zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Revolut czy karta wielowalutowa? Co się bardziej opłaca?

Revolut czy karta wielowalutowa? Co się bardziej opłaca?

25 lut 2024 1 komentarz ok. 7 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Revolut kojarzy się większości z nas z wygodnymi transakcjami walutowymi w rozsądnej cenie. I bardzo dobrze. Podróżujemy coraz więcej, a płatności bezgotówkowe towarzyszą nam zarówno w kraju, jak i poza nim. Na fali popularności fintechów oferujących nowoczesne rozwiązania płatnicze w obcych walutach banki do swoich ofert dołączyły konta walutowe wraz z kartami wielowalutowymi. Poniżej wyjaśniamy, jak działają te narzędzia i czym się od siebie różnią.

Najważniejsze różnice pomiędzy Revolutem, a kartą wielowalutową

Revolut to Fintech działający na licencji banku i oferujący możliwość otwarcia konta osobistego wraz z kartą umożliwiającą płatności walutowe. Revolut umożliwia otwieranie dodatkowych rachunków prowadzonych w walutach obcych, na których możliwe jest gromadzenie środków. Karta Revolut pozwala też na dokonywanie płatności w obcych walutach, w których nie posiadamy rachunków. Wówczas transakcje przeliczane są po aktualnym kursie. Od poniedziałku do piątku nie jest pobierana prowizja za przewalutowania. Taka opłata obowiązuje w weekendy.

Karta wielowalutowa to karta płatnicza  wydawana do konta osobistego (lub firmowego) w tradycyjnym banku z funkcją płatności w obcych walutach pobierając środki z posiadanych rachunków w obcych walutach lub przewalutowując transakcję dynamicznie po aktualnym kursie oraz doliczając dodatkowe opłaty i prowizji banku i organizacji płatniczej.

Na to należy zwrócić uwagę!!!

Pamiętajmy, że konto osobiste Revolut prowadzone jest na litewskiej licencji bankowej. Wobec tego mimo, że uruchomimy rachunek w PLN to przez polskie instytucje traktowane jest jako bank zagraniczny, a zatem zasilenie konta w PLN Revoluta przez konto bankowe tradycyjne w PLN będzie traktowane jako transakcja międzynarodowa. Jest to ważne, ponieważ w zależności od banku opłata za taki przelew może wynieść do nawet kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo taki transfer środków może trwać do kilku dni.

Porównanie zakresu możliwości i kosztów korzystania z Revoluta i Karty wielowalutowej

FunkcjaRevolutKarta wielowalutowa
Dostępne walutyPonad 30 walut całego świataNajczęściej 4 (EUR, USD, CHF i GBP)
Konto osobisteObecnie wyrobienie karty Revolut wiąże się z otwarciem konta osobistegoWymagane posiadanie konta osobistego
Miesięczny koszt utrzymaniaZależy od wybranego planu:
Standard 0 zł
Plus 14,99 zł
Premium 29,99 zł
Metal 49,99 zł
Ultra 210 zł
Zależy od opłaty za podstawową kartę płatniczą do konta osobistego. Od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie (często można uniknąć za spełnienie warunków aktywności). Do tego należy doliczyć miesięczny koszt utrzymania konta (jeśli jest odpłatne)
Koszt przewalutowaniaPoza weekendami bez kosztowoDodatkowe prowizje organizacji płatniczych i samego banku, jeśli płacimy w walucie, dla której nie mamy zasilonego konta walutowego
Płatności w sieciTak / możliwość generowania karty wirtualnej do każdej płatnościTak
Płatności stacjonarneTakTak
Przelewy walutoweTakTak
Wypłaty z bankomatówDarmowe do wartości 800 zł w miesiącu i następnie 2% prowizji każdorazowoTak – według cennika
Oddziały stacjonarneNie – to w pełni wirtualna instytucja finansowaTak – ilość dostępnych placówek różni się w zależności od banku
Koszt wymiany walutyBez kosztowo od poniedziałku do piątku do 1000 EUR miesięcznieBrak
Dodatkowe funkcje dla podróżnychCashback za noclegi (wysokość zależy od planu)
Cashback za płatności (wysokość zależy od planu)
OC w cenie (zależy od planu)
Możliwość wykupienia OC w życiu prywatnym, podróżne, czy na pojazd
Dowolne podłączanie karty i odłączanie od rachunków walutowych
Płatności zbliżeniowe i BLIKIEM
Możliwość rezerwacji biletów lotniczych i hoteli  

Czym jest Revolut i jak działa?

Revolut to platforma finansowa, która powstała w 2015 roku i pierwotnie była dostępna jedynie jako aplikacja mobilna. Revolut należy do grona tzw. Fintechów i oferuje szeroki zakres usług bankowych i płatności mobilnych. Główną ideą Revoluta jest umożliwienie użytkownikom wygodnego i taniego zarządzania swoimi finansami w różnych walutach.

Revolut oferuje kilka funkcji, w tym od pewnego czasu konta osobiste, karty płatnicze, przewalutowanie walut, płatności w internecie, przelewy międzynarodowe oraz narzędzia do śledzenia wydatków. Możemy założyć konto Revolut bezpłatnie i korzystać z podstawowych usług, jednak platforma oferuje również szereg płatnych planów, które dają dostęp do dodatkowych funkcji i korzyści.

Revolut wyróżnia się kilkoma cechami. Po pierwsze, umożliwia szybkie przewalutowanie środków na różne waluty (obecnie ponad 30) z korzystnymi kursami wymiany. Jeśli potrzebujemy  to możemy także otrzymać karty płatnicze Revolut w różnych walutach, co ułatwia płatności w zagranicznych sklepach i wyjazdy za granicę. Revolut oferuje również funkcję „Vaults”, która pozwala na zaokrąglenie kwoty każdej transakcji i automatyczne oszczędzanie reszty.

W Revolucie można również handlować kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin. Platforma umożliwia zakup, sprzedaż i przechowywanie kryptowalut bezpośrednio z aplikacji.

Revolut działa jako wirtualny bank, co oznacza, że większość usług można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. Użytkownicy mają dostęp do przejrzystego interfejsu, który umożliwia zarządzanie kontem, monitorowanie wydatków i wykonywanie różnych operacji finansowych.

Pełna lista dostępnych walut w ramach Revoluta:

AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CLP, COP, CZK, DKK, EGP, EUR, GBP, HKD, HUF, ILS, INR, ISK, JPY, KRW, KZT, MAD, MXN, NOK, NZD, PHP, PLN, QAR, RON, RSD, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR.

Czym jest karta wielowalutowa i jak działa?

Karta wielowalutowa to tak naprawdę zwykła karta płatnicza wydawana do konta osobistego, którą dodatkowo można podłączyć do dodatkowych rachunków prowadzonych w obcych walutach w ramach posiadanego konta bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kart, które są powiązane z jednym konkretnym kontem w jednej walucie, karta wielowalutowa pozwala na przechowywanie i używanie środków w różnych walutach na jednym koncie.

Działanie karty wielowalutowej wymaga posiadania rachunku prowadzonego w danej walucie obcej i zasilenie jej środkami. Na koncie takim można przechowywać środki w różnych walutach, takich jak USD, GBP, CHF oraz EUR. Kiedy wykonujemy płatność za pomocą karty wielowalutowej, system automatycznie rozpoznaję walutę tej transakcji i obciąża właściwy rachunek prowadzony w tej samej walucie.

Jeśli wykonujemy transakcję w walucie innej niż posiadane przez nas rachunki walutowe to automatycznie przewalutowanie dokonywane jest zwykle według aktualnego kursu wymiany walut, który może być oferowany przez instytucję finansową, wydającą kartę (Visa lub Mastercard), lub przez zewnętrzne źródła rynkowe.

Karty wielowalutowe są popularne wśród osób podróżujących często lub dokonujących transakcji w różnych walutach. Największą zaletą posiadania karty wielowalutowej oraz rachunku walutowego jest brak dodatkowych opłat związanych z przewalutowaniem transakcji (np. dodatkowa marża banku). Ponadto, karty wielowalutowe oferują te same funkcje, co tradycyjna karta płatnicza, takie jak płatności zbliżeniowe, wypłaty z bankomatów czy dostęp do aplikacji mobilnej, które umożliwiają zarządzanie kontem i środkami w różnych walutach.

Aby transakcja w obcej walucie była możliwa przy wykorzystaniu karty wielowalutowej i obciążeniu rachunku w danej walucie to musimy wcześniej zasilić ten rachunek środkami. Możemy to zrobić korzystając z tzw. kantorów online zewnętrznych lub najwygodniej i najszybciej z kantorów internetowych prowadzonych przez bank, w którym posiadamy konto walutowe wraz z kartą wielowalutową.

@zgarnijpremiepl Revolut czy karta wielowalutowa? Nasza opinia! #revolut #kartawielowalutowa #podrozezagraniczne #wymianawalut ♬ original sound – Zgarnijpremie.pl

Podsumowując

Każe rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a właściwy wybór sprowadza się do zaspokojenia naszych potrzeb. Jeśli zamierzamy wymieniać sporo gotówki, kupować akcje czy krypto waluty (bo Revolut – tak jak piszesz daje takie możliwości) – to warto to rozważyć założenie konta Revolut.
Jeżeli jednak potrzebujemy tylko karty na 2 tygodnie wakacji, to lepiej sprawdzić ofertę kart wielowalutowych, bo może być korzystniejsza i darmowa.


Pamiętajmy, że w przypadku Revoluta:

1. płacimy za plan (poza darmowym) w każdym miesiącu,

2. prowizję za wymianę waluty poza tygodniem,

3. wysokie prowizje za zasilenie konta Revolut w PLN z konta PLN w tradycyjnym polskim banku.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku 

Nie przegap

Przeczytaj też: Jakie konto z najlepszym kantorem online?

Przeczytaj też: Płatność kartą za granicą krok po kroku. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?


Czytaj więcej

Komentarze (komentarzy: 1)

  • Joe Doe 27 listopada 2023 0

    W obu jest problem z korzystania z USD: wielowalutowa jest podłączona do EUR, więc przewalutować z konta w USD bezpośrednio nie ma możliwości.
    W Revolucie podobnie.. Plus brak możliwości fizycznej wpłaty USD (koszty przelewów USD w obu są podobne, czyli znacznie wyższe niż EUR)
    Podsumowując: wprowadzenie kart tzw. „wielowalutowych” skutecznie odcięło możliwość korzystania z USD w krajach Europy, znacząco podnosząc koszty takich operacji. Pamiętajmy, że wiele krajów np. Ameryki Łacińskiej, posiada waluty które są „słabo” wymienialne i nie ma dla nich rachunków ani w Revolucie, ani Kantorze (o innych bankach nie wspomnę) – tutaj tradycyjnie kursy są korzystniejsze do USD…nie ma jednak możliwości sensownego korzystania z tej przewagi. Amen

Konto Revolut
Konto Revolut
Utrzymanie konta

0 zł – Plan Standard

19,99 zł – Plan Plus

33,99 zł – Plan Premium (w promocji 3 miesiące za 0 zł)

55,99 zł – Plan Metal

210 zł – Plan Ultra

0-210 zł

Utrzymanie karty

Pierwsza karta za darmo. Karta zastępcza za 25 zł.

0-25 zł

Wypłata z bankomatów obcych

2% od kwoty (nie mniej niż 1 EUR)

Czy premia?

3 miesiące Premium za 0 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część