zgarnijpremie.pl » Wiadomości » BNP Paribas Bank Polska pochwalił się wynikami za 2022 rok!

BNP Paribas Bank Polska pochwalił się wynikami za 2022 rok!

2 mar 2023 Komentarze ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Pomimo trudnego roku 2022, który upłynął pod znakiem rosnącej inflacji oraz toczącej się za naszą wschodnią granicą pełnoskalowej wojny Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska w 2022 roku wypracowała wyższy zysk netto niż w 2021.

Wyższy zysk netto niż w roku poprzednim

Wbrew wszelkim trudnościom Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska w 2022 roku osiągnęła zysk netto o 265 199 zł wyższy niż w roku 2021. W 2021 roku było to 176 298 zł netto, a w 2022 już 441 497 zł netto.

Kredyty frankowe sporym obciążeniem

Do i tak już niepewnej sytuacji gospodarczej należy uwzględnić rosnące rezerwy związane z portfelem kredytów CHF. Według ostatniej opinii rzecznika TSUE po unieważnieniu umowy kredytowej tylko kredytobiorcy mają prawo domagać się dodatkowych świadczeń. Choć ta opinia nie jest wiążąca to już teraz spekuluje się, że może się przyczynić do zwiększenia ilości ugód między bankami, a klientami, co na pewno będzie bardzo kosztowne dla tych pierwszych.

W 2022 roku Bank BNP Paribas założył na ten cel 740 mln zł choć to i tak mniej w porównaniu do 1 045 mln zł w 2021 roku.

Mniej kont osobistych, ale więcej użytkowników aplikacji GOmobile

Choć w minionym roku BNP Paribas odnotowało spadek sprzedaży kont osobistych o 23% (62,5%) w stosunku do 2021 to klienci tych rachunków co raz częściej korzystają z aplikacji mobilnej GOmobile. Dzięki aplikacji klienci mogą samodzielnie założyć konto osobiste metodą na selfie w ciągu kilku minut, a następnie zarządzać rachunkiem oraz innymi produktami finansowymi.

Największy spadek na hipotekach

Największy spadek, bo o 99% w stosunku do 2021, bank oczywiście odnotował w obszarze kredytów hipotecznych. Ma to związek z ogłoszonymi w 2022 roku przez rząd „wakacjami kredytowymi”. Dlatego w zeszłym roku z tego tytułu osiągnął symboliczny wynik o wartości 23,5 mln zł.

Prognozy na kolejny rok

Niestety ciężko jest prognozować, co wydarzy się w roku 2023 i jaki wpływ na wyniki banku będą miały wydarzenia w światowej gospodarce oraz polityce. Kredytobiorcy hipoteczni będą mogli w tym roku jeszcze 4 razy zawiesić spłaty swoich zobowiązań (po 1 miesiącu w każdym kwartale).

Nie wiadomo do końca jak potoczą się losy ugód banków między kredytobiorcami, którzy zaciągnęli kredyty w CHF. Roszczenia tych drugich mogą okazać się sporym problemem dla banków, które wciąż będą musiały utrzymywać spore rezerwy budżetowe, które potrzebne będą do finansowani ewentualnych ugód.

Jeszcze bardziej niepewną wydaje się sytuacja za naszą wschodnią granicą. Inwestycje lubią spokój, a szalejąca wojna w Europie nie zapewnia sprzyjających warunków biznesowych. Z pewnością zakończenie kryzysu dostarczyło by sporo oddechu na europejskich gospodarek.

Przeczytaj

Komentarze (0)

Konto Otwarte na Ciebie
Konto Otwarte na Ciebie
Premia

450 zł

Karencja

Klienci, którzy nie korzystali z promocji Konta Otwartego na Ciebie przez ostanie 12 miesięcy.

12 miesięcy

Warunki

Otwórz konto osobiste wraz z dostępem do platformy wymiany walut FX Planet oraz w każdym z 4 miesięcy:

  • zapewnij min. 1000 zł wpływów na konto;
  • wykonaj min. 3 transakcje BLIK na dowolną kwotę;
  • wykonaj transakcje walutowe o wartości min. 500 jednostek danej waluty.

(czytaj więcej)

450 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część