zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Parlament Europejski podjął decyzję ws. natychmiastowych przelewów

Parlament Europejski podjął decyzję ws. natychmiastowych przelewów

9 lut 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

7 lutego 2024 (środa) Parlament Europejski przyjął regulacje umożliwiające klientom detalicznym oraz firmowym wykonywanie natychmiastowych przelewów EUR w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto dostawcy tego typu przelewów będą mieli obowiązek zapewnienie stosownego poziomu bezpieczeństwa i ochrony przed potencjalnymi oszustwami.

Przelew międzybankowy w EUR w ciągu 10 sekund

Za przyjęciem rozporządzenia głosowało aż 599 eurodeputowanych, przeciw 7, zaś 35 deputowanych wstrzymało się od głosów. Według przegłosowanych regulacji natychmiastowy przelew w strefie EUR będzie można zlecić o każdej porze dnia, a czas jego realizacji nie powinien przekroczyć 10 sekund (w tym czasie nadawca powinien otrzymać informację zwrotną o zrealizowanym przekazie pieniężnym). Co więcej opłata za tego typu przelew nie powinna być większa niż za zwykły przelew międzybankowy w EUR.

Bezpieczeństwo transakcji

Zgodnie z przyjętymi regulacjami dostawcy usług finansowych będą zobowiązani do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa transakcji. Ma to polegać na dodatkowej, bezpłatnej i natychmiastowej weryfikacji tożsamości w przypadku stwierdzenia próby wykonania podejrzanej operacji przekazu natychmiastowego.

W przypadku nie wywiązania się instytucji z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa transakcji poszkodowani klienci będą mogli domagać się zadośćuczynienia. Banki i firmy finansowe świadczące usługi polegające na przepływie środków pieniężnych dodatkowo będą musiały sprawdzać, czy podmioty korzystające z ich usług nie są objęte międzynarodowym sankcjom lub innym ograniczeniom w związku z oskarżeniami o pranie pieniędzy, czy finansowanie terroryzmu.

Nowe regulacje nie tylko dla krajów strefy Euro

Regulacje dotyczące przelewów natychmiastowych w EUR obejmować mają nie tylko kraje, w których główną waluta rozliczeniową jest euro. Pozostałe kraje również będą musiały dostosować się do nowych przepisów, ale będą mogły skorzystać z dłuższego okresu przejściowego. Państwa członkowskie będą musiały wdrożyć regulacje w ciągu 12 miesięcy. Przepisy wchodzą w życie w ciągu 20 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Przeczytaj

Komentarze (0)

eKonto mBank
eKonto mBank
Premia

520 zł + 6,5% do 50 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
  • 20 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
  • 200 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 3 miesięcy;
  • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 100 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

520 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część