zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Konto walutowe – jak działa, co to jest, kiedy warto je mieć i które wybrać?

Konto walutowe – jak działa, co to jest, kiedy warto je mieć i które wybrać?

6 gru 2023 Komentarze ok. 8 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Konto walutowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują za granicę, robią zakupy w zagranicznych sklepach lub pracują poza granicami Polski. Sprawdziliśmy, czym jest rachunek walutowy, jak działa i czym kierować się przy wyborze tego najbardziej odpowiedniego dla siebie!

Konto walutowe to rachunek bankowy prowadzony w walucie innej niż złotówki. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób pracujących za granicą lub odbywających częste zagraniczne podróże. Produkty te pokochali również Polacy dokonujący zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, które nie obsługują polskich złotówek. Konta walutowe bardzo często są darmowymi w prowadzeniu, a dodatkowo pozwalają uniknąć wysokich kosztów przewalutowań. Co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju rachunkach? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj konta walutowe od podszewki!

Czym jest konto walutowe?

Definicja konta walutowego jest mocno intuicyjna. Jest to rachunek bankowy prowadzony w innej walucie niż polski złoty. Funkcje tego rodzaju konta nie różnią się niczym od tych, jakie posiada tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Za pośrednictwem konta walutowego można zatem:

  • gromadzić oszczędności;
  • płacić za zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych;
  • wykonywać przelewy na inne konta;
  • wypłacać środki z bankomatów;
  • wpłacać środki we wpłatomatach.

Jak działa konto walutowe?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, konto walutowe posiada dokładnie takie same funkcje, jak standardowy ROR – umożliwia przechowywanie i transfer gotówki. Jedyna różnica polega tutaj na tym, że w przypadku konta walutowego posługuje się walutą obcą. Kont walutowych w Polsce nie prowadzi się w złotówkach, a w walucie zagranicznej, najczęściej w: euro, dolarach, funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich.

Czy na konto walutowe można wpłacać złotówki?

Konto walutowe prowadzone jest w wybranej walucie obcej. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dokonać na nie przelewu w walucie innej niż waluta, w której prowadzone jest konto, ale taka operacja zawsze będzie się wiązała z koniecznością dokonania przewalutowania. Przykładowo, jeśli wpłacisz na konto prowadzone w euro złotówki, to zostaną one przewalutowane i zaksięgowane na koncie w euro.

Problem polega na tym, że kursy przewalutowań na kontach walutowych często są znacznie mniej korzystne, niż ma to miejsce na przykład w kantorach internetowych. Z tego względu, zanim dokona się wpłaty złotówek na konto walutowe, warto najpierw poszukać miejsca, gdzie waluta zostanie wymieniona za najlepszą cenę. Zakupioną walutę można wówczas wpłacić na konto walutowe bez ponoszenia strat na niekorzystnych kursach przewalutowań.

Kiedy opłaca się zakładać konto walutowe?

Istnieje szerokie grono osób, dla których konta walutowe stanowią świetne rozwiązanie, ponieważ pozwalają uniknąć niekorzystnych kursów przewalutowań, do których musiałoby dochodzić za każdym razem, kiedy chciałoby się wpłacić lub wypłacić walutę z konta prowadzonego w złotówkach.

Dla kogo posiadanie konta walutowego będzie dobrym pomysłem?

  1. Dla osób pracujących za granicą lub w Polsce, ale w zagranicznej organizacji i otrzymujących wypłaty w walucie obcej.
  2. Dla studentów otrzymujących stypendia w walucie obcej.
  3. Dla osób często podróżujących w zagraniczne wycieczki i delegacje.
  4. Dla osób posiadających oszczędności w walucie innej niż złotówki.
  5. Dla osób spłacających zobowiązania w walucie obcej, np. dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich.

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Zastanawiasz się, w którym banku założyć konto walutowe? Koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na szereg poniższych kwestii:

  1. Rodzaj waluty. Konta walutowe zazwyczaj prowadzone są w jednej walucie, ale na rynku coraz częściej pojawiają się oferty kont wielowalutowych, a więc rachunków prowadzonych w różnych walutach. Wybierając ofertę konta dopasowaną do Twoich potrzeb, przede wszystkim zastanów się zatem, jaką walutą poza polskim złotym posługujesz się najczęściej lub w jakiej walucie otrzymujesz wynagrodzenie.
  2. Koszty. Koszty prowadzenia rachunku walutowego to opłata za założenie i  prowadzenie rachunku oraz opłata za wydanie i posiadanie karty płatniczej, ale w tym przypadku bardzo duże znaczenie mają też opłaty za dokonanie przelewów w typie SWIFT (przelew zagraniczny) lub SEPA (przelew zagraniczny w euro).
  3. Cena kursu walut, czyli opłata za przewalutowanie transakcji. Posiadanie rachunku walutowego nierozerwalnie wiąże się z koniecznością dokonywania przewalutowań, szczególnie jeśli Twoje centrum życia znajduje się w Polsce. Z tego względu warto wybrać bank, który oferuje korzystny (niski) spread, a więc różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Im niższy będzie spread, tym tańsze będzie dokonywanie przewalutowań na koncie.
  4. Oprocentowanie. Konta walutowe zazwyczaj nie są oprocentowane. Oznacza to, że ich oprocentowanie w skali roku wynosi 0%. Czasami jednak banki oferują niewielkie oprocentowanie na poziomie 0,1-0,2% w skali roku.
  5. Produkty dodatkowe. Bardzo wygodne jest połączenie płatniczego konta walutowego z walutowym kontem oszczędnościowym. Czasami banki oferują również walutowe lokaty oraz ubezpieczenia do kont walutowych na preferencyjnych warunkach. Coraz częstszą praktyką jest prowadzenie przez banki własnych kantorów wymiany walut, co zazwyczaj pozwala na korzystanie z korzystnych kursów wymiany i brak konieczności wymiany walut w kantorach internetowych.

Zdecydowanie najłatwiej i najwygodniej byłoby założyć konto walutowe w banku, gdzie posiadasz już konto osobiste, ale niestety nie zawsze opcja ta okazuje się najkorzystniejszą. Musisz też pamiętać, że część banków stosuje politykę wiązania kont walutowych z osobistymi, co oznacza, że nie ma w nich możliwości prowadzenia wyłącznie konta walutowego.

W jaki sposób założyć konto walutowe?

Konto walutowe można założyć na jeden z 4 sposobów:

  1. przez Internet;
  2. przez aplikację mobilną banku;
  3. w oddziale banku;
  4. przez telefon.

Proces zakładania konta walutowego wygląda identycznie jak ten w przypadku zakładania tradycyjnego konta osobistego. Konieczne jest zatem złożenie wniosku o założenie rachunku oraz potwierdzenie tożsamości.

Zdecydowanie najwygodniej będzie, kiedy planujesz złożyć wniosek o założenie konta walutowego poprzez aplikację banku, w którym posiadasz już konto osobiste. W tym przypadku nie będzie konieczności osobistego stawiennictwa w oddziale, a nowe konto będzie oddane do Twojej dyspozycji nawet w kilka minut po złożeniu wniosku.

W innych wypadkach koniecznym może się okazać osobiste potwierdzenie tożsamości i podpisanie umowy o założenie rachunku. Tutaj banki preferują osobiste stawiennictwo w wybranym oddziale i dopełnienie niezbędnych formalności w obecności doradcy.

Ile kosztuje prowadzenie konta walutowego?

Wybierając konto walutowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt uruchomienia takiego rachunku oraz koszt wydania karty płatniczej, ale również Tabelę Opłat i Prowizji. To w niej znajdzie się szereg opłat, jakie będziesz musiał ponieść w związku z korzystaniem z konta. Musisz wiedzieć, że różnice w wysokości tych opłat w poszczególnych bankach potrafią być naprawdę wysokie i sięgać nawet kilkudziesięciu złotych przy dokonywaniu jednej operacji.

Zatem na jakie opłaty będziesz musiał się przygotować, chcąc korzystać z konta walutowego?

  1. Opłata związana z założeniem konta walutowego – standardem są zerowe koszty założenia konta walutowego.
  2. Opłata za prowadzenie rachunku – rachunki walutowe bywają darmowe lub warunkowo bezpłatne. W tym drugim przypadku konieczne jest spełnienie określonych warunków, aby bank nie pobierał opłat za prowadzenie konta. Wśród nich najczęściej znajduje się wykonanie określonej liczby transakcji w miesiącu lub utrzymanie dodatniego salda.
  3. Opłata za wydanie i użytkowanie karty walutowej.
  4. Opłata za dokonywanie wpłat i wypłat środków w oddziałach stacjonarnych banków – opłata taka może przyjąć stałą wartość kwotową lub wartość procentową uzależnioną kwoty dokonanej transakcji. Warto też mieć na uwadze, że nie wszystkie oddziały banków prowadzą obsługę kasową.
  5. Prowizja za dokonanie przelewów krajowych.
  6. Opłaty za przelewy zagraniczne – opłaty za przelewy typu SWIFT są stałe. Opłaty za przelewy SEPA przyjmują natomiast postać prowizji określonej procentowo i uzależnionej od kwoty dokonywanej transakcji.
  7. Wysokość opłat za wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą.

Pamiętaj, że istotny jest nie tylko poziom opłat za dokonanie przelewów, ale również sposób ich rozliczania. Rozróżnia się trzy podstawowe opcje kosztowe:

  1. SHA – koszty za zrealizowanie przelewu dzielone są po równo pomiędzy nadawcę i odbiorcę transferu;
  2. OUR – za przelew płaci jego zleceniodawca;
  3. BEN – opłatę za przelew ponosi odbiorca.

Konto walutowe – najważniejsze informacje

  1. Konto walutowe jest rachunkiem bankowym prowadzonym w obcej walucie.
  2. Wybierając konto prowadzone w obcej walucie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dostępność obsługiwanych walut oraz wysokość kosztów związanych z prowadzeniem rachunku oraz dokonywaniem transakcji za jego pośrednictwem.
  3. Rachunek walutowy można założyć bezpośrednio w oddziale banku, przy pomocy bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem infolinii.
  4. Konto w obcej walucie będzie idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących lub studiujących za granicą, osób często podróżujących na zagraniczne wycieczki lub takich, które lubią robić zakupy w zagranicznych sklepach.

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku 

Nie przegap

Przeczytaj też: Konto walutowe czy karta wielowalutowa? – co jest najlepszym wyborem dla podróżujących.

Przeczytaj też: Jak wpłacić euro na konto walutowe?

Przeczytaj też: Revolut czy karta wielowalutowa? Co się bardziej opłaca?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

320 zł +7,1% do 50 000 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2020

Warunki
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 7,1% za wykonanie min. 3 płatności kartą o łącznej wartości min. 300 zł w każdym z 4 miesięcy;
  • 320 zł za zapewnienie min. 2 000 zł wpływów w każdym z 3 miesięcy.

(czytaj więcej)

450 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część