zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak wpłacać pieniądze na konto?

Jak wpłacać pieniądze na konto?

18 wrz 2022 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Obrót gotówkowy na przestrzeni lat ustąpił miejsca pieniądzu cyfrowemu. Niemniej może się zdarzyć, że wejdziemy w posiadanie większej ilości gotówki. W jaki najlepszy sposób możemy je przetransferować na konto bankowe?

Wpłaty gotówki na konto

Każdemu z nas na pewno zdarzyło się wejść w posiadanie większej ilości gotówki. Czy to w postaci prezentu, środków za sprzedane auto lub inną wartościową rzecz, czy wypłaty. Pomimo tego, że warto zawsze posiadać jakąś ilość gotówki to przechowywanie jej w większej ilości może być nieco niebezpieczne. W jaki sposób możemy szybko, bezpiecznie i możliwie bez ponoszenia dodatkowych kosztów przelać gotówkę na rachunek bankowy? Do wyboru mamy kilka opcji.

Wpłaty w okienku

Najbardziej oczywistą metodą na wpłacenie gotówki na konto osobiste jest wizyta w oddziale banku i zdeponowanie środków w przysłowiowym okienku. Niestety takie rozwiązanie ma podstawową wadę, ponieważ do takiego oddziału musimy się pofatygować, a pamiętajmy, że placówki bankowe czynne są w stały godzinach i tylko w tygodniu. Zwyczajowo w weekendy banki nie funkcjonują. Zatem wybierając tę metodę osoby pracujące najczęściej muszą skorzystać z urlopu.

Kolejną wadą wpłaty środków w palcówce, to co raz częściej występujące opłaty za taką operację. Dotyczy to również wpłat własnych. Oczywiście nie we wszystkich bankach została wprowadzona ta opłata. Zdecydowały się na nią przede wszystkim te instytucje, które rozwinęły sieć wpłatomatów. Tym samym zachęcają nas, abyśmy samodzielnie wpłacali środki, które automatycznie zasilą nasz rachunek bankowy.

Opłaty za wpłaty środków na konto w oddziale (wybrane banki):

BankKontoOpłata
Alior BankKonto Jakże Osobiste0 zł
Bank MillenniumMillennium 3600 zł
Bank PekaoKonto Przekorzystne8 zł
Bank BNP ParibasKonto Otwarte na Ciebie10 zł (jeśli w oddziale nie ma wpłatomatu)
CitibankCitikonto30 zł
ING Bank ŚląskiKonto Direct/Mobi10 zł
mBankeKonto10 zł (jeśli w oddziale nie ma wpłatomatu)
Nest BankNest Konto10 zł
PKO BPKonto za Zero10 zł
Santander Bank PolskaKonto Jakie Chcę0 zł

Wpłatomaty własne i wpłatomaty obce

Jednym z najnowszych rozwiązań w bankowości w ostatnim czasie są wpłatomaty. Instytucje finansowe doszły do wniosku, że skoro od wielu lat funkcjonują urządzenia do wybierania gotówki z konta, to czemu nie stworzyć mechanizmu, dzięki któremu można by tę operację odwrócić. Zasada działania wpłatomatu jest bardzo prosta. Wkładamy w odpowiednim miejscu kartę bankomatową, następnie umieszczamy plik gotówki w otwartej wnęce. Po zamknięciu klapki maszyna przelicza gotówkę wyświetlając nam ilość umieszczonych środków. Jeśli ilość środków zgadza się to akceptujemy operację, która zostanie zaksięgowana, a nasz rachunek bankowy zasilony.

Wpłatomaty mogą wciąż występować jako samodzielne urządzenia, ale coraz więcej nowoczesnych maszyn łączą funkcję bankomatu oraz wpłatomatu. Dodatkowo, aby skorzystać z urządzenia nie potrzebujemy już koniecznie karty płatniczej. Jeśli używamy BLIKa to wpisując kod i potwierdzając go w aplikacji mobilnej również dokonamy operacji.

Co do zasady korzystanie zarówno z bankomatów, jak i wpłatomatów należących do naszego banku jest darmowe. Ale jak wygląda sytuacja w przypadku wpłatomatów obcy? Czy poniesiemy dodatkowe koszty i czy w ogóle taka operacja jest możliwa? Na ten moment niestety korzystanie z wpłatomatów innych banków nie jest możliwe. Jedyną alternatywą są urządzenia popularnych sieci, jak Euronet i Planet Cash. W zależności od banku takie operacje obciążone są różnymi prowizjami (analogicznie, jak w przypadku bankomatów).

Z wpłatomatów możemy najczęściej skorzystać całodobowo. Jest to rozwiązanie szybkie i proste. Należy uważać na pewno, aby wszystkie banknoty były w przyzwoitej kondycji (bez widocznych uszkodzeń).

Wpłata gotówki podczas zakupów

Ostatnio testowanym przez większość banków w Polce sposobem na wpłatę gotówki jest wpłata przy okazji zakupów w sklepach popularnej sieci Żabka. Aby taka operacja była możliwa musimy podczas robienia zakupów (warunek konieczny!) podać kartę płatniczą wydaną przez Mastercard oraz dowód osobisty. Punkt Żabki powinien natomiast być wyposażony w terminal płatniczy typu Firts Data.

Największą zaletą tego rozwiązania jest ilość punktów, w których możemy taką wpłatę gotówki zrealizować. Wadą natomiast konieczność wykonania jakichkolwiek zakupów w sklepie oraz to, że zaksięgowanie takiej wpłaty trwa nieco dłużej niż w przypadku bankowego wpłatomatu.

Wpłaty na Poczcie Polskiej

Dla osób doceniających czekanie w kolejkach oraz wysokie prowizje istnieje jeszcze możliwość wpłaty gotówki na rachunek bankowy w oddziale Poczty Polskiej. Dodatkową wadą jest czas, jaką Poczta ma na realizację wpłaty (do 2 dni roboczych). Koszt takich operacji to:

 • wpłata standardowa to 4,30 zł przy kwocie wpłaty w wysokości do 600,00 zł i 0,75 % od kwoty wpłaty w wysokości powyżej 600,00 zł;
 • wpłata standard priorytet to 4,80 zł przy kwocie wpłaty w wysokości do 600,00 zł i 0,8 % od kwoty wpłaty w wysokości powyżej 600,00 zł
 • wpłata ekspres to 7,00 zł przy kwocie wpłaty w wysokości do 600,00 zł i 1,2 % od kwoty wpłaty w wysokości powyżej 600,00 zł.
Nie przegap

Przeczytaj też: Czy przelew z konta na konto liczy się do promocji?

Przeczytaj też: Visa, czy Mastercard – wybór karty płatniczej.


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za Konto dla dziecka
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł +6% do 100 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część