zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Karta wielowalutowa. Jak płacić za granicą tanio?

Karta wielowalutowa. Jak płacić za granicą tanio?

9 maj 2022 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Karta wielowalutowa to prawdopodobnie najbardziej przydatne i dostępne powszechnie narzędzie ułatwiające dokonywania transakcji za granicą. Jej walory docenią zarówno osoby podróżujące porywanie, jak i służbowo.

Karta wielowalutowa – co to jest?

Karta wielowalutowa

Ile kosztuje karta wielowalutowa?

W ofertach banków możemy znaleźć propozycje różnych kart płatniczych do kont osobistych. Od najbardziej podstawowych do bardziej elitarnych, które mają o wiele większe możliwości płatnicze, ale ich posiadanie może wiązać się z wyższymi opłatami. Do niedawna korzystne rozliczenia przy płatnościach w obcych walutach zarezerwowane właśnie były dla tych droższych kart. Alternatywą były propozycje fintechów, takich jak słynny Revolut, który oferował jedną kartę podpiętą do wielu subrachunków prowadzonych w odmiennych walutach. Banki szybko nauczyły się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom sowich klientów i obecnie funkcję karty wielowalutowej może pełnić najbardziej podstawowa karta debetowa wydana do naszego konta.

Płatności za granicą

Podczas podróży za granicę zaraz obok kosztów wykupienia biletów, opłatami hotelowymi i ewentualnym ubezpieczeniem to transakcje zagraniczne stanowią znaczne obciążenie dla naszego portfela. Z czym to jest związane? Na wysokie koszty transakcji składa się przede wszystkim przewalutowanie z PLN na walutę, w której chcemy wykonać płatność.

Jak działa karta wielowalutowa?

Do niedawna niektóre banki oferowały darmowe założenie oraz prowadzenie rachunków w wybranych walutach. Aby jednak można było np. dokonywać płatności kartą za granicą należało wyrobić kartę płatniczą dla danej waluty. Kartą wielowalutową możemy płacić w różnych walutach. Warunkiem jest posiadanie rachunku w wybranej walucie. Te na szczęście w większości banków prowadzone są bezpłatnie. Podczas wykonywania płatności karta sama rozpozna walutę i obciąży rachunek w wybranej walucie. Wcześniej upewnijmy się, że na koncie walutowym posiadamy wystarczającą ilość środków. Jeśli nie, wówczas obciążony zostanie rachunek złotowy wraz z kosztami przewalutowania.

Czy korzystanie z karty wielowalutowej jest darmowe?

W zdecydowanej większości korzystanie z karty wielowalutowej jest darmowe. Tym bardziej, że jak się okazuje są to podstawowe karty płatnicze do naszego konta prowadzonego złotówka, w których uruchamiamy funkcję wielowalutową. Jak już wiemy, aby funkcja wielowalutowa miała sens podczas transakcji powinniśmy posiadać środki na subrachunkach w odpowiednich walutach. Za ich prowadzenie większość znanych banków również nie pobiera żadnych opłat. Na czym więc bank zarabia? Chociażby na sprzedawaniu nam obcej waluty. Aby korzystać ze środków na rachunku musimy je tam ulokować. Najłatwiejszym sposobem będzie skorzystanie z usług wirtualnego kantora prowadzonego przez nasz własny bank.

Karta wielowalutowa, a inne fintechy?

Karta debetowa z funkcją karty wielowalutowej sprawdzi się przede wszystkim jeśli przewidujemy dokonywanie płatności w głównych międzynarodowych walutach: EUR, GBP, USD lub CHF. Dostępność walut różni się w zależności od banku. Jeśli nasze podróże są bardziej „egzotyczne” wówczas powinniśmy sprawdzić funkcjonalność takich fintechów, jak Revolut, Curve, czy nawet Twisto, gdzie wachlarz dostępnych walut jest zdecydowanie szerszy.

Nie przegap

Przeczytaj też: Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?

Przeczytaj też: Przenoszenie konta osobistego przy zmianie banku – jak to zrobić?


Komentarze (0)

Konto24 walutowe
Konto24 walutowe
Utrzymanie konta
  • 0 zł za utrzymanie salda w wysokości min. 20 jednostek danej waluty (20 EUR, USD, CHF, GBP)
  • 10 zł jeśli saldo konta wyniesie mniej niż 20 jednostek waluty

0-10 zł

Utrzymanie karty
  • 0,8 jednostek danej waluty za kartę walutową (EUR, USD lub GBP)
  • 10 zł za kartę wielowalutową (Dopasowaną Mastercard/Visa) lub 0 zł za min. 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu, jeśli masz do 25 lat lub wydanie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM w miesiącu jeśli masz ponad 25 lat

0,8 (EUR, USD, GBP) lub 0-9 zł

Bankomaty zagraniczne
  • 2,5 EUR, USD, GBP (+ 2,8% prowizji za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rozliczeniowa rachunku) dla karty walutowej  EUR , USD, GBP
  • 10 zł lub 0 zł dla osób poniżej 26 lat lub osób z włączonym Pakietem bankomatowym (+ 2,8% prowizji za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rozliczeniowa rachunku)

2,5 EUR, USD, GBP (+2,5) lub 0-10 zł (+2,5)

Dostępne waluty

EUR, USD, GBP, CHF

Konto osobiste

Konto osobiste jest potrzebne do posiadania karty wielowalutowej, której posiadanie jest darmowe za spełnienie warunków aktywności.

NIE

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część