Przelew na zamknięte konto może przydarzyć się każdemu. Wystarczy tylko jedno niedopatrzenie ze strony odbiorcy lub nadawcy. Co więc powinniśmy zrobić, jeśli to nam przydarzył się błędny przelew? Sprawdźmy kogo poinformować o całej sytuacji i jak zareagować, aby możliwie najszybciej odzyskać środki finansowe.
Jeśli odkryłeś, że przesłałeś przelew na zamknięte konto bankowe, to powinieneś działać bezzwłocznie. O ile płatność nie została jeszcze przetworzona, np. w systemie ELIXIR, to istnieje szansa na cofnięcie przelewu.
Najlepiej skontaktować się z pracownikiem swojego banku, np. przez infolinię bankową. Jeśli pracownik zdąży anulować polecenie przelewu, to problem zostanie rozwiązany błyskawicznie. Niektóre banki oferuję też możliwość cofnięcia jeszcze niezaksięgowanego przelewu z poziomu bankowości elektronicznej.
Często jednak dopiero po pewnym czasie odkrywa się, że podany numer konta jest błędny. Może się przykładowo zdarzyć, że odbiorca płatności z opóźnieniem poinformuje nadawcę o tym, że zamknął dotychczasowy rachunek w banku. Na szczęście i wtedy uda nam się rozwiązać napotkany kłopot. Może to jednak wiązać się z koniecznością odczekania kilku dni.
Polskie banki wobec przelewów na zamknięty numer rachunku stosują podobne podejście. Mianowicie przelewy zostają zwrócone nadawcy. Gdy zatem prześlemy środki na zamknięte konto, to w ciągu paru dni roboczych powinniśmy otrzymać zwrot z banku. Jeśli zależy nam, na jak najkrótszym czasie oczekiwania na zwrot, to możemy udać się do placówki bankowej. Istnieje szansa, że na ro, że bank zwróci pieniądze w formie gotówki.
Należy mieć świadomość, że zwrot pieniędzy w poszczególnych bankach może przebiegać nieco inaczej pod względem proceduralnym. Czasem do tego celu wykorzystywany może zostać rachunek techniczny, na którym środki będą tymczasowo przechowywane. Stosowne informacje uzyskamy od pracownika konkretnego banku.
Istotne jest to, że numer konta przypisany do zamkniętego rachunku zostaje trwale wycofany z obiegu. Żaden nowy klient nie otrzyma numeru rachunku, który był już kiedyś przez kogoś używany. Zwrot za przelew na zamknięte konto otrzymamy więc także wtedy, gdy dany rachunek został zamknięty dawno temu.
W ciągu paru dni problem z przelewem na zamknięty rachunek powinien więc rozwiązać się sam. Warto jednak monitorować sytuacje i upewnić się, czy system bankowy faktycznie zwrócił środki finansowe. Możliwy jest też scenariusz, w którym to pracownik banku nawiąże z nami kontakt, celem uzyskania potrzebnych informacji.
Na wszelkie wypadek o całej sytuacji można poinformować osobę, której chcemy przekazać pieniądze. To zalecane zwłaszcza wtedy, kiedy termin płatności już minął, a środki nie trafiły do odbiorcy ze względu na błędny numer konta. Niedoszły odbiorca z powodu tajemnicy bankowej prawdopodobnie nie zostanie bowiem poinformowany przez bank o próbie przesłania środków. Kontakt na linii nadawca i odbiorca zminimalizuje ryzyko nieporozumień.
Numer konta bankowego nie może zostać zamknięty w jednej chwili. Banki stosują bowiem okres wypowiedzenia. Takowy zwykle wynosi około 30 dni. Ważne jest to, że podczas okresu wypowiedzenia rachunek bankowy działa tak samo, jak wcześniej.
Gdy więc przelew zostaje wysłany na konto w okresie wypowiedzenia, to pieniądze standardowo trafią do odbiorcy. Ma on możliwość swobodnego dysponowania otrzymanymi środkami. Jeśli w dniu zamknięcia na rachunku znajdują się jakieś środki finansowe, to bank powinien je przekazać klientowi. Między innymi dlatego banki przy zamknięciu konta proszą o to, by podać nowy numer rachunku bankowego.
Przelew na zamknięte konto bywa frustrującym doświadczeniem. Powinniśmy jednak zachować spokój. Standardowo najpóźniej po paru dniach roboczych pieniądze trafią do nas z powrotem.
Problemy ze zwrotem środków finansowych zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak spotkała nas taka sytuacja, to powinniśmy napisać reklamację do banku. W pierwszej kolejności kontrakt powinniśmy nawiązać z bankiem nadawcy. W rzadszych przypadkach konieczne jest też skontaktowanie się z przedstawicielem banku odbiorcy.
Polacy coraz częściej decydują się na zamknięcie rachunku w dotychczasowym banku i założenie konta w nowym miejscu. Powodem tej sytuacji jest zmienna sytuacja na rynku i rosnącą świadomość klientów.
Po prostu zamknięcie rachunku i założenie nowego często się opłaca. W innym banku nierzadko możemy liczyć na niższe koszty i lepiej dopasowaną ofertę usług dodatkowych. Ponadto za założenie konta możemy otrzymać premie finansowe w wysokości kilkuset złotych. W dodatku wyrobienie nowego rachunku jest bardzo proste, formalności można załatwić przez Internet. Z kolei, by wybrać najkorzystniejszą opcję, wystarczy skorzystać z profesjonalnej porównywarki, np. rankingu promocji bankowych.
De facto, by założyć nowe konto, wcale nie trzeba zamykać poprzedniego. Jeśli więc podejmiemy decyzję o zmianie banku, to nie powinniśmy się spieszyć z zamknięciem poprzedniego. Lepiej poczekać, aż wszelkie płatności zostaną rozliczone. To zminimalizuje ryzyko tego, że ktoś prześle nam środki na już nieaktywne konto.
Jeśli prześlemy pieniądze na już nieaktywny numer konta bankowego, to pamiętajmy o następujących kwestiach:
Nade wszystko zachowajmy spokój. Oddanie pieniędzy za przelew na zamknięte konto to wszakże dość standardowa procedura w polskich bankach.
Przeczytaj też: Przelew natychmiastowy: Koszty, zalety i dostępność w weekendy
Przeczytaj też: Jak wpłacić euro na konto walutowe?
Przeczytaj też: Jaki tytuł przelewu wpisać, by uniknąć problemów i nieporozumień?
Przeczytaj też: Przelewy z konta firmowego na prywatne. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Przeczytaj też: Jak sprawdzić numer konta bankowego? Praktycznie wyjaśnienie
300 zł + 7%
Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.04.2022.
od 01.04.2022
150 zł + 150 zł
Bardzo łatwy