zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak wpłacić euro na konto walutowe?

Jak wpłacić euro na konto walutowe?

24 maj 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Konto walutowe to bardzo przydatne narzędzie finansowe, jeśli zdarza nam się korzystać z obcej waluty. Dzięki niemu możemy wykonywać przelewy, jak i przyjmować środki na konto zarówno w formie cyfrowej, jak i gotówkowej. W tym poradniku podpowiadamy, jak wpłacić euro na konto walutowe.

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe to rachunek bankowy, który prowadzony jest w walucie innej (tzw. obcej) niż ta obowiązująca w kraju, w którym zostało założone. W przypadku Polski będą to rachunki rozliczane w walutach innych niż PLN. Najczęściej występującymi walutami, w których można otworzyć konto walutowe w Polsce to EUR, USD, CHF oraz GBP, ale są banki posiadające w swojej ofercie bardziej egzotyczne waluty. Podobnie do konta złotówkowego konto w walucie obcej pełni dwie najważniejsze funkcje:

  • umożliwia przechowywanie środków w obcej walucie niezależnie od sposobu, w jaki zdobędziemy środki w walucie. Może to być prezent od członka rodziny mieszkającego za granicą, zakup środków w kantorze tradycyjnym lub internetowym lub jakieś inne zobowiązanie otrzymane od zagranicznego kontrahenta;
  • umożliwia wykonywanie transakcji w walucie, w której jest prowadzone. Możemy zarówno otrzymywać płatności jak i sami możemy realizować przelewy zewnętrzne i płatności bez konieczności konwertowania środków na lokalną walutę. Płatności zewnętrze możemy zlecać samodzielnie w bankowości internetowej naszego banku, osobiście w oddziałach stacjonarnych, jak i wypłacać gotówkę w zagranicznych bankomatach oraz płacić kartą płatniczą walutową lub wielowalutową.

Jak wpłacić euro na konto walutowe?

Aby odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie należy doprecyzować, w jakiej formie posiadamy środki, które chcielibyśmy umieścić na rachunku prowadzonym w euro. Jeśli ma to być przelew międzybankowy to wystarczy zlecić przelew typu SEPA. Przelew SEPA pozwala na realizację płatności w euro w jednolity sposób, niezależnie od tego, w którym kraju znajduje się nadawca i odbiorca środków. Dzięki temu systemowi, banki w obszarze SEPA przetwarzają przelewy zgodnie z jednolitymi standardami i regulacjami, co skraca czas realizacji transakcji oraz obniża koszty dla klientów.

Jeśli jednak posiadamy euro w gotówce i chcielibyśmy je umieścić na koncie to tutaj sprawa bardziej się komplikuje. W zasadzie jedyną opcją jest udanie się do najbliższego oddziału naszego banku z obsługą kasową (co raz bardziej popularne stają się placówki bez kasy, w których nie zrealizujemy operacji gotówkowych). Jak to jednak bywa za operacje zlecone „w okienku” często naliczane są opłaty. I w tym przypadku może się to zdarzyć, a ich wysokość uzależniona jest od aktualnej tabeli opłat i prowizji:

BANKOPŁATA ZA WPŁATĘ EUR W ODDZIALE
Alior Bank0 zł
Credit Agricole0 zł
Bank BNP Paribas0 zł za pierwszą w miesiącu i 10 zł za każdą kolejną
Bank Citi Handlowy0 zł
mBank9 zł
Bank PKO BP0 zł (50% wartości za wpłatę bilonu)
Bank Pekao SA2 EUR
Bank Millennium0 zł
Nest BankBrak możliwości
VeloBank0 zł za pierwszą w miesiącu i 10 zł za każdą kolejną
Santander Bank Polska0 zł
ING Bank Śląski10 zł

*stan na 24.05.2023

Wpłata euro we wpłatomacie

Choć z założenia w Polsce niemożliwe jest wpłacenie środków w euro za pomocą wpłatomatu to jest jeden wyjątek. Wpłatomaty Banku Citi Handlowego pozwalają na wpłacenie zarówno środków w EUR, jak i USD całkowicie za darmo.

Jest to zdecydowana zaleta tego banku, choć i tak ciężko skorzystać z tej możliwości, ponieważ wszystkie wpłatomaty Banku Citi Handlowego zlokalizowane są w oddziałach tego banku, których jak wiemy jest niewiele, a zlokalizowane są tylko w największych polskich miastach.

Komu może być potrzebne konto walutowe w euro?

Konta walutowe są szczególnie przydatne dla osób i firm, które prowadzą działalność międzynarodową, handlują na rynkach zagranicznych, otrzymują dochody w różnych walutach lub podróżują często do krajów, w których używana jest inna waluta. Pozwalają one na uniknięcie konieczności wymiany walut po niekorzystnym kursie oraz ułatwiają kontrolę nad środkami w różnych walutach. Dla firm działających na terenie Europy prowadzenie konta w euro jest o tyle wygodne, ponieważ większość krajów starego kontynentu znajduje się w strefie euro, co ogranicza konieczność wymiany wielu walut.

Nie trzeba jednak prowadzić działalności, aby docenić wygodę i oszczędności związane z posiadaniem konta walutowego. Polacy co raz częściej wybierają spędzenie urlopu za granicą. Co raz więcej z nas również pracuje w międzynarodowych korporacjach, co często wymaga od nas baranie udziału w zagranicznych delegacjach. Szybko docenimy posiadanie konta walutowego podczas podróży do krajów strefy euro zarówno podczas wyjazdów prywatnych, jak i tych służbowych.

Konto w euro może się również przydać rodzinom, w których jej członek (lub członkowie) pracują za granicą i popierają wynagrodzenie w tej walucie. Wówczas posiadanie takiego rachunku może ułatwić transfer środków do ojczyzny.

Jak płacić z kontem walutowym w euro?

Posiadając konto walutowe w euro możemy dokonywać szeregu operacji płatniczych znanych chociażby z konta prowadzonego w naszej rodzimej walucie. Są to zarówno przelewy internetowe w bankowości online oraz aplikacji bankowej, jak i transakcje przy użyciu karty płatniczej. W zależności od banku i oferty możemy posiadać dwa rodzaje kart, których zasady użytkowania nieco się od siebie różnią:

Karta walutowa – jest to karta wydawana do konta walutowego

Karta wielowalutowa – jest to podstawowa karta płatnicza wydawana do konta osobistego prowadzonego w PLN z włączoną opcją wielowalutową. Zatem posiadając w jednym banku zarówno konto w złotówkach, w EUR oraz innych obcych walutach możemy posługiwać się tylko tą jedną kartą, która rozpoznaje walutę podczas wykonywania płatności i pobiera środki z właściwego rachunku.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak złożyć profil zaufany przez bank?

Przeczytaj też: Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?


Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

700 zł +5% do 20 000 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2021

Warunki
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 130 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 250 zł za min. 3 płatności kartą o łącznej wartości 100 zł w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 300 zł za min. 2 000 zł wpływów z wynagrodzenia w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część