zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Zmiana w kredytach w PKO BP. Dotyczy konkretnej grupy klientów

Zmiana w kredytach w PKO BP. Dotyczy konkretnej grupy klientów

2 kwi 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Od 1 kwietnia 2024 roku nie będzie już publikowany wskaźnik LIBOR GBP 3M. W związku z tym zmiany czekają klientów kredytowych, u których był on dotychczas stosowany.

Decyzja nadzoru finansowego

Zmiana jest wynikiem decyzji brytyjskiego organu nadzoru (Financial Conduct Authority – FCA). Zgodnie z nią nie będzie się już opracowywać i publikować tego wskaźnika. Jego ostatnia wartość została przedstawiona 28 marca 2024 roku i wynosiła 5,3037%.

Zmiana dla klientów kredytowych

Konsekwencją powyższego jest zmiana postępowania dla klientów kredytowych, których kredyt hipoteczny oparty był na wskaźniku LIBOR GBP. Nowa metoda naliczania jest zależna od zapisów w umowie kredytowej z bankiem.

W przypadku umowy, która zawiera „Sposób postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego” do obliczeń zostanie przyjęta bieżąca stopa referencyjna brytyjskiego banku centralnego. Zostanie ona zwiększona o wartość 0,0946%. Stanowi ona różnicę pomiędzy wskaźnikami LIBOR GBP 3M a stopą procentową brytyjskiego banku centralnego z ostatnich 6 miesięcy przed końcem publikacji LIBOR GBP. Do tych wartości dodana zostanie marża określona w umowie kredytowej. W ten sposób naliczone zostanie obecne oprocentowanie kredytu.

Dla umów, które nie posiadają “Sposobu postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego” zostanie przyjęta wartość z ostatniego notowanie LIBOR GBP 3M. Po dodaniu do niej marży z umowy kredytowej uzyskane zostanie oprocentowanie kredytu.

Pozostałe warunki umowy kredytowej z bankiem nie ulegają zmianie.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto za Zero
Konto za Zero
Premia

300 zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Banku PKO BP przynajmniej od 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki

po 50 zł zwrotu miesięcznie przez 6 miesięcy za korzystanie z karty płatniczej do konta.

(czytaj dalej)

Do 300 zł zwrotu

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część