zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

14 kwi 2023 Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu? Jest to bardzo zasadne pytanie w czasach, kiedy na co dzień dominuje pieniądz cyfrowy.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu

Na przestrzeni ostatnich lat jako konsumenci coraz bardziej odeszliśmy od korzystania z fizycznego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych. Z tego powodu operacje polegające na wypłacaniu środków z bankomatów nie są dla nas już tak istotne. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, w której musimy posłużyć się gotówką. Wypłacanie środków w oddziale banku obecnie niemal zawsze kończy się pobraniem prowizji, a na domiar tego ich liczba cały czas systematycznie spada. Nie pozostaje zatem nic innego, jak udanie się do najbliższego bankomatu. Poniżej podpowiadamy, jak wypłacić pieniądze z bankomatu szybko i bezpiecznie.

Gdzie znaleźć najbliższy bankomat?

Mapa bankomatów w Citi

Aby znaleźć najbliższy bankomat wystarczy nam urządzenie z dostępem do internetu. Możemy wpisać w wyszukiwarkę internetową „bankomat + nazwa naszego banku” i od razu powinniśmy zobaczyć mapkę z zaznaczonymi bankomatami w naszej okolicy. Może się zdarzyć, że w wynikach wyszukiwania pojawią się również bankomaty innych banków lub operatorów, za których korzystanie możemy zostać obciążeni kosztami prowizji.

Aby mieć pewność, że wyszukujemy tylko bankomatów należących banku, w którym mamy konto wystarczy skorzystać z aplikacji bankowej w telefonie. Niemal każda aplikacja pozwala na zlokalizowanie oddziałów banku, bankomatów własnych oraz partnerskich. Zwykle przejście do takiej mapy  znajduje się w sekcji „Pomocy” zaraz obok innych przydatnych funkcji, jak kontakt z konsultantem banku, regulaminem korzystania z aplikacji, czy możliwością oceny aplikacji. Dostęp do tej sekcji jest szybki i wygodny, bo nie wymaga logowania do samej aplikacji. Informacje te można szybko znaleźć już na pierwszej stronie zaraz po włączeniu aplikacji.

Wypłacanie gotówki z bankomatów własnych

Banki promując swoje konta bankowe jako jedną z korzyści wymieniają darmowe korzystanie z bankomatów (oraz od pewnego czasu wpłatomatów) na terenie kraju. Tymczasem nie jest to nic szczególnego, ponieważ z założenia każde użycie bankomatu należącego do banku, w którym mamy konto powinno być darmowe (przynajmniej w całym kraju). Tym bardziej, że za wpłatę środków w oddziale banku pobierana jest dosyć wysoka opłata.

Zatem korzystanie z maszyn opatrzonych logiem naszego banku w teorii zawsze powinno być darmowe. W zależności od banku istnieje też możliwość bez kosztowego wypłacania pieniędzy z bankomatów innych banków lub instytucji finansowych. Przykładowo posiadacze konta osobistego w ING Banku Śląskim mają możliwość nie zapłacą za wybranie środków zarówno z maszyn banku z lwem, jak i maszyn sieci Planet Cash.

Jak wypłacić pieniądze bankomatu obcego w Polsce?

Niestety może się zdarzyć, że znajdziemy się w sytuacji, gdy będziemy zmuszeni wypłacić pieniądze z bankomatu, a nigdzie w pobliżu nie będzie maszyn naszego banku. Wypłacanie gotówki z bankomatu innego banku jest jak najbardziej możliwe zarówno w kraju jak i za granicą. Należy jednak liczyć się z naliczeniem prowizji za taką usługę. W przypadku operacji krajowych prowizja często wynosi procent jej wartości, ale nie mniej niż ustalona w cenniku wartość (przykładowo dla Konta Przekorzystnego Banku Pekao jest to 2,3% wartości wypłacanych środków, ale nie mniej niż 5 zł). W zależności od banku wysokości tych prowizji mogą się różnić. Na mocy zawartych porozumień korzystanie z bankomatów innego banku również może być darmowe lub przynajmniej obciążone niższą prowizją.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu obcego za granicą?

Posiadanie polskiego konta bankowego z kartą pozwala również na korzystanie z bankomatów za granicą. Tym bardziej, ponieważ karty oferowane do kont bankowych w Polsce są wydawane przez Mastercard oraz Visa – największe organizacje płatnicze o zasięgu globalnym.

Oczywiście za skorzystanie z bankomatu należącego do innego banku w innym kraju również może być naliczana prowizja. Jeśli nie posiadamy konta walutowego w walucie obowiązującej w danym kraju to do kosztów operacji należy jeszcze doliczyć prowizję za przewalutowanie oraz koszt przewalutowania. Może się zdarzyć, że posiadamy konto w banku o zasięgu międzynarodowym, co nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Jeśli w obcym kraju znajdziemy bankomaty należące do tego samego banku to skorzystanie z niego również może być darmowe (przykładowo posiadacze Konta Otwartego na Ciebie Banku BNP Paribas nie poniosą kosztów prowizji za skorzystanie za granicą z bankomatów grupy BNP Paribas oraz Global Alliance).

Bankomaty przy placówkach bankowych

Jeśli nie znamy położenia najbliższego bankomatu to musimy z całą pewnością poszukać takiej informacji posługując się dostępnymi narzędziami. Jeśli jednak wiemy, gdzie mieści się najbliższa placówka to śmiało możemy się do niej udać, aby pieniądze wybrać, ponieważ niemal pewne jest, że tam gdzie znajdziemy odział naszego banku tam też będą bankomaty oraz wpłatomaty. Jest to alternatywa dla obsługi „przy okienku”, za co naliczane są prowizje, których wysokość uzależniona jest od banku.

Bankomaty oraz wpłatomaty będziemy spotykać co raz częściej zlokalizowanych przy placówkach z powodu powiększającej się liczby tzw. oddziałów bezgotówkowych. Są to odziały, które nie posiadają możliwości obrotu gotówkowego. Nie znajdziemy tam tradycyjnej kasy, w której wpłacimy i wypłacimy pieniądze. Dzięki temu pracownicy banku mogą się skupić na obsłudze klientów oraz usług, z których korzystają.

Pakiety z darmowymi wypłatami pieniędzy z bankomatu

Niektóre banki w swojej ofercie posiadają możliwość miesięcznego wykupienia pakietu darmowych lub po prostu na korzystniejszych warunkach wypłat z bankomatów obcych. Jest to interesujące i całkiem korzystne rozwiązanie dla osób, które spodziewają się, że mogą często korzystać bankomatów w różnych miejscach (np. jeśli musimy często rozliczać się gotówkowo). Przykładowo w Santander Banku Polska za 7 zł miesięcznie otrzymujemy możliwość darmowego korzystania z wszystkich bankomatów obcych w kraju.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu za pomocą BLIKA?

Aby wypłacić pieniądze w banku wcale nie potrzebujemy karty bankomatowej. Jeśli posiadamy na urządzeniu mobilnym zainstalowaną aplikację naszego banku to środki możemy wpłacić za pomocą kodu BLIK (Wypłata BLIK). Aby zrealizować taką operację należy:

 • Wybrać w bankomacie opcję „Wypłata BLIK”
 • Otworzyć aplikację banku i wygenerować kod BLIK
 • Wpisać kod do bankomatu
 • Zatwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej

Cała operacja przypomina płacenie w sklepie stacjonarnym BLIKIEM. Wypłata BLIK ma zastosowanie zarówno przy wypłatach pieniędzy w bankomatach własnych, jak i obcych. W przypadku niektórych banków ta metoda jest sposobem na uniknięcie prowizji za skorzystanie z bankomatów obcych. Warunki korzystania z BLIKA wyceniane są bardzo różnie w zależności od banku. Niektóre instytucje w ogóle nie posiadają jeszcze tej możliwości.

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu, a bezpieczeństwo

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu może być stosunkowo bezpieczne przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności. Przestępcy stosują różne metody wykradzenia naszych środków od pospolitych napaści po bardziej wyrafinowane, jak zeskanowanie naszych kart bankomatowych. Obecne bankomaty posiadają szereg zabezpieczeń, które mają za zadanie ułatwić nam życie, a przestępcom utrudnić ich proceder. Korzystając z bankomatu warto:

 • obserwować otoczenie, czy nikt podejrzany nam się nie przygląda lub zbliża do nas
 • nie ujawniać kodu PIN, np. poprzez wyciągnięcie karteczki z zapisanym numerem
 • nie odkładać i nie zostawiać karty w pobliżu bankomatu
 • monitorować stan konta, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości zgłosić się natychmiast do banku

Podsumowanie

Jaki widać, aby wypłacić pieniądze możemy skorzystać z różnych możliwości. Nawet jeśli zapomnimy portfela to wypłatę gotówki możemy zrealizować nawet bez użycia karty bankomatowej (karty płatniczej). Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie wybierania konta bankomatowego i zależy nam na jak najkorzystniejszych wypłatach z bankomatów to powinniśmy przyjrzeć się uważnie tabeli opłat i prowizji.

Wypłata gotówki wcale nie musi być trudna nawet, kiedy jesteśmy na wakacjach za granicą. Tym bardziej, że większość działających na naszym rynku banków jest częścią dużych grup o zasięgu międzynarodowym. Podczas wypłaty gotówki oczywiście należy przestrzegać minimum podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że gotówka jest o wiele bardziej narażona na kradzież niż środki w formie cyfrowej.

Prowizje za wypłaty z bankomatów przy założeniu, że osoba skończyła 26 lat:

KontoBankomaty obceBankomaty za granicąBLIKIEM z obcychPakiety wypłat
Konto Jakże Osobiste2,50 zł2,50 zł za wypłaty w bankomatach strefy EOG i 5 zł za pozostałe wypłaty w bankomatach zagranicznych0 złBRAK
CitiKonto0 zł za pierwsze 4 wypłaty gotówki w miesiącu i 8 zł za każdą kolejną0 zł za bankomaty grupy Citi na całym świecie i 0 zł za pierwsze 4 wypłaty gotówki w miesiącu i 8 zł za każdą kolejnąBRAKBRAK
Konto Millennium 3600 zł za spełnienie warunków 5 płatności kartą debetową lub Blikiem w miesiącu lub 5 zł bez spełniania warunku (1 zł dla bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash)0 zł za warunki aktywności (5 płatności kartą debetową lub Blikiem) lub 5 zł bez warunku aktywności0 zł9,90 zł tygodniowo za Pakiet Walutowy (nielimitowane transakcje kartą w każdej walucie bez naliczania dodatkowej marży)
Konto Direct5 zł za drugą i kolejną wypłatę0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, każda kolejna 5 zł (+3% wartości transakcji za przewalutowanie) – wypłaty w EUR w krajach EOG i 3% kwoty wypłaty + 3% za przewalutowanie poza strefą EOG2,50 zł za drugą i kolejną wypłatę15 zł miesięcznie za pakiet wypłat gotówki w kraju i za granicą
Konto Jakie Chcę5 zł5 zł za wypłaty w EUR i 10 zł za pozostałe waluty0 zł7 zł miesięcznie za pakiet darmowych wypłat z bankomatów obcych w kraju
VeloKonto0 zł za wypłaty pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą/Blikiem lub 5 zł bez spełniania warunku0 zł za wypłatę dowolnej waluty w Państwach Członkowskich UE i 4,5% kwoty transakcji, min. 10 zł za pozostałe bankomaty zagraniczne0 zł za wypłaty pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą/Blikiem lub 5 zł bez spełniania warunkuBRAK
Konto za Zero10 zł0 zł + 3,5% od wartości transakcji za przewalutowanie0 złBRAK
Konto Przekorzystne0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji), 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach0 zł od warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji, 2,3% min. 5 zł –  w innym przypadku0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji), 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkachBRAK
Konto Otwarte na Ciebie (Karta Otwarta na Dzisiaj)7 zł7 zł za wypłaty EUR w strefie EOG i 3%, min. 12 zł za pozostałe bankomaty5 złBRAK
eKonto2,50 zł za wypłatę kwoty niższej niż 100 zł0 zł + opłata za przewalutowanie transakcji od 3,5% ( karta wielowalutowa) do 5,9% (pozostałe karty)0 złBRAK
Nest Konto6 zł6 zł + 4,9% prowizji za przewalutowanie0 złBRAK
Nie przegap

Przeczytaj też: Jak przez ludzki błąd mBank zrobił ze mnie terrorystkę?

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część