zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?

Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?

22 lis 2021 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Dodatkowe konto bankowe to łatwy sposób na dywersyfikację portfela, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka utracenia większej ilości oszczędności w przypadku włamania. Czy możemy zakładać wiele kont w różnych bankach i czy jest to bezpieczne? Odpowiedz na te pytania znajdziesz poniżej.

Dodatkowe konto w banku.Dodatkowe konto

Posiadanie kliku kont bankowych

Z prawnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas mógł otworzyć sobie nawet kilka rachunków bankowych. Dotyczy to zarówno rachunków otwieranych w jednym banku, jak i w różnych bankach. Właśnie to drugie rozwiązanie jest przez nas szczególnie rekomendowane jako sposób na sprawniejsze oraz przede wszystkim bezpieczniejsze zarządzanie finansami osobistymi.

Jeśli zastanawiamy się nad otwarciem kolejnego konta to najlepiej aby była to oferta charakteryzująca się najłatwiejszym procesem zakładania rachunku – czyli na przykład 100% online.

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za skorzystaniem z konkretnej oferty jest darmowe prowadzenie rachunku. Już samo utrzymanie fizycznej karty płatniczej nie musi być bezwarunkowo darmowe, ponieważ ostatecznie możemy się obyć bez niej. Tym bardziej, jeśli „zapasowe konto” będzie nam służyło gównie do gromadzenia środków i ewentualnych transakcji pomiędzy rachunkami, czy zakupów w internecie.

Zalety posiadania dodatkowych kont bankowych

Posiadanie kilku rachunków osobistych ma przede wszystkim zalety. Jeśli zastanawiamy się nad ewentualnym zwiększeniem ilości posiadanych przez nas rachunków to te funkcje mogą nam pomóc podjąć decyzję:

 • Jeśli posiadamy większą ilość środków na koncie warto zastanowić się nad rozlokowaniem części z nich na rachunkach w innych bankach. W ten sposób unikniemy utraty wszystkich oszczędności w przypadku włamania na podstawowe konto osobiste;
 • Posiadając konta w różnych bankach możemy korzystać z usług, czy ofert specjalnych oferowanych tylko w wybranych bankach – np. promocje bankowe, czy programy lojalnościowe.
 • Zyskujemy też dostęp do środków w przypadku awarii, któregoś z banków. Takie częste awarie dotyczy przede wszystkim aplikacji mobilnych oraz bankowości online.
 • Korzystanie z kilku kart płatniczych, a zwłaszcza wydanych przez 2 najważniejsze organizacje Mastercard i VISA to pewność (zwłaszcza przy płatnościach za granicą), że nasze transakcje nie zostaną odrzucone.

Zagrożenia posiadania wielu kont w różnych bankach

Nigdy nie jest tak, że dane rozwiązanie ma same zalety. Zawsze istnieją pewne uciążliwości, czy zagrożenia, z którymi należy się liczyć podejmując daną decyzję. Nie inaczej jest w kwestii posiadania wielu kont osobistych w różnych bankach. Przy czym w tej sytuacji skala utrudnień wzrasta wraz ze wzrostem ilości otwieranych kont w wielu bankach:

 • Pierwsze i najbardziej prozaiczne to konieczność zapamiętania wielu loginów oraz haseł dostępu do kont. Teoretycznie ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy takich informacji nigdzie zapisywać, ale rozwiązaniem może być ustawianie takich haseł, które łatwo będzie nam skojarzyć.
 • Kolejnym minusem posiadania wielu kont są ewentualne opłaty. Zanim zdecydujemy się na dodatkowe rachunki warto sprawdzić, czy utrzymanie ich oraz kart płatniczych jest bezwarunkowo darmowe. Jeśli tak nie jest wówczas będziemy musieli pamiętać o comiesięcznym wykonaniu odpowiednich aktywności wymaganych do zwolnienia z tychże opłat. Jeśli o tym zapomnimy, a rachunków będziemy mieli wiele, to może się wówczas z tego zrobić spory wydatek. Dlatego w pierwsze kolejności warto zainteresować się kontami darmowymi, które też możemy znaleźć.

Jakiego typu dodatkowe konta warto posiadać?

 • Podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – to najzwyklejsze popularne konto bankowe, na którym możemy gromadzić środki oraz wykonywać transakcji. Do naszej decyzji pozostaje, czy zdecydujemy się na fizyczną kartę płatniczą, czy zostaniemy przy wirtualnej, którą też jesteśmy w stanie wykonać wiele operacji;
 • Konto walutowe – to rachunek w określonej walucie. Najczęściej spotykane to EUR, USD, GBP i CHF. Takie rachunki należy zasilać walutą, w której są prowadzone. Można to zrobić na przykład wymieniając środki w wirtualnym kantorze.
 • Rachunek oszczędnościowy – jeśli naszym zamierzeniem jest wyłącznie przechowywanie środków, z intencją na pomnożenie ich w postaci odsetek to możemy skorzystać z oferty samego kona oszczędnościowego. Spośród wielu ofert możemy znaleźć takie, które występują wyłącznie z kontem osobiste, ale są też takie, gdzie nie ma takiego wymogu.
Nie przegap

Przeczytaj też: Przenoszenie konta osobistego przy zmianie banku – jak to zrobić?

Przeczytaj też: Płatności mobilne cieszą się coraz większą popularnością. Na ile ta metoda jest wygodna i bezpieczna?


Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie karty płatniczej.

0 zł

Wypłata z bankomatów obcych

4 pierwsze transakcje w miesiącu za darmo. Kolejne to koszt 8 zł prowizji.

8 zł

Czy premia?
 • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
 • 130 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
 • 250 zł za min. 3 płatności kartą o łącznej wartości 100 zł w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
 • 300 zł za min. 2 000 zł wpływów z wynagrodzenia w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy

(czytaj więcej)

700 zł +5,5% do 20 000 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część