zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Bank BNP Paribas liderem wsparcia polskich rolników. Podano dane dotyczące kredytów

Bank BNP Paribas liderem wsparcia polskich rolników. Podano dane dotyczące kredytów

2 kwi 2024 Komentarze ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Najlepsze wyniki sprzedaży preferencyjnego kredytu skupowego oraz największy wśród banków komercyjnych udział w rynku preferencyjnych kredytów płynnościowych. To efekty wspierania przez BNP Paribas polskich rolników.

Lider wszystkich segmentów

Dostępność nowych preferencyjnych form pomocy finansowej znacznie wpłynęło na rozwój polskiego rolnictwa. Pomogło również w przypadku BNP Paribas stać się liderem w udzielonej pomocy dla całego sektora. W 2023 roku z tzw. kredytu płynnościowego skorzystało ponad 78 tys. rolników, którym udzielono wsparcia w kwocie 9,6 mld zł. Co czwarta złotówka w tym programie to udział produktu BNP Paribas.

Bank stał się również liderem preferencyjnego kredytu skupowego. Łączne wsparcie w tym programie pomocowym to 2 mld zł. Aż 45% spośród tych kredytów zostało udzielonych za pośrednictwem BNP Paribas. To najlepszy wynik spośród wszystkich banków. Ponadto bank angażuje się w udzielanie kredytów z dopłatami ARiMR. Zarówno w limitach na kredyty skupowe, jak i płynnościowe, BNP Paribas jest ich głównym konsumentem.

Wyzwania na rok 2024

Wsparcie, którego bank udziela, będzie jeszcze bardziej istotne w obliczu wyzwań, które w tym roku stoją przed polskim rolnictwem. Eksperci wskazują, że wpłynie na to powrót 5% stawki VAT na żywność. Ważne będą również działania prowadzone ze względu z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego. Nie bez znaczenia jest również polityka Zielonego Ładu i związane z nią normy emisyjne, a także skomplikowana sytuacja geopolityczna w regionie.

“Branża będzie musiała kontynuować wieloletni trend przemian w kierunku zrównoważonej produkcji i dostosować się do nowych wymagań rynku w tym kontekście. Już niedługo o wiele więcej przedsiębiorstw niż obecnie będzie musiało raportować ślad środowiskowy swoich produktów (wdrożenie dyrektywy CSRD). Oznacza to, że praktycznie każdy uczestnik sektora znajdzie się w łańcuchu dostaw kogoś, kto musi przygotować taki, bardzo dokładny, raport. Z kolei producenci pierwotni będą musieli wdrożyć odpowiednie rozwiązania (techniczne i operacyjne), które pozwolą im odpowiedzieć na wymagania ich odbiorców. Zwiększona płynność pozwala na większy komfort w realizacji takich wdrożeń, nawet mimo dużej dynamiki zmian w ekonomice działalności”  – mówi Bartek Urbaniak, Szef Bankowości Food & Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę.

Wieloletnie doświadczenie analityków BNP Paribas i pozycja, jaką udało się w tym czasie wypracować, sprawia, że bank liczy na utrzymanie pozycji lidera we wsparciu sektora rolniczego i przetwórstwa również w dalszej części roku.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Otwarte na Ciebie
Konto Otwarte na Ciebie
Premia

500 zł

Karencja

Klienci, którzy nie korzystali z promocji Konta Otwartego na Ciebie przez ostanie 12 miesięcy.

12 miesięcy

Warunki
  • 80 zł za otwarcie konta z kartą i wykonanie 2 płatności kartą na dowolną kwotę;
  • 3×160 zł wydanie min. 350 zł kartą, min. 300 zł Blikiem i zapewnienie min. 1200 zł wpływów w kwietniu, maju i czerwcu.

(czytaj więcej)

500 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część