zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

10 czea 2022 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło nam się pomylić podczas zlecaniu przelewów bankowych. Jeśli pomylimy się w danych odbiorcy to przelew i tak powinien do niego dotrzeć. Gorzej jest w sytuacji, kiedy pomylimy numer rachunku odbiorcy lub w kwocie przelewu. Czy możemy coś na to poradzić?

Im więcej przelewów tym większe ryzyko pomyłki

Cyfrowy pieniądz z każdym rokiem coraz bardziej wypycha tradycyjne środki płatnicze. Wykonujemy coraz więcej przelewów internetowych za rachunki, czy zakupy. Im więcej tych operacji wykonujemy tym bardziej rośnie ryzyko popełnienia pomyłki. Jeśli wpiszemy niepełny numer konta odbiorcy, lub taki, który nie pasowałby do żadnego banku to taki przelew po prostu nie wyjdzie.

Błędny numer konta odbiorcy

Procesy zlecania przelewów internetowych cały czas są dopracowywane. Mają one być co raz prostsze i co najważniejsze bezpieczniejsze. Przykładowo jeśli wpiszemy niepełny numer konta odbiorcy, lub taki, który nie pasowałby do żadnego banku to taki przelew po prostu nie wyjdzie. Otrzymamy komunikat: Niepoprawny numer konta odbiorcy.

Numery rachunków składają się z 24 cyfr. 16 z niech określa posiadacza rachunku, zaś pozostałe wskazują bank, w którym rachunek jest prowadzony. Mechanizm ten tylko w części chroni nas przed pomyłką, ponieważ poinformuje nas jedynie w przypadku pomyłki banku, nie zaś posiadacza rachunku. Może się jednak zdarzyć, że wpiszemy poprawny numer rachunku, ale będzie on należał do kogoś innego.

Błędna kwota transakcji

Kolejną najczęstszą sytuacją jest podanie błędnej kwoty transakcji. Na szczęście w przypadku najczęściej wykonywanych poleceń przelewów zwykłych istnieje możliwość ich anulowania w sytuacji zorientowania się, że w wyniku pomyłki środki trafią do niewłaściwego adresata. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku tzw. przelewów ekspresowych (typu Express Elixir). Ich realizacja przebiega bowiem natychmiast, a zatem nie mamy czasu na anulowanie zlecenia.

Przydatna wskazówka:

Jeśli zleciliśmy przelew z zaplanowaną datą wykonania w przyszłości i zorientowaliśmy się, że popełniliśmy błąd w numerze rachunku odbiorcy to możemy jeszcze uniknąć tego kosztownego błędu. Jest to możliwe dzięki temu, że przy zlecaniu zaplanowanego przelewu środki potrzebne do jego zrealizowania nie są blokowane. Wystarczy przelać pieniądze przykładowo na rachunek oszczędnościowy, w który wyposażone jest niemal każde konto osobiste.

Czy można anulować transakcję?

W zależności od banku istnieje możliwość anulowania zlecenia przelewu, ale tylko w przypadku zwykłego przelewu, na które banki potrzebują trochę czasu do zaksięgowania. Jeśli zauważymy błąd w danych do przelewu zaraz po jego zleceniu to zazwyczaj mamy jeszcze okienko, w którym możemy wycofać takie zlecenie. Jeśli operacja przelewu zostanie zakończona to pozostaje nam jedynie odwołanie się do banku z oficjalną reklamacją. Takie sytuacje regulują regulaminy poszczególnych banków. Warto mieć na względzie, że w większości przypadków podanie błędnego numeru konta odbiorcy, czy wpisanie niepoprawnej kwoty jest naszą winą, zatem często pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku zależy od dobrej woli banku.

Wracając do możliwości wycofania przelewu to zależy przede wszystkim od czasu, kiedy nasz bank realizuje sesje międzybankowe (sesje Elixir). Jeśli przelew zlecimy przed taką sesją to zwykle mamy jeszcze kilkanaście minut na wycofanie go. Jeśli w danym dniu sesje Elixir już nie będą realizowane, a dopiero w kolejnym to najczęściej do wycofania zlecenia przelewu mamy czas do końca dnia.

Różne w praktyki w różnych bankach

Jak w większości sytuacji, a zwłaszcza tych niestandardowych, wszystko sprowadza się do tego jakie rozwiązania praktykuje dany bank. To od tego będzie głównie zależało, kiedy i w jakich sposób możemy anulować przelew w przypadku stwierdzania nieprawidłowości:

BankCofnięcie przelewu zwykłegoOpłata za cofnięcie przelewu
Alior Bank brak możliwościbrak
Bank Millenniumbrakdarmowe
Bank Pekaobrak możliwościbrak
Bank BNP Paribasbankowość online, infolinia lub oddział25 zł
Citibank w oddziale lub infolinia darmowe
ING Bank Śląskiw bankowości online1 zł
mBankbankowość online, infolinia lub oddział darmowe
Nest Bankbankowość online darmowe
PKO BPbankowość online, infolinia lub oddział darmowe
Santander Bank Polskaw oddziale lub infolinia 5 zł w bakowości online i 25 zł w oddziale

Reklamacja zrealizowanego przelewu

W przypadku transakcji zrealizowanej, ale z bladną kwotą lub odbiorcą pozostaje nam już tylko zgłoszenie się z oficjalną prośbą do naszego banku. Możemy to najczęściej zrobić na 3 sposoby: osobiście w oddziale banku, poprzez infolinię lub wypełniając stosowny wniosek.

Po odebraniu takiego zgłoszenia nasz bank musi skontaktować się z drugą instytucją (chyba, że odbiorca przelewu posiada rachunek w tym samym banku) z prośbą o zwrot nadwyżki kwoty transakcji lub wycofania całości, jeśli środki trafiły do zupełnie innej osoby. Zgodnie z prawem, jeśli ktoś otrzyma taki przelew w wyniku pomyłki to ma obowiązek niezwłocznego zwrotu środków po otrzymaniu stosownego wezwania.

Takie operacje będące defaco reklamacjami najczęściej są darmowe, jednak niektóre banki pobierają za nie opłaty, a w niektórych po prostu nie ma takich możliwości. Wszystko sprowadza się też do indywidualnych sytuacji, ponieważ każdy przypadek analizowany jest i oceniany przez pracownika banku.

Jak jeszcze możemy ustrzec się pomyłki podczas przelewu?

Najważniejszą praktyką, aby ustrzec się pomyłki przy zlecaniu przelewu jest zachowanie czujności oraz sprawdzenie nawet kilkukrotnie poprawności danych odbiorcy przelewu (zwłaszcza numeru rachunku bankowego) oraz kwoty, jaką chcemy przekazać.

Jeśli korzystamy z aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej to numer rachunku warto skopiować z faktury lub innego dokumentu sprzedażowego i przekleić do odpowiedniej rubryki, w której wskazujemy numer rachunku odbiorcy przelewu. Mimo wszystko ze względów bezpieczeństwa zostaniemy poproszeni o podanie części numeru rachunku ręcznie (mogą to być 2 pierwsze cyfry), aby zmusić nas to ponownej weryfikacji numeru i upewnienia się, że jest on poprawny, a środki nie zostaną przelane nieznanemu odbiorcy.

Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie sobie w bankowości online naszych stałych odbiorców. Jeśli wykonujemy jakieś cykliczne przelewy (np. miesięczna opłata za internet) to warto sobie zapisać takiego odbiorcę wraz z jego numerem rachunku. Dzięki takiemu posunięciu zlecanie przelewów będzie zdecydowanie szybsze oraz bezpieczniejsze, gdyż minimalizujemy ryzyko pomyłki w danych odbiorcy.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak wpłacać pieniądze na konto?

Przeczytaj też: Płatność kartą za granicą krok po kroku. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?


Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

10 zł / lub 0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł w miesiącu.

0-10 zł

Wypłata z bankomatów obcych

10 zł każdorazowo;

25 zł miesięcznie za pakiet darmowych wypłat gotówki w kraju i za granicą.

10 zł

Czy premia?
  • 150 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi, weryfikacją behawioralną i wydanie bezgotówkowo min. 1000 zł;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta;
  • 150 zł za min. 3 transakcje BLIKIEM w internecie, zapewnienie min. 1000 zł w pływów w dowolnych 3 miesiącach i założenie Celu Oszczędnościowego, na którym odłożysz min. 300 zł.

(czytaj więcej)

500 zł + 5,5% do 200 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część