zgarnijpremie.pl » Ranking mobilnych aplikacji bankowych – wrzesień 2024

Ranking mobilnych aplikacji bankowych - wrzesień 2024

Ranking – wrzesień 2024

Santander Mobile
Santander Mobile
Intuicyjność

sprawdzanie stanu rachunków przed zalogowaniem, uruchamianie dodatkowych kont i zarządzanie posiadanymi produktami (zmiany limitów, przelewy pomiędzy rachunkami), kopiowanie do schowka / wysyłanie numeru rachunków.

4/5
Transakcje

zwykły, natychmiastowy, podatkowy, walutowy, BLIK, przelew BLIK na telefon, spłacanie karty kredytowej, wymiana walut, płatności mobilne (HCE, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay).

4/5
Dodatkowe usługi/funkcje

Autopay, płatność za parkingi i bilety, ubezpieczenia, blokowanie karty, zmiana PIN-u, wersja w języku migowym i ukraińskim

5/5
Bezpieczeństwo

kod PIN, biometryka (Face ID), odcisk palca, automatyczne wylogowanie po bezczynności.

5/5
Wynik 18/20 pkt
Złóż wniosek Sprawdź szczegóły
Moje ING mobile
Moje ING mobile
Intuicyjność

sprawdzanie stanu rachunków przed zalogowaniem (również rachunków w innych bankach), uruchamianie dodatkowych kont i zarządzanie posiadanymi produktami (zmiany limitów, przelewy pomiędzy rachunkami), kopiowanie do schowka / wysyłanie numeru rachunków, podpowiedzi to cyklicznie opłacanych rachunków.

4/5
Transakcje

zwykły, natychmiastowy, podatkowy, walutowy, BLIK, przelew BLIK na telefon, płatności mobilne (HCE, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay).

5/5
Dodatkowe usługi/funkcje

Autopay, wirtualny kantor, płatność za parkingi, ubezpieczenia, blokowanie karty, zmiana PIN-u, doładowania zewnętrznych usług.

5/5
Bezpieczeństwo

kod PIN, biometryka (Face ID), odcisk palca, weryfikacja behawioralna.

5/5
Wynik 19/20 pkt
Złóż wniosek Sprawdź szczegóły
mBank PL
mBank PL
Intuicyjność 4/5
Transakcje 5/5
Dodatkowe usługi/funkcje 4/5
Bezpieczeństwo 5/5
Wynik 18/20 pkt
Złóż wniosek Sprawdź szczegóły
Aplikacja IKO
4. Aplikacja IKO
Intuicyjność 5/5
Transakcje 4/5
Dodatkowe usługi/funkcje 4,5/5
Bezpieczeństwo 5/5
Wynik 18,5/20 pkt
Złóż wniosek Sprawdź szczegóły

Ranking aplikacji mobilnych

Ranking mobilnych aplikacji bankowych to doskonały sposób, aby porównać te niezwykle użyteczne narzędzia do samodzielnej obsługi konta osobistego oraz innych usług bankowych. Banki coraz bardzie zachęcają swoich klientów do samodzielnego zarządzania posiadanymi produktami finansowymi. Dlatego jakość obsługi aplikacji mobilnej może często stanowić o wyborze danej oferty.

Jakie są cechy najlepszej aplikacji bankowej?

Mobilna aplikacja bankowa w dzisiejszych czasach to bardzo ważny element każdego konta osobistego. Dzięki niej wiele operacji, które do niedawna mogliśmy zlecić jedynie w placówce banku teraz możemy wykonać samodzielnie w zaledwie kilka chwil. Aplikacja mobilna nie jest oczywiście narzędziem niezbędnym, ponieważ te same czynności możemy wykonywać po zalogowaniu się na konto w bankowości internetowej. Korzystanie jednak z aplikacji zainstalowanej na telefonie, który teoretycznie zawsze mamy przy sobie jest zdecydowanie łatwiejszym i szybszym sposobem.

Poniżej prezentujemy nasz ranking mobilnych aplikacji bankowych. Każda aplikacja może zdobyć maksymalnie 20 pkt w 4 podstawowych kategoriach:

  • Intuicyjność użytkowania;
  • Transakcje, jakie można dokonywać;
  • Dodatkowe funkcje i usługi;
  • Bezpieczeństwo.

Intuicyjność – Biorąc pod uwagę fakt, że banki dążą do tego, aby w przyszłości wszyscy, a przynajmniej znakomita większość klientów samodzielnie zarządzała posiadanymi produktami bankowymi samodzielnie z poziomu aplikacji mobilnej to ich obsługa nie powinna być przesadnie skomplikowana. Największym wyzwaniem dla twórców takich programów jest znalezienie złotego środka pomiędzy funkcjonalnością, a prostotą użytkowania. Aplikacja mobilna powinna spełniać oczekiwania zarówno użytkowników początkujących, którzy będą korzystać z podstawowych jej funkcji, jaki i tych zaawansowanych, którzy będą korzystać z szerokiego wachlarza możliwości od przelewów tradycyjnych po narzędzia inwestycyjne.

Transakcje – to najważniejsze i najczęściej wykorzystywane funkcje aplikacji mobilnej. Jeszcze nie tak dawno, aby zlecić zwykły przelew międzybankowy trzeba było udać się do najbliższej placówki bankowej i tam przy okienku złożyć odpowiednią dyspozycję. Prawdziwą rewolucją było uruchomienie możliwości samodzielnego wykonywania przelewów za pomocą bankowości internetowej. Do tego potrzebny jest komputer z dostępem do internetu. Wystarczy zalogować się na swoje konto w banku i podać wymagane dane kontrahenta i autoryzować przelew za pomocą tokenta, czy smsa. Realizowanie tych operacji za pomocą aplikacji mobilnej to jednak kolejny poziom wygody i samodzielności.

Najwyżej premiowane będą te aplikacje, których funkcje w zakresie wszelkiego rodzaju transakcji okażą się najwygodniejsze oraz najbezpieczniejsze. Takie wydawałoby się szczegóły, jak możliwość kopiowania numeru rachunku do schowka, konieczność podania dwóch pierwszych cyfr ze skopiowanego rachunku, czy przelewy BLIK na telefon potrafią na prawdę ułatwić codzienne zarządzanie finansami.

Dodatkowe funkcje i usługi – już od jakiegoś czasu mobilne aplikacje bankowe nie służą jedynie do sprawdzania stanu konta oraz wykonywania przelewów. Obecne aplikacje pozwalają przykładowo na korzystanie z wielu innych produktów i usług finansowych, a także z usług niezwiązanych stricte z naszym bankiem. Oczywiście najlepiej oceniane będą te aplikacje, które posiadają najszerszy zakres oferowanych funkcji i usług. Mogą to być przykładowo:

  • Autopay – automatyczne opłaty za przejazdy autostradami
  • Wnioski do urzędów – wnioski w programie 500+, Dobry Start 300+, Profil Zaufany
  • Ubezpieczenia – wszelkiego rodzaju ubezpieczenia od zdrowotnego po OC auta
  • Doładowania multimediów – zasilenia usług, jak Netflix, Spotify, Google Play, etc.
  • Doładowanie telefonu – zasilenie tzw. telefonów na kartę
  • Wirtualny kantor – otwieranie rachunków w obcych walutach i zasilanie ich środkami
  • Rabaty i promocje – dostęp do programów z rabatami o raz promocji bankowych

Bezpieczeństwo – choć jest to czwarty parametr, który oceniamy to równie dobrze mógłby znaleźć się na samym początku. Bo co jest ważniejszego niż bezpieczeństwo naszych oszczędności oraz wrażliwych danych osobowych, które to stanowią coraz większą wartość dla cyfrowych złodziei. To bardzo ważne, jak banki podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Większość aplikacji korzysta z tych samych form zabezpieczeń. Najistotniejszym wydaje się być sposób zalogowania do aplikacji. Najczęściej możemy spotkać się z zabezpieczniem w postaci kodu PIN. Są jednak i inne sposoby wykorzystujące najnowszą technologię. Może to być:

  • Kod PIN
  • Odcisk Palca
  • Wzór
  • Obrazek
  • Biometryczna weryfikacja (Face ID)

Ta ostatnia metoda to najnowszy mechanizm uczący się naszego zachowania już po zalogowaniu. Jeśli system nie rozpozna naszego zwyczajowego zachowania, wówczas uzna go za nieautoryzowane zalogowanie do aplikacji. Oczywiście w tej kategorii faworyzowane będą aplikacje z jak największą ilością zabezpieczeń.

Placówki bankowe, a aplikacje mobilne

Banki coraz intensywniej zachęcają nas do korzystania z aplikacji mobilnych, abyśmy samodzielnie zarządzali posiadanymi produktami, jak konta bankowe, karty kredytowe, pożyczki, czy ubezpieczenia. Nic dziwnego, że tak im na tym zależy, ponieważ przeznaczają sporo środków na ciągłe ich unowocześnianie i dostosowywanie do zmieniających się potrzeb klientów. Jednanym z głównych powodów, dla których warto zacząć korzystać z aplikacji jest systematycznie spadająca liczba placówek bankowych. Jeśli nawet już jakąś znajdziemy to za obsługę przykładowo konta, która kiedyś była darmowa przyjdzie nam zapłacić. Banki w ten sposób próbują zachęcić do samodzielnego zarządzania parametrami posiadanego produktu, ustawiania limitów, oraz zlecania operacji finansowych.

Aplikacje mobilne, a promocje bankowe

Klienci, korzystający z promocji bankowych, którymi objęte są niektóre konta osobiste, aby uzyskać tytułowe nagrody zazwyczaj muszą pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków aktywności. Obok takich zadań, jak wykonanie określonej ilości transakcji, zapewnienie wskazanej wysokości wpływów na konto, czy skorzystaniem z innego produkty bankowego często możemy spotkać się z wymogiem wykonania aktywności związanej z aplikacją mobilną. Może to być samo zainstalowanie i zalogowanie się do aplikacji. Możemy też zostać poproszeni o skorzystanie z jednej z wielu funkcji, jakie oferuje aplikacja, np. zwykły przelew. W ten sposób Banki starają się zachęcić nas do samodzielnego skorzystania z aplikacji licząc na to, że dostrzeżemy wygodę oraz prostotę korzystania z niej na co dzień.

Przeczytaj również

Sprawy urzędowe przez aplikację.

Aplikacje mobilne to bardzo przydatne narzędzia służące nie tylko do zarządzania usługami stricte finansowymi. Obecnie większość aplikacji bankowych pozwala na złożenie wniosku o świadczenia z takich programów, jak Dobry Start czy 500+. Ponadto możemy założyć Profil Zaufany, eDowód, a nawet zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.

Składanie wniosków to jednak nie wszystko. Dzięki uproszczonemu formularzowi służącemu do wykonywania transakcji z łatwością zapłacimy podatek do właściwego urzędu. Wystarczy wskazać rodzaj podatku: PIT, CIT, PCC, VAT oraz te mniej przyjemne, czyli mandaty.

Czy aplikacje mobilne są bezpieczne?

W kwestii ogólnie pojętego bezpieczeństwa banki wkładają olbrzymie nakłady pracy oraz środków, aby ich zabezpieczenia spełniały najwyższe standardy. Gromadzą one zarówno wrażliwe dane swoich klientów, jak i oczywiście ich oszczędności. Dlatego też korzystanie z aplikacji bankowych jest obecnie bezpieczne, za co odpowiada przede wszystkim dwustopniowy system weryfikacji. Pierwszy to oczywiście kod PIN, jaki należy podać, aby dostać się do aplikacji, a drugi to autoryzacja w momencie zlecenie zewnętrznego przelewu. Ponadto aplikacje nie przechowują wrażliwych danych w tzw. pamięci podręcznej. Po kilku sekundach bezczynności następuje wylogowanie z aplikacji, która dodatkowo jest stale akutalizowana przez zespoły najlepszych specjalistów od zabezpieczeń.

Poziomy zaawansowania aplikacji bankowych

Współczesne mobilne aplikacje bankowe to zdecydowanie bardziej rozbudowane narzędzia niż jeszcze kilka lat temu. Do kogo zatem są skierowane? Czy ich możliwości oraz stopień skomplikowania zadowolą użytkowników zarówno początkujących, jak i tych sprawnie poruszających świecie nowych technologii i finansów? Zdecydowanie można powiedzieć, że tak. Użytkowników aplikacji oraz funkcje, z których mogą korzystać możemy podzielić na 3 podstawowe grupy:

  • początkujący – to osoby, które do tej pory korzystały z bankowości internetowej, aby sprawdzić stan konta, albo wykonać przelew np. za rachunki. Posiadając smartfona z aplikacją bankową takie podstawowe operacje mogą wykonać w każdym miejscu, gdzie tylko będzie dostęp do internetu;
  • średniozaawansowani – to osoby, które za pomocą aplikacji potrafią już skorzystać z większej ilości funkcji oraz usług. Może to być uruchomienie dodatkowych rachunków walutowych oraz zasilenie ich środkami z wirtualnego kantora, czy wykupienie dodatkowej usługi, jak różnego rodzaju ubezpieczenie. Coraz więcej osób obsługuje również usługę BLIK, czy korzysta z możliwości płatności zbliżeniowych samym telefonem wyposażonym w technologię NFC;
  • zawansowani – to użytkownicy, którzy wyjątkowo sprawnie poruszają się w obszarze najnowszych technologii. Nie stanowi dla nich problemu korzystanie z nawet najbardziej zaawansowanych narzędzi pomagających w codziennym zarządzaniu finansami osobistymi. Potrafią również używać aplikacji mobilnej do korzystania z produktów inwestycyjnych, pogłębionej analizy wydatków oraz specjalnych promocyjnych ofert.

Przydatne funkcje aplikacji mobilnych dla przedsiębiorców

Klienci indywidualni to jednak tylko część potencjalnych użytkowników bankowych mobilnych aplikacji bankowych. Tak samo sprawnie i wygodnie swoimi produktami finansowymi mogą zarządzać właściciele kont firmowych. Poza podstawowymi produktami, jak konta, pożyczki, kredyty, czy produkty oszczędnościowe przedsiębiorcy otrzymują szereg przydatnych narzędzi do prowadzenia własnej działalności.

Z poziomu aplikacji przedsiębiorcy mogą korzystać z usług skierowanych stricte do działalności:

  • Leasingi – w zasadzie znajdziemy tu leasing każdego typu. Począwszy od samochodu osobowego, przez ciężarowy, maszyn i urządzeń na wyspecjalizowanym sprzęcie kończąc;
  • Terminale – z poziomu aplikacji możemy wybrać odpowiedni dla naszej działalności terminal płatniczy i złożyć o niego wniosek. Oczywiście następnie możemy zarządzać posiadaną usługą i monitorować pracę terminala;
  • Księgowość – banki nieustanie starają się wychodzić na przeciw oczekiwaniom sowich klientów. Z tego powodu niektóre banki przygotowały dla firm (zwłaszcza tych mniejszych) ofertę prowadzenia rachunkowości działalności gospodarczej. Zajmują się tym wyspecjalizowani w tym zakresie specjaliści. Dzięki narzędziom bankowym, jeśli czujemy się na siłach to taką księgowość oczywiście możemy prowadzić samodzielnie. To samo dotyczy fakturowania oraz prowadzenia ewidencji magazynów. W każdej chwili możemy wystawić potrzebny dokument i przesłać go naszemu kontrahentowi.

Komentarze (0)