zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

19 czerwca 2024 (Aktualizacja 19.06.2024) Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie wyjaśniające przeciwko firmie Garmin Polska. Polski przedstawiciel producenta mógł zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami swoich produktów.

Postępowanie wyjaśniające

Postępowanie wszczęto na podstawie sygnałów, jakie otrzymali urzędnicy. Wynika z nich, że spółka Garmin Polska mogła zawrzeć z dystrybutorami antykonkurencyjne porozumienie. W jego wyniku przedsiębiorcy mogli mieć wpływ na ustalanie cen sprzętów producenta. Z analizy UOKiK wynika, że w sklepach internetowych kształtowały się one na tym samym lub bardzo podobnym poziomie.

„Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Trwa analiza

W ramach toczącego się postępowania przeszukano siedziby czterech podmiotów. Trwa analiza zebranego materiału. W przypadku potwierdzenia się podejrzeń UOKiK zostanie rozpoczęte postępowanie antymonopolowe przeciwko konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara w wysokości do 2 mln zł.

To nie pierwsze z tego typu działań, które prowadzi UOKiK. Niedawno informowaliśmy o wszczęciu podobnego postępowania przeciwko firmie Xiaomi i jej dystrybutorom.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

7,2% przez 4 miesiące +300 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2021

Warunki
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 280 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 7,2% za min. 3 transakcje kartą debetową na łączną kwotę min. 300 zł oraz wpływy na konto o wartości min. 2 000 zł w każdym z 4 miesięcy.

(czytaj więcej)

7,2% +300 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część