zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Bank BNP Paribas ostrzega przed nową metodą cyberprzestępców

Bank BNP Paribas ostrzega przed nową metodą cyberprzestępców

12 kwietnia 2023 (Aktualizacja 29.03.2024) Komentarze ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

„Spoofing” to coraz częściej stosowana metoda cyberprzestępców wyłudzenia naszych wrażliwych danych, które pozwalają na dostęp do konta bankowego.

„Spoofing” metodą na telefon

Stosując metodę „Spoofing” oszust może próbować przekonać nas, że jest pracownikiem banku i dzwoni do nas w związku z pojawieniem się zagrożenia dla naszych środków i powinniśmy mu zaufać, aby ochronić swoje pieniądze. Pod pozorem pomocy, może próbować uzyskać dostęp do naszego konta. Musimy wówczas zachować czujność i zastanowić się, czy taka sytuacja potencjalnie rzeczywiście mogła mieć miejsce.

Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, co do autentyczności połączenia lub wiarygodności rozmówcy powinniśmy natychmiast się rozłączyć. Po odczekaniu min. pół minuty zadzwońmy do banku pod numer z strony naszego banku (nie wybierając ponownie tego samego połączenia z historii połączeń), aby potwierdzić lub zdementować wcześniejsze informacje o potencjalnym zagrożeniu dla naszych środków.

Wystarczy przestrzegać kliku najważniejszych zasad bezpieczeństwa

  • Nigdy nie podawajmy loginu i hasła do bankowości internetowej czy danych karty płatniczej (numer karty, CVV, daty ważności, imienia i nazwiska posiadacza karty). To są dane poufne, które pozwalają na dostęp do naszego konta i/lub pozwalają na korzystanie z naszych środków.
  • Nigdy nie ujawniajmy przychodzących na nasz telefon kodów do bankowości internetowej, kodów BLIK lub kodów 3D Secure wykorzystywanych do potwierdzenia przelewów lub innych płatności, w tym transakcji kartowych w Internecie. Służą one tylko do potwierdzania przez nas operacji.
  • Zawsze czytajmy treść SMS-ów, jakie przychodzą na nasz telefon lub komunikatów w aplikacji mobilnej banku. Z ich treści może wynikać, iż akceptujemy transakcję, którą realizują przestępcy.
  • Za każdym razem czytajmy treść otrzymywanych powiadomień, szczególnie podczas trwającej rozmowy z rzekomym konsultantem. Z ich treści może wynikać, iż dodajemy „nowe zaufane urządzenie: do swojego profilu (konta w bankowości elektronicznej), przy pomocy którego oszuści mogą wykraść pieniądze lub zaciągnąć pożyczkę/ kredyt.

Zawsze możemy zgłosić swoje podejrzenia do banku. Jeśli mamy podejrzenie popełnienia przestępstwa koniecznie powinniśmy zawiadomić policję.

Przeczytaj

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Otwarte na Ciebie
Konto Otwarte na Ciebie
Premia

490 zł

Karencja

Klienci, którzy nie korzystali z promocji Konta Otwartego na Ciebie przez ostanie 12 miesięcy.

12 miesięcy

Warunki
  • 90 zł za otwarcie konta z kartą i aktywowanie go;
  • 200 zł wydanie min. 250 zł kartą, zapewnienie min. 1000 zł wpływów oraz zakupu min. 300 jednostek obcej waluty poprzez platformę FX Pl@net ;
  • 200 zł wydanie min. 250 zł kartą, zapewnienie min. 1000 zł wpływów oraz zakupu min. 300 jednostek obcej waluty poprzez platformę FX Pl@net

(czytaj więcej)

490 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część