zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) powołuje nowe centrum analiz.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) powołuje nowe centrum analiz.

11 paź 2023 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski UKNF rozszerza kompetencje w obszarze analizy danych, żeby pokazać interesariuszom, że proaktywnie realizuje coraz szerszy mandat nadzoru w obszarze danych i technologii, co jest istotne dla bezpieczeństwa rynku finansowego.

„Podstawową grupą interesariuszy, której chcemy wyjść naprzeciw, to są wszyscy uczestnicy rynku finansowego. Uważamy, że ochrona uczestników rynku finansowego, zapewnienie im bezpieczeństwa proaktywna identyfikacja trendów, które za jaki czas mogą powodować zagrożenie dla uczestników rynku finansowego wymaga rozwoju nowej technologii opartej o analitykę danych” – powiedział Jastrzębski na otwarciu konferencji „Dane podstawą funkcjonowania i rozwoju rynku finansowego”, organizowanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

„Robimy to po to, żeby nadzór finansowy potrafił zadziałać zanim pewne trendy staną się na tyle istotne, że będą pociągały za sobą negatywne konsekwencje. Chcemy być proaktywni, to jest hasło podstawowe naszej strategii, chcemy być forward looking i chcemy móc działać będąc mądrymi przed szkodą, a nie po szkodzie. Zakłada to w dużym stopniu prace na dużych agregatach danych i ich wykorzystanie do identyfikacji potencjalnych trendów niewidocznych okiem nieuzbrojonym. Okiem uzbrojonym w odpowiednie oprzyrządowanie analityczne pewne trendy stają się widoczne i mogą być antycypowane” – dodał.

KNF otwiera w Katowicach Centrum Analiz Danych Nadzorczych (CAD) UKNF. Zadaniem Centrum będzie integracja środowiska oraz rozwój infrastruktury i potencjału w zakresie efektywnego wykorzystania danych w nadzorze finansowym.

Jastrzębski wskazał, że rozwój analityki danych wynika również z coraz szerszego mandatu UKNF, na co wskazują m.in. trendy na poziomie unijnym, gdzie toczą się prace nad regulacjami FIDA (financial data access), które mają uregulować dostęp do danych posiadanych przez instytucje finansowe.

Przeczytaj

Komentarze (0)

eKonto mBank
eKonto mBank
Premia

520 zł + 6,5% do 50 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
  • 20 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
  • 200 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 3 miesięcy;
  • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 100 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

520 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część