zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Kto zostanie nowym właścicielem VeloBanku?

Kto zostanie nowym właścicielem VeloBanku?

11 paź 2023 Komentarze ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Po przymusowej restrukturyzacji w 2022 roku dawnego Getin Banku wkrótce zacznie się poszukiwanie nowego kupca dla VeloBanku. W tle rywalizacja polsko-amerykańska.

Restrukturyzacja Getin Banku i przejęcie VeloBanku

Jak pamiętamy w 2022 roku Getin Bank popadł w kłopoty, czego efektem było wszczęcie 22.09.2023 przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) przymusowej restrukturyzacji. Efektem tego było utworzenie przez BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych utworzony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce VeloBanku.

Formalny proces poszukiwania nowego właściciela rozpoczął się 30.06.2023, a pierwszy jego etap polegał na zebraniu przez BWG pierwszych niewiążących ofert. Przed nami drugi proces, w którym zostaną zgłoszone wiążące oferty. Proces przejęcia banku nie jest jednak prosty. Potencjalna sprzedasz musi zostać zaakceptowana przez BFG oraz KNF. Ponadto finalny inwestor powinien otrzymać poparcie Komisji Europejskiej.

Na horyzoncie starcie polsko-amerykańskie

Jednymi z pierwszy, którzy złożyli oferty kupna VeloBanku były amerykańskie fundusze kapitałowe (private equity) Cerberus oraz J.C. Flowers, a także ku nie małym zaskoczeniu wehikuł finansowy MS Galleon należący do najbogatszego Michała Sołowowa.

  • Cerberus zarządza aktywami o wartości ok. 60 mld dolarów, a w przeszłości był już wymieniany w Polsce jako potencjalny nabywca Idea Banku czy Getin Noble Banku, gdy te jeszcze należały do Leszka Czarneckiego.
  • J.C. Flowers zarządza aktywami o wartości „jedynie” ok. 5 mld dolarów. Fundusz ten jednak ma doświadczenie w sektorze bankowym, ponieważ aż 40 proc. wartości jego portfela to banki, m.in. z Niemiec, Japonii czy Wielkiej Brytanii. Co ciekawe Cerberus i J.C. Flowers są wspólnie kluczowymi akcjonariuszami niemieckiego Hamburg Commercial Bank.
  • MS Galleon to grupa kapitałowa prowadzona przez Michała Sołowowa, do której należą m.in. Grupa Synthos, Grupa Barlinek, Grupa Cersanit oraz Corab. Firmy należące do grupy zatrudniają łącznie około 16 500 pracowników, a swoje produkty sprzedają do ponad 100 krajów na całym świecie

Kim jest Michał Sołowow?

Michał Sołowow to polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop. Urodził się 19 września 1962 roku w Wodzisławiu Śląskim.Pposiada obecnie status najbogatszego Polaka (oficjalnie). „Forbes” szacuje jego majątek na 25 mld zł. Jest prezesem Synthosu, który wraz z Orlenem zaangażował się w projekt budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. Dodatkowo znana na jest jego działalność w innych branżach, jak przykładowo sanitarno-wykończeniowej poprzez takie firmy, jak Cersanit, Komfort czy Barlinek.

Poza biznesem, Michał Sołowow jest również znanym filantropem. Wspiera różne inicjatywy charytatywne i społeczne w Polsce, włączając w to pomoc dla dzieci, szpitali oraz organizacje sportowe i kulturalne.

Przeczytaj

Czytaj więcej

Komentarze (0)

VeloKonto
VeloKonto
Premia

650 zł +6,5% do 3 tys. zł

Karencja

Dla nowych klientów banku. nieposiadających konta w Velo Banku(Getin Banku) od przynajmniej 31.12.2022.

od 31.12.2022

Warunki
  • 60 zł za założenie VeloKonta z VeloSkarbonką i płatności bezgotówkowe (kartą do konta lub BLIKiem);
  • 5% zwrotu za płatności miesięcznie przez pół roku – max. 540 zł, przy zapewnieniu min. 2 000 zł wpływów miesięcznie;
  • 50 zł za skorzystanie z Programu Poleceń.

(czytaj więcej)

600 zł + 50 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część