zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta firmowe - poradniki » Ulga na start. Czym jest ulga na start ZUS?

Ulga na start. Czym jest ulga na start ZUS?

27 sie 2021 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Ulga na start to bardzo korzystne rozwiązanie dla początkującego przedsiębiorcy, który obawia się wysokich składek ZUS. W ramach ulgi osoba prowadząca działalność gospodarczą może być zwolniona z prawie całej składki przez pół roku. Jedynym kosztem będzie składka zdrowotna.

Ulga na start ZUS.
ulga na start

ZUS zmorą polskiego przedsiębiorcy

Składki ZUS musimy odprowadzać wszyscy. To znasz wszyscy pracujący, którzy chcą być objęci publiczną opieką zdrowotną, a w przyszłości korzystać z polskiego systemu emerytalnego. Jednak do czasu, kiedy to my jesteśmy zatrudnieni i wszelkimi składkami zajmuje się nasz pracodawca, to nie przywiązujemy do tej kwestii aż tak dużej uwagi. W momencie, kiedy decydujemy się na otwarcie własnej działalności gospodarczej za wszystkie te obowiązki składkowo-podatkowe to my będziemy odpowiadać. Drugą kwestią i chyba najbardziej bolesną są wysokości tych składek. W przypadku ZUSu w 2021 roku składka wynosi z pełnym ubezpieczeniem chorobowym wynosi 1 457,49 zł, zaś bez tego ubezpieczenia 1 380,18 zł.

Jest to składka obowiązkowa, której nie da się uniknąć. Jej nieopłacenie może skutkować w terminie będzie skutkowało naliczaniem odsetek. W skrajnych przypadkach nieuregulowanie tego obowiązku może skutkować karą grzywny do 5000 zł, postępowaniem egzekucyjnym lub nawet wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Wizja obowiązkowej składki ZUS, czy to firma przynosi zysk, czy też nie, zniechęca wiele osób rozważających otwarcie własnego biznesu.

Co kryje się w pełnej składce ZUS?

Wiemy już, ile kosztuje ZUS i jakie konsekwencje wiążą się z unikaniem obowiązku składkowego. Podana wcześniej kwota obliczana jest co roku na podstawie średniego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek stanowi 60% tego wynagrodzenia, zatem w 2021 wylicza się je od kwoty 3 155,40 zł. Wyjątkiem jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, którą oblicza się na podstawie średnich wynagrodzeń w ostatnim kwartale poprzedniego roku. Takie kwoty mogą zniechęcić początkującego przedsiębiorcę zwłaszcza, gdy ten nie ma pewności, że jego pomysł na biznes okaże się dochodowy. Mając już świadomość wysokości składki ZUS oraz jej nieuchronności mamy prawo wiedzieć, co wchodzi w jej skład:

 • Składka emerytalna wynosi 19,52% podstawy opodatkowania i buduje kapitał, z którego będzie wypłacana nasza emerytura. Jest największą częścią pełnej składki ZUS;
 • Ubezpieczenie rentowe to drugi pod względem wysokości koszt, stanowiący 8% podstawy wymiaru składek.
 • Składka chorobowastanowi 2,45% wymiaru składek i jako jedyne ubezpieczenie społeczne jest dobrowolne. Oznacza to, że każda osoba prowadząca działalność może zrezygnować z tej składki. Konsekwencją tego jednak będzie brak świadczeń w przypadku naszej choroby (słynne L4);
 • Ubezpieczenie wypadkowema najmniejszy udział w całej kwocie wpłacanej na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stanowi 1,67% wymiaru składek;
 • Ubezpieczenie zdrowotne w zasadzie z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa jest najważniejszą częścią całej składki ZUS. To dzięki opłacaniu tej właśnie składki będziemy mieli prawo do korzystania ze świadczeń medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ulga na start sposobem na niższy ZUS

Aby zachęcić osoby posiadające pomysł oraz ambicje do otwarcia własnego biznesu rządzący przygotowali szereg ulg i programów. Jedną z ważniejszych to „Ulga na start”. Skorzystać z niej mogą osoby, które pierwszy raz zakładają firmę lub od zamknięcia poprzedniej minęło przynajmniej 5 lat i polega na możliwości zrezygnowania z pełnej płatności ZUS przez pierwsze 6 miesięcy od rejestracji działalności. Aby skorzystać z tej możliwości przyszły beneficjent powinien:

 • Być osobą fizyczną, ponieważ ulga na start jest przewidziana dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych. Zwolnienie nie dotyczy podległych nam pracowników, jeśli takowych będziemy mieli;
 • Być początkującym przedsiębiorcą to znaczy osobą otwierającą działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po przerwie wynoszącej przynajmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej;
 • Nie wykonywać tej samej działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego wykonywał je na etacie w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Jest to zabezpieczenie przed zjawiskiem „wypychania” pracowników na samozatrudnienie celem uniknięcia pełnych składek ZUS;
 • Nie być objętym ubezpieczeniem KRUS.

Jak zgłosić chęć skorzystania z ulgi na start?

Skorzystanie z możliwości uniknięcia składki ZUS przez pierwsze 6 miesięcy nie jest obligatoryjne. Jest to dobrowolna ulga, z której możemy skorzystać lub nie. Tym bardziej, że każda z decyzji niesie za sobą pewne konsekwencje. Z jednej strony możemy zaoszczędzić na kosztownej składce, ale przez okres trwania tej ulgi nie budujemy swojego kapitału emerytalnego, oraz nie podlegamy świadczeniom chorobowym (płatne zwolnienie lekarskie). Aby zasygnalizować ZUSowi, że chcemy skorzystać ulgi na start musimy zgłosić płatnika składek korzystając z formularza CEIDG-1. Dodatkowym dokumentem potrzebnym do złożenia będzie druk ZUS ZZA ze wskazanym kodem 05 40. Nic tutaj nie odbywa się automatycznie, zatem po upływie 6-cio miesięcznego okresu ulgi należy wyrejestrować obecnego płatnika ZUS oraz zarejestrować nowego.

Samozatrudnienie, a ulga na start

Przechodzenie z etatowej formy zatrudnienia na samozatrudnienie jest w obecnych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem. Taka forma współpracy niesie za sobą wiele korzyści, ale i obowiązków. Dobrze jeśli przejście na jednoosobową działalność gospodarczą jest naszym pewnym i świadomym wyborem. Niestety często też dochodzi do sytuacji, w której obecny pracodawca niejako nakłania nas do przejścia na samozatrudnienie np. aby uniknąć dosyć sporych kosztów ubezpieczenia pracownika. Pamiętajmy zatem, że w takiej sytuacji, jeśli współpracując z tym samym pracodawcą na podstawie umowy B2B będziemy wykonywali taką samą pracę, jak na etacie to nie będziemy mogli skorzystać z ulgi na start. Dodatkowo samozatrudnienie pozwala na większą autonomię, ale też na łatwiejsze zerwanie współpracy, a co za tym idzie mniejszą stabilizacje. Co prawda wszystko zależy od wynegocjowanej umowy, ale sam fakt, że nie jesteśmy chronieni kodeksem pracy stawia nas w trudniejszej pozycji.

Jakie perspektywy po upływie okresu ulgi na start?

Ulga na start to bardzo wymierne korzyści dla początkującego przedsiębiorcy. 6 miesięcy, przez które musimy opłacać jedynie składkę zdrowotną to spora oszczędność. Jednak pół roku nie dla wszystkich może okazać się wystarczającym czasem, aby ich inicjatywa była na tyle dochodowa, aby od siódmego miesiąca zmierzyć się z pełną wysokością składki ZUS. Na szczęście istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, aby odciążyć nas w takiej sytuacji. Tzw. „mały ZUS” polega na obniżonej składce ZUS przez kolejne 24 miesiące. To już zdecydowanie dłuższy okres trwania preferencyjnego oskładkowania.

Wysokość składek na preferencyjny ZUS („mały ZUS”) wyliczana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia, które w 2021 wynosi 2 800 zł. Pełne ubezpieczenie ZUS na preferencyjnych zasadach to wówczas koszt 647,59 zł i składa się z poszczególnych składek:

 • zdrowotna – 381,81 zł,
 • emerytalna – 163,97 zł,
 • rentowa – 67,20 zł,
 • chorobowa – 20,58 zł,
 • wypadkowa – 14,03 zł.

Warto widzieć, że również w tym przypadku możemy zrezygnować ze składki chorobowej. Jednak ze względu na stosunkowy niski udział kosztów tej składki w całym ubezpieczaniu nie warto z niego korzystać. Warto mieć jakieś zabezpieczenie w razie pojawienia się choroby i naszej niezdolności do wykonywania pracy.

Nie przegap

Przeczytaj też: Samozatrudnienie: na czym polega i jakie są koszty?

Przeczytaj też: Wniosek CEIDG-1: jak złożyć internetowy wniosek o rejestrację firmy?


Komentarze (0)

iKonto Biznes Alior Bank
iKonto Biznes Alior Bank
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowy rachunek.

0 zł

Utrzymanie karty

8 zł / lub 0 zł za wykonanie 4 transakcji bezgotówkowych w miesiącu na dowolną kwotę

0-8 zł

Wypłata z bankomatów obcych

0 zł za wypłaty z bankomatów własnych i do 5 wypłat miesięcznie w innych. Każde kolejne 2 zł.

2 zł

Czy premia?

350 zł za założenie iKonta Biznes i wykonanie w ciągu 45 dni kalendarzowych min. 1 płatności ZUS lub US;

1000 zł zwrotu za paliwo (po 200 zł miesięcznie) za korzystanie z Karty Mastercard z Plusem;

1500 zł przez 12 miesięcy – po max. 125 zł w każdym miesiącu za wybrane czynności:

 • 20 zł za min. 500 zł przelewu do ZUS lub US
 • 10 zł za min. 100 EUR przelewu SEPA
 • 25 zł za wydanie kartą do kona min. 2000 zł
 • 10 zł za bonusowy przelew 100 zł z PCKF korzystając z kas fiskalnych Alior Banku
 • 25 zł za wymianę walutową w wysokości min. 5 000 jednostek danej waluty
 • 15 zł za min. 3 przelewy zagraniczne lub 3 przelewy krajowe w obcej walucie
 • do 20 zł za utrzymanie salda od 10 000 zł do 100 000,01 zł

700 zł do Allegro za skorzystanie z konta firmowego

(szczegóły)

do 3550 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część