zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak zrezygnować z karty płatniczej?

Jak zrezygnować z karty płatniczej?

30 czea 2022 Komentarze ok. 5 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Przyjęło się, że do każdego rachunku bakowego przypisana jest karta płatnicza, aby możliwe było wykonywanie transakcji z wykorzystaniem środków na nich zgromadzonych. Dotyczy to przede wszystkim kont osobistych ale i kont dla dzieci, walutowych, czy kart przedpłaconych. Przez to w naszych portfelach ląduje coraz więcej plastiku. Jeśli jednak dojdziemy do wniosku, że nie potrzebujemy karty do każdego rachunku to możemy z nich zrezygnować.

Formy rezygnacji z karty

Istnieją różne formy dezaktywacji i rezygnacji z karty płatniczej do rachunku bankowego. Nie każda złożona dyspozycja będzie skutkowała natychmiastową rezygnacją z karty. Warto zatem wiedzieć jakie określenia stosują banki w stosunku do różnych form rezygnacji z plastiku:

  1. Zastrzeżenie karty

Zastrzeżenie karty skutkuje natychmiastową dezaktywacją aktualnego środka płatniczego bez możliwości wycofania tej dyspozycji. Pamiętajmy o tym, że zastrzegając kartę bank często automatycznie wydaje nam nową i wysyła na adres wpisany w umowie o prowadzenie konta oraz karty płatniczej. Wydanie kolejnej karty jest też często odpłatne. Zastrzeżenie karty możemy zastosować, kiedy w jakiś sposób utraciliśmy do niej dostęp i nie spodziewamy się go odzyskać. Może to być zgubienie, kradzież lub dostanie się karty w niepowołane ręce. Jeśli zauważymy taki brak karty to czym prędzej powinniśmy ją zastrzec, aby osoba niepowołana nie mogą dokonać nią transakcji. Można to zrobić z poziomu bankowości elektronicznej, infolinii lub poprzez wizytę w najbliższej placówce banku. Warto pamiętać, że jeśli kartę płatniczą mamy podpiętą pod jakieś usługę, czy subskrypcje (Netflix, Uber, etc.) to będziemy musieli zaktualizować ustawienia płatności o nowy numer karty.

2. Zablokowanie karty

Blokadę karty płatniczej również powinniśmy zgłosić w przypadku zauważenia jej braku lub gdy nie jesteśmy w jej posiadaniu, ale ona sama jest względnie bezpieczna (np. zostawiliśmy ją w aucie lub pokoju hotelowym). Blokada ma charakter tymczasowy i możemy ją wycofać, gdy już ponownie wejdziemy w jej posiadanie. Co ciekawe blokadę karty może zainicjować zarówno klient, jak i sam bank. Przesłanką do zablokowania karty płatniczej przez bank jest uzasadnione podejrzenie, że ten środek płatniczy dostał się w niepowołane ręce i może dojść do nieautoryzowanego użycia środków z rachunku bankowego.

3. Odstąpienie od umowy

Zgodnie z polskim prawem w ciągu 14 dni po zawarciu już umowy o prowadzenie konta oraz karty, ale jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z tych produktów możemy odstąpić od umowy bez żądnych konsekwencji. O prawie do odstąpienia od umowy każdy bank powinien nas poinformować w momencie zawierania z nim umowy. W regulaminach banków możemy najczęściej spotkać dwa zapiski: odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni od zawarcia umowy lub odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania karty płatniczej.

4. Wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy od jej odstąpienia różni się przede wszystkim tym, że z usługi i produktu już faktycznie zaczęliśmy korzystać. Wypowiedzenie umowy o korzystanie z karty płatniczej nie jest tożsame z zamknięciem konta, ponieważ jest to osobna usługa i zakładając konto bankowe najczęściej zawieramy osobne umowy na prowadzenie rachunku oraz utrzymanie karty debetowej. Faktem jest, że po wypowiedzeniu umowy o kartę faktycznie nie będziemy mogli z niej już korzystać. Kiedy rezygnujemy z konta bankowego w całości to automatycznie wygasa umowa o kartę płatniczą. Sam rachunek bankowy może funkcjonować bez karty, ale odwrotnie już nie J

Powody rezygnacji z karty

Jak widzimy jest klika sposobów na dezaktywację karty lub na całkowitą rezygnację z niej. Jest to coraz częsty i świadomy wybór klientów, którzy mają dosyć stosu plastikowych kart w kieszeni. Powody mogą być różne:

  • Utracenie karty płatniczej przez co narażone są nasze oszczędności na rachunku bankowym;
  • Rezygnujemy z samej karty, ponieważ nie potrzebujemy fizycznego środka płatniczego do danego konta, ale sam rachunek chcemy zachować;
  • Rezygnujemy z całego konta osobistego wraz z kartą płatniczą, należy pamiętać, że na oba produkty podpisujemy osobne umowy;
  • Otrzymaliśmy niechcianą kartę fizyczną, ponieważ niektóre banki z góry zakładają, że takiej potrzebujemy i wydają ją wraz z kontem osobistym.

Rezygnacja z karty debetowej, a kredytowej

Jedną z najczęściej występujących kart płatniczych, jakie możemy znaleźć w naszych portfelach to karty kredytowe. O ile odstąpienie od korzystania z karty płatniczej nie oznacza rezygnacji z konta bankowego, to karta kredytowa oraz przypisany do niej limit kredytowy są nierozłączne. Zatem rezygnacja z karty kredytowej oznacza w zasadzie rozwiązanie umowy i rezygnację z całej usługi.

Pomimo nierozłączności fizycznej karty kredytowej z całą usługą to w przypadku jej zgubienia lub kradzieży również przysługuje nam zablokowanie oraz zastrzeżenie. W przypadku zastrzeżenia bank automatycznie wyślę do nas kolejną, ponieważ brak karty oznaczał by rezygnację z limitu kredytowego.

Zarówno przy karcie płatniczej do konta, jak i karty kredytowej należy zwrócić uwagę na nasze zobowiązania wobec banku oraz okres wypowiedzenia. Jeśli za posiadanie plastiku naliczana jest opłata to musimy się upewnić, że ją uregulowaliśmy lub ewentualnie spełniliśmy warunki wymagane to jej uniknięcia. Ponadto jeśli nasze saldo karty kredytowej jest obciążone to przed rezygnacją z nij oczywiście powinniśmy spłacić wszelkie zadłużenie.

Konto bankowe bez fizycznej karty płatniczej?

Brak fizycznej karty fizycznej oznacza brak zagrożenia, że ją zgubimy lub ją nam ktoś ukradnie, ale czy możliwym jest korzystanie z rachunku bankowego bez takiej karty? Od jakiegoś czasu banki oferują tzw. karty wirtualne. Karty te nie mają fizycznej postaci, ale tak jak tradycyjne karty plastikowe posiadają także swój numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności.

Na pewno do minusów posiadania karty wirtualnej to konieczność jej przedpłacenia. To znaczy, że przed wykonaniem transakcji należy ją wcześniej zasilić z rachunku bankowego. Kolejną specyfiką takiej karty to konieczność posiadania odpowiedniego urządzenia, jeśli zechcemy wykonać transakcję z użyciem terminala zbliżeniowego. Może to być smartfon lub smartwatch koniecznie z modułem NFC.

Nie przegap

Przeczytaj też: Bilety komunikacji miejskiej i parkingowe w aplikacji mobilnej?

Przeczytaj też: Konto dla młodych. Do kiedy nic nie kosztuje?


Komentarze (0)

Konto Jakże Osobiste
Konto Jakże Osobiste
Utrzymanie konta

0 zł za wpływ na konto min. 1500 zł (jednorazowo) w miesiącu

0-10 zł

Utrzymanie karty

0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych kartą lub Google Pay/Apple Pay na łączną kwotę min. 300 zł w miesiącu

0-5 zł

Wypłata z bankomatów obcych

każdorazowo 2,5 zł prowizji z bankomatów obcych

2,5 zł

Czy premia?
  • 50 zł za otwarcie Konta Jakże Osobistego na selfie;
  • 9 x 50 zł za otwarcie konta oraz za zalogowanie się min. raz do aplikacji mobilnej, zapewnienie min. 1000 zł wpływu (jednorazowo) oraz wykonanie min. 5 transakcji kartą w każdym z 8 kolejnych miesięcy.

(czytaj więcej)

500 zł premii + 6% do 200 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część