zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Spada wartość kredytów w odniesieniu do PKB. Możliwe negatywne skutki

Spada wartość kredytów w odniesieniu do PKB. Możliwe negatywne skutki

10 czea 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Drastycznie spada relacja kredytów do PKB Polski. Choć to informacja zwiększająca bezpieczeństwo kredytobiorców i całego systemu, to może mieć również negatywne skutki.

Wartość kredytów w relacji do PKB wciąż spada

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wartość kredytów w relacji do PKB w Polsce ulega w ostatnich latach drastycznemu zmniejszeniu. Jeszcze w 2016 roku wielkość kredytów gospodarstw domowych w Polsce stanowiła 33,7% PKB. Na koniec 2023 roku zadłużenie Polaków wynosiło około 732 mld zł, co oznaczało wartość 21,6% PKB. W stosunku do wartości z 2022 roku odnotowano spadek aż o 4,2%.

Główną przyczyną tej sytuacji jest zapaść w kredytach hipotecznych. Mimo że ich wartość nominalna rośnie, to mniejszy jest ich udział w gospodarce Polski. W 2023 roku wynosił zaledwie 13,6%, podczas gdy w roku 2016 było to ponad 20%.

Nie tylko pozytywy

Eksperci pytani przez „Rzeczpospolitą”, wskazali zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tego trendu. Spadek ogólnego zadłużenia pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo finansowe. Mniej zadłużony system finansowy jest bardziej odporny na wzrost stóp procentowych i pozostałe negatywne zjawiska. Tyczy się to również gospodarstw domowych.

Co ciekawe, wskazano również negatywne skutki, które obecna sytuacja może powodować. Niekompletne wykorzystanie kredytów może zaskutkować niższym poziomem wzrostu gospodarczego. Eksperci podkreślają, że dla wielu europejskich gospodarek to właśnie zewnętrzne finansowanie jest głównym motorem rozwoju. Mniejsza ilość udzielanych kredytów to również zła informacja dla banków. Z tej przyczyny ich zyski w przyszłych okresach mogą być niższe niż obecnie.


Czytaj więcej

Komentarze (0)