zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Konto dla młodych. Do kiedy nic nie kosztuje?

Konto dla młodych. Do kiedy nic nie kosztuje?

1 wrz 2023 Komentarze ok. 1 minuta czytania 5.00 / 5 (2)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Konto dla młodych nazywane często dla studenta to rachunek bankowy skierowany do ludzi stosunkowo młodych, ale jednocześnie już pełnoletnich, którzy potrzebują narzędzia do zarządzania finansami osobistymi.

Czym jest konto dla młodych?

Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach w świat finansów wchodzą stosunkowo wcześnie. Jest to bardzo dobry trend, ponieważ im wcześniej poznajemy tajniki zarządzania finansami tym łatwiej jest nam odnaleźć się w przyszłości w takich obszarach, jak kredyty, czy inwestycje. Dla takiej grupy wiekowej banki posiadają specjalne rachunki bankowe – konta dla młodych. Konta dla młodych, czy inaczej studenckie to najczęściej odpowiedniki podstawowych kont osobistych, ale z reguły zupełnie darmowych.

Ile kosztuje konto dla młodych?

Z reguły konta dla młodych są zupełnie darmowe. Ewentualne opłaty zredukowane są do minimum, a warunki aktywności, jakie należy spełnić do ich uniknięcia są zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku kont „dla dorosłych”. Pamiętajmy, że koszty posiadania konta dzielą się na utrzymanie rachunku oraz fizycznej karty płatniczej. W przypadku tego rodzaju kont opłaty również są zniesione lub ewentualne warunki aktywności do ich uniknięcia zredukowane do minimum.

Do kiedy konto dla młodych jest darmowe?

Specjalne warunki darmowego utrzymania konta bankowego dla młodych ludzi obowiązują najczęściej osoby w przedziale wiekowym 18-26 lat. Wynika to z tego, że młodzież w tym wieku często decyduje się na kontynuowanie nauki na studiach zanim na poważnie rozpocznie budować karierę zawodową (stąd alternatywna nazwa takiego rachunku – konto studenckie). Niemniej studenci wciąż potrzebują narzędzie w postaci rachunku bankowego do gromadzenia środków, ponieważ część z nich podczas studiów podejmuje prace zarobkowe. Również takie prozaiczne czynności jak płatności za czynsz, czesne oraz codzienne operacje płatnicze wymagają posiadania konta wraz z narzędziem płatniczym (fizyczna karta płatnicza lub w ostatnim czasie coraz częściej wirtualna).

–>Ranking kont studenckich<–

Konto dla młodych przestaje być darmowe w momencie przekroczenia umownego wieku 26 lat. Wówczas taki rachunek, a co za tym idzie warunki jego posiadania automatycznie przekształcą się do wersji skierowanej do osób starszy. Nie oznacza to bynajmniej, że będziemy skazani na comiesięczne opłaty za prowadzenie rachunku oraz karty płatniczej. Pojawi się wymóg wykonania wskazanej aktywności miesięcznej, aby uniknąć kosztów. Nie są to skomplikowane czynności. prowadzają się do wykonania pewnej ilości transakcji kartą, zapewnienia wpływów, czy utrzymania salda. Jeśli będziemy o tym pamiętać, wówczas takie konto wciąż okaże się darmowe.

Konto dla młodych (dla dziecka).

W ofertach banków co raz częściej można spotkać konta dla młodych, ale skierowane do jeszcze młodszej grupy wiekowej. Adresatów tego typu kont sugeruje już sama nazwa – konto dla dziecka. Przy takich rachunkach różnic znajdziemy więcej, ponieważ ich posiadacze są niepełnoletni. Takie osoby nie są nawet w stanie samodzielnie założyć takich kont. Może to za nich zrobić rodzic lub opiekun prawny. Ponadto najczęściej warunkiem otwarcia konta dla dziecka jest posiadanie w tym samym banku kont osobistego przez opiekuna. Również niektóre usługi dostępne przy kontach dla pełnoletnich mogą być ograniczone. Tym niemniej takie konto to świetny sposób na kontrolowanie finansów dziecka oraz przyzwyczajanie go do świadomego zarządzania środkami.

Nie przegap

Przeczytaj też: Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?

Przeczytaj też: Zastrzeżenie karty, a blokada karty – czym się różnią i co powodują?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto osobiste Millennium 360°
Konto osobiste Millennium 360°
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowy rachunek

0 zł

Utrzymanie karty

0 zł za min. 5 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu (w przypadku młodych wystarczy 1 transakcja)

  • 11 zł dla dorosłych
  • 5 zł dla osób do 26 roku życia

0-11 zł

Wypłata z bankomatów obcych

1 zł w przypadku maszyn Santander Banku Polska i Planet Cash. 5 zł u innych operatorów (0 zł za spełnienie warunku darmowej karty płatniczej)

1-5 zł

Czy premia?
  • 100 zł za otwarcie konta, logowanie do aplikacji mobilnej, zapewnienie w ciągu 14 dni od otwarcia konta min. 1000 zł wpływu i jedną płatność kartą/BLIK;
  • 200 zł za zalogowanie się do aplikacji oraz wydanie kartą/BLIK min 500 zł w każdym z 3 miesięcy ;
  • 300 zł za zapewnienie min. 1000 zł wpływów pochodzących z wynagrodzenia (powyżej 26 roku życia).

(czytaj więcej)

600 zł +6% do 100 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część