zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Zastrzeżenie karty, a blokada karty – czym się różnią i co powodują?

Zastrzeżenie karty, a blokada karty – czym się różnią i co powodują?

5 sie 2021 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Karty płatnicze oraz płatności zbliżeniowe to przede wszystkim wygoda w codziennie dokonywanych płatnościach. Z tą wygodą wiąże się również wysokie ryzyko utracenia karty. W takim przypadku należy bezzwłocznie zastrzec lub zablokować kartę. Co zatem wybrać i czym różnią się od siebie te dwie funkcje?

Zastrzeżenie karty, a blokada.

zastrzeżenie karty

Największa zaleta karty jest największą wadą

Pojawienie się karty płatniczej, często jeszcze nazywanej debetowej, czy bankomatowej zrewolucjonizowało sposób realizowania codziennych transakcji przez przeciętnego Kowalskiego. Do tego dochodzą jeszcze karty przedpłacone, wielowalutowe oraz karty kredytowe. Wszystko w jednym celu: bezgotówkowego dokonywania transakcji. Nie musimy już nosić przy sobie pokaźnego pliku z banknotami, wystarczy bowiem mała plastikowa karta, która nie wpycha nam kieszeni.

Z upływem czasu, choć na pierwszy rzut oka wygląd popularnego plastiku nie zmienił się znacząco, to zarówno jego możliwości płatnicze oraz technologie zabezpieczeń mocno się rozwinęły. Pomimo tego rozwoju utrata karty płatniczej wciąż nie jest pozbawiona ryzyka. Pomimo zabezpieczającego nasze pieniądze kodu PIN, potencjalny złodziej, czy porostu znalazca zgubionej karty może narobić nam sporych szkód finansowych. Wówczas powinniśmy działać jak najszybciej stosując jedno z 2 narzędzi: zastrzeżenie karty lub blokada karty.

100 zł zamiast 50 zł bez podania PINu

Nawet jeśli nie padniemy ofiarą wyspecjalizowanego złodzieja, to dostanie się naszej karty płatniczej w niepowołane ręce wciąż może się skończyć kosztownymi konsekwencjami. Nie posiadając kodu PIN „nowy posiadacz” karty wciąż może dokonywać transakcji bezgotówkowych, o ile kwota pojedynczej operacji nie przekroczy 100 zł. Do niedawna próg ten wynosił 50 zł, ale od 20.03.2020 wydawcy kart Mastercard i VISA podwoili ten limit. Wraz z rosnącą inflacją dla zwykłego konsumenta może i jest to zmiana na lepsze (za to samo 50 zł dzisiaj kupimy mniej produktów niż kiedyś), ale w przypadku utracenia karty, nasze straty również mogą być wyższe. Co prawda na karcie płatniczej widnieje imię i nazwisko posiadacza oraz własnoręczny podpis. Teoretycznie sprzedawca może weryfikować posiadacza karty z innym dokumentem tożsamości, ale w praktyce nigdy się to nie zdarza.

Aby uniknąć takiego ryzyka możemy całkowicie wyłączyć w naszej karcie funkcję płatności zbliżeniowych. Wówczas przy każdej, nawet najdrobniejszej transakcji będziemy musieli wprowadzić kartę do terminala oraz podać kod PIN.

Kiedy wybrać tylko blokadę karty?

Blokada karty nie powoduje jej nieodwracalnej dezaktywacji. Jeśli zatem stwierdzimy jej zagubienie, ale przykładowo mamy pewność, że jest gdzieś w domu i wyłącznie kwestią czasu pozostaje jej odnalezienie to powinniśmy wybrać właśnie tę opcję. Jeśli już ją odzyskamy możemy ręcznie zdjąć blokadę. Jeśli tego nie zrobi, to karta mimo wszystko zostanie automatycznie odblokowana po pewnym czasie (np. w ING Banku Śląskim jest to 30 dni od nałożenia blokady). Co więcej nawet jeśli zablokujemy kartę, to dokonywanie transakcji nią wciąż będzie możliwe. Osoba nieuprawniona będzie w stanie wykonywać płatności kartą w przypadkach, gdy nie będzie konieczna autoryzacji kodem PIN. Dlatego blokadę karty powinniśmy rozważyć gdy:

 • Chwilowa utrata kontroli – zostawiliśmy kartę, ale wiemy teoretycznie gdzie się znajduje (np. w domu, a my wyjechaliśmy na wakacje), ale nie mamy nad nią w tej chwili kontroli;
 • Zagubienie karty – zgubiliśmy kartę, ale mamy pewność, w jakim obrębie może się ona znajdować i na pewno ją znajdziemy, ale dla spokoju ducha chwilową ją zablokujemy;
 • Wątpliwości związane z korzystaniem z karty – jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do działania naszej karty, czy sposobu jej skonfigurowania to zawsze możemy ją tymczasowo zablokować i wyjaśnić wszelkie nurtujące nas kwestię odwiedzając stronę internetową banku, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając najbliższą placówkę.

Kiedy powinniśmy zastrzec kartę?

Jeśli jednak zauważyłyśmy brak karty i nie mamy pojęcia, co się z nią stało, a co gorsza podejrzewamy, że mogliśmy paść ofiarą złodzieja to zdecydowanie powinniśmy czym prędzej ją zastrzec. Spowoduje to nieodwracalną dezaktywację karty i konieczność wyrobienia nowej, ale przynajmniej nasze oszczędności będą bezpieczne. Za wystawienie duplikatu karty banki mają w zwyczaju pobierać niewielką opłatę. Powinniśmy bezzwłocznie od razu zastrzec kartę płatniczą jeśli:

 • Padliśmy ofiarą kradzieży – wówczas nie mamy pewności w jaki sposób nasza karta będzie wykorzystywana przez sprawcę. Jest to też sytuacja, w której istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo odzyskania karty;
 • Zaobserwowaliśmy nieznane transakcje w historii rachunku – w takim przypadku możemy mieć poważne podejrzenie, że karta lub jej dane pozyskała osoba trzecia oraz wykorzystała je do nieautoryzowanych przez nas operacji;
 • Nie możemy odnaleźć karty – w trakcje poszukiwania utraconej karty powinniśmy dla bezpieczeństwa pierwszej kolejności ją zablokować z nadzieją na jej odnalezienie. Jeśli jednak pomimo wszelkich prób nie udaje nam się jej odnaleźć, wówczas powinniśmy ją zastrzec;
 • Ujawnienie danych na karcie – nie tylko pozyskanie fizycznej karty przez osoby trzecie może nieść za sobą zagrożenie. Już sama dane na niej zawarte mogą posłużyć do wykonywania nieautoryzowanych przez nas transakcji.

Jak zatrzeć, lub zablokować kartę?

W zawiązku z tym, że przy stwierdzeniu utraty karty płatniczej powinniśmy działać szybko i sprawnie to powinniśmy już wiedzieć, w jaki sposób podjąć odpowiednie kroki. Zarówno zablokować, jak i zastrzec kartę możemy na 4 sposoby począwszy od najszybszego:

 • aplikacja mobilna – banki coraz bardziej zachęcają klientów do korzystania z aplikacji mobilnych, gdzie sami możemy zarządzać własnym rachunkiem, kartami, lokatami, itd. Zarówno blokadę, jak i zastrzeżenie karty możemy tutaj wykonaj już w kilka sekund od jej utracenia;
 • serwis internetowy – zaraz obok aplikacji mobilnej będzie to najszybszy sposób na zareagowanie w przypadku zniknięcia naszego plastiku. Nie będzie konieczna dodatkowa weryfikacja, ponieważ, gdy zalogujemy się na konto, bank od razu będzie wiedział, że mamy pełną autoryzację to zlecania czynności. Do tej metody będziemy potrzebowali urządzenia (laptop, tablet lub telefon) z dostępem do internetu;
 • infolinia banku – teoretycznie posiadając przy sobie telefon komórkowy również jest to metoda dostępna od ręki, tym bardziej, że infolinie banków działają 24h. W tym przypadku jednak będziemy poproszeni o weryfikację swojej tożsamości, aby mieć pewność, że wszelkie dyspozycje zgłasza faktyczny właściciel rachunku oraz karty;
 • oddział banku – jest to równie pewna i skuteczna metoda, ale zdecydowanie najdłuższa. Nie dość, że możemy z niej skorzystać wyłącznie w godzinach otwarcia placówki to może się okazać, że na miejscu zastaniemy kolejkę, a tu liczą się minuty lub nawet sekundy. Poza tym wiele banków rezygnuje już rozbudowanej sieci stacjonarnych placówek stawiając na przeniesienie obsługi produktów bankowych przez internet.

Czujność i zdrowy rozsądek

Finanse osobiste, a co za tym idzie sposoby realizowania codziennych płatności cały czas ewoluują. Wszystko to zmierza w kierunku, jak najwygodniejszego korzystania ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Niestety osoby trudniące się wykradaniem danych bankowych, czy kart płatniczych również rozwijają swojej metody. Nam, zwykłym użytkownikom kont bankowych oraz technologii do codziennych transakcji nie pozostaje nic innego, jak zachowanie czujności oraz zdrowego rozsądku, a w przypadku jakiegokolwiek incydentu szybkie działanie. Pilnujmy zatem swoich kart płatniczych, dokumentów oraz urządzeń NFC z podłączonymi kartami. Realizujmy transakcje wyłącznie w niebudzących naszej wątpliwości punktach i nie udostępniajmy danych z karty osobom nieznanym.

Nie przegap

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie karty płatniczej.

0 zł

Wypłata z bankomatów obcych

4 pierwsze transakcje w miesiącu za darmo. Kolejne to koszt 8 zł prowizji.

8 zł

Czy premia?
 • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
 • 130 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
 • 250 zł za min. 3 płatności kartą o łącznej wartości 100 zł w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
 • 300 zł za min. 2 000 zł wpływów z wynagrodzenia w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy

(czytaj więcej)

700 zł +5,5% do 20 000 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część