Jaki to bank?

21 kwi 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Otrzymałeś od kogoś numer konta do wykonania przelewu i chciałbyś wiedzieć, jaki to bank? Umożliwi Ci to kod SWIFT. Przeczytaj nasz artykuł i naucz się czytać informacje zawarte w numerze rachunku bankowego!

Każdorazowo, kiedy chcesz wykonać przelew, powinieneś podać co najmniej imię i nazwisko odbiorcy oraz 26-cyfrowy numer jego rachunku bankowego. Jeśli zależy Ci na tym, aby przelew dotarł jak najszybciej na konto odbiorcy, musisz wiedzieć, jaki to bank. Przelewy wewnętrzne dochodzą w kilka minut. Pozostałe realizowane są zgodnie z sesjami Elixir, a więc najczęściej dochodzą w kolejnym dniu roboczym. Możesz również skorzystać z przelewów natychmiastowych, ale nie każdy ich rodzaj jest obsługiwany przez wszystkie instytucje. Dokonanie odpowiedniego wyboru z pewnością ułatwi Ci kod SWIFT, czyli oznaczenie liczbowe konkretnych banków.

Czy wiesz, że numery rachunków bankowych nie są przypadkowymi ciągami znaków, a garścią zaszyfrowanych informacji? Jeśli nauczysz się odczytywać dane zawarte w numerach konta, to z łatwością sprawdzisz nie tylko, jaki to bank, ale również, w jakim kraju prowadzony jest rachunek, a nawet, w którym oddziale został założony. Głodny wiedzy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Czym jest Numer Rachunku Bankowego (NRB)?

Artykuł warto rozpocząć informacją, że Numer Rachunku Bankowego to nie to samo, co Międzynarodowy Numer rachunku Bankowego.

Numer Rachunku Bankowego (NRB) składa się z 26 następujących po sobie cyfr. Ten format zapisu wykorzystywany jest powszechnie przy wykonywaniu przelewów krajowych (w złotówkach).

Czym jest International Bank Account Number (IBAN)?

International Bank Account Number (IBAN) to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Składa się z 26 następujących po sobie cyfr oraz dwóch liter na przodzie. Wykorzystywany jest najczęściej przy wykonywaniu przelewów zagranicznych.

Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego powstał w latach 90-tych poprzedniego stulecia z inicjatywy Europejskiego Komitetu Standardów Bankowych. Jego zadaniem było ułatwienie dokonywania płatności pomiędzy członkami poszczególnych państw Unii Europejskiej. Obecnie łączy on 68 państw na całym świecie.

Ciekawą kwestią jest fakt, że długość numeru IBAN różni się pomiędzy poszczególnymi państwami. Najdłuższy kod IBAN posiadają banki na karaibskiej Saint Lucii – 32 znaki. Rekordzistami są też banki w Kuwejcie oraz Jordanii, gdzie międzynarodowy numer konta bankowego posiada aż 30 znaków. W krajach brazylijskich znaków jest 29. W Polsce podobnie, jak na Węgrzech, w Albanii i Azerbejdżanie znaków jest 28. Najkrótsze numery IBAN posiadają Norwedzy – 15 znaków oraz Belgowie – 16 znaków.

Podstawową zasadą przy numerach IBAN jest, że każdy z nich rozpoczyna się od dwuliterowego kodu konkretnego państwa. Zdarza się, że jedno państwo posiada kilka kodów. Niemniej każdy z nich jest dwuliterowy i niepowtarzalny. Przykładowo w Polsce kodem będzie “PL”, w Niemczech – “DE”, w Szwajcarii – “CH”, a w Wielkiej Brytanii – “GB”.

Z jakich elementów składa się Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego?

Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (IBAN) składa się z oznaczenia kraju oraz ciągu 26 następujących po sobie cyfr. Symbolicznie można go zapisać w poniższy sposób:

PL AA BBBB bbbb CCCC CCCC CCCC CCCC CCCC, gdzie:

 • PL – oznaczenie kraju;
 • A – liczba kontrolna rachunku (pozwala określić, czy wpisany numer konta jest prawidłowy);
 • B, b – numer rozliczeniowy jednostki banku (określa oddział oraz bank, który jest właścicielem rachunku);
 • C – numer rachunku bankowego (numer rachunku klienta banku).

Cyfry od 3 do 10 w Numerze Rachunku Bankowego, które zostały oznaczone symbolami “B” oraz “b”, to Numer Rozliczeniowy Banku. Z perspektywy pytania: “Jaki to bank?”, będą to najważniejsze elementy numeru. Co możemy z nich wyczytać?

 • pierwsze 4 cyfry Numeru Rozliczeniowego Banku identyfikują instytucję bankową, która obsługuje rachunek;
 • kolejne 3 cyfry określają oddział banku – to istotny element szczególnie w przypadku banków, które stanowią odrębną część innej instytucji i można je identyfikować jedynie po identyfikatorze oddziału; tak się dzieje najczęściej, kiedy dochodzi do przejęć i wykupów banków przez inne banki; jeśli w tym miejscu będzie znajdował się ciąg trzech zer, oznacza to, że konto należy do centrali danego banku;
 • ostatnia cyfra to liczba kontrolna – jej zadaniem jest weryfikacja poprawności Numeru Rozliczeniowego Banku.

Jak określić, jaki to bank po numerze konta bankowego?

W określeniu nazwy banku pomogą Ci cyfry Numeru Rachunku Bankowego znajdujące się na pozycjach od 3 do 6. Warto wiedzieć, że dla banków komercyjnych ostatnia cyfra zawsze będzie zerem. Jeśli na końcu nie znajdzie się zero, to z pewnością będziesz miał do czynienia z bankiem spółdzielczym lub ich zrzeszeniem.

Jakie identyfikatory posiadają polskie banki? Sprawdź w poniższej tabeli!

Identyfikator bankuNazwa banku
1010Narodowy Bank Polski
1020PKO BP
1030Bank Handlowy (Citi Handlowy)
1050ING Bank Śląski
1090Santander Bank Polska
1130BGK
1140mBank
1160Bank Millennium
1240Pekao SA
1320Bank Pocztowy
1540BOŚ Bank
1580Mercedes-Benz Bank Polska
1610SGB – Bank
1680Plus Bank
1840Societe Generale
1870Nest Bank
1930Bank Polskiej Spółdzielczości
1940Credit Agricole Bank Polska
2030BNP Paribas
2120Santander Consumer Bank
2160Toyota Bank
2190DNB Bank Polska
2490Alior Bank
2710FCE Bank Polska
2720Inbank
2770Volkswagen Bank
2800HSBC
2850BFF Bank
2910Aion Bank
2930VeloBank

Jeśli w naszej tabeli nie znalazłeś interesującego Cię numeru, to polecamy, żebyś poszukał go w wyszukiwarce oferowanej przez Narodowy Bank Polski.

Numer konta bankowego – podsumowanie informacji

 1. Jeśli chciałbyś wiedzieć, w jakim banku znajduje się konkretne konto, możesz to zrobić po numerze konta bankowego.
 2. W przypadku banków komercyjnych do identyfikacji wystarczą jedynie trzy cyfry, ponieważ czwarta zawsze będzie zerem. Cyfra czwarta określa konkretny bank spółdzielczy.
 3. Na początku numeru IBAN znajdują się litery określające kod kraju. Następnie jest ciąg cyfr, gdzie te na miejscach od 3 do 6 określają nazwy polskich banków.
Nie przegap

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?

Przeczytaj też: Jak ułatwiłem sobie życie z bankowością mobilną?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część