zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Autopay – czym jest ta coraz popularniejsza usługa i jak z niej korzystać?

Autopay - czym jest ta coraz popularniejsza usługa i jak z niej korzystać?

14 lip 2021 Komentarze ok. 3 minut czytania 4.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Autopay to nowatorska usługa płatnicza, która skierowana jest przede wszystkim do kierowców poruszających się płatnymi odcinkami autostrad. Coraz więcej banków oraz innych instytucji oferuje swoim klientom możliwość korzystania z tej przydatnej funkcji.

Autopay – czym jest?

autopay

Autopay coraz częściej przydatną usługą na polskich drogach

Nie ma co ukrywać, że jakość oraz co najważniejsze ilość dróg samochodowych w Polsce stale wzrasta. Dzisiaj, na przejechanie trasy z polskich gór nad polskie morze nie musimy przeznaczać kilkunastu męczących godzin. Część z tych najlepszych tras podlega obowiązkowej opłacie za przejazd, co jest zrozumiałe chociażby z konieczności przeprowadzania konserwacji takich dróg. Człowiek jednak z natury dąży do poprawienia wygody swojego życia i w tym celu poszukuje nowatorskich rozwiązań. Skoro nie tracimy już czasu na jazdę po dziurawych drogach to dlaczego powinniśmy go tracić na stanie przy punkcie poboru opłat?

Na czym polega autopay?

Upewniając się, że nasz bank oferuje usługę Autopay powinniśmy odszukać z poziomu aplikacji lub bakowości internetowej zakładkę prawdopodobnie nazwaną „Autostrady”, wprowadzić numer rejestracyjny naszego pojazdu oraz wskazać rachunek, z którego będzie pobierana opłata za przejazdy. W praktyce, gdy będziemy zbliżali się do bramki (należy wybrać tę oznaczoną „AmberGO” lub “A4 Go”) wjeżdżając na odcinek płatny powinniśmy zwolnić lub zatrzymać się dosłownie na moment. Kamera zamontowana na bramce rozpozna nasz numer rejestracyjny i uniesie szlaban. Podobnie będzie przy wyjeździe z tą różnicą, że z naszego konta zniknie stosowna do ilości przejechanych kilometrów opłata za skorzystanie z płatnego odcinka autostrady. Co ciekawe, podczas przejazdu nie musimy mieć telefonu z aplikacją przy sobie (np. jakbyś go zapomnieli z domu), bowiem dane naszego pojazdu już zostały wprowadzone do systemu.

Autopay, a bezpieczeństwo

Każda transakcja wykonywana w usłudze autopay chroniona jest przez protokół SSL. Nad bezpieczeństwem wszystkich operacji czuwa znana spółka technologiczna Blue Media S.A. działająca od 1999 roku. Firma znana jest z dostarczania zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań płatniczych wykorzystywanych w sprzedaży online.

Dodatkowo nie powinniśmy się obawiać, że ktoś niepowołany „podłączy się” do naszej usługi. Każdy pojazd można powiązać tylko z jednym kontem użytkownika.

Gdzie w praktyce można skorzystać z usługi autopay?

Usługa autopay staje się coraz popularniejsza. Coraz więcej banków oraz innych podmiotów udostępnia ją swoim klientom. Jeśli chodzi o faktyczne korzystanie z usługi to na ten moment można z niej korzystać na wszystkich bramkach wjazdowych i zjazdowych AmberOne Autostrady A1 (płatny odcinek Toruń-Gdańsk) oraz na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Z autopay niestety nie skorzystają motocykliści z prostego powodu – jednoślady nie posiadają tablicy rejestracyjnej z przodu. Usługa dostępna jest natomiast dla kierowców wszystkich kategorii pojazdów oznaczonych symbolami: 1, 2, 2a, 3, 4, 5.

Pełna lista instytucji oferujących usługę autopay:

Nie tylko opłaty za autostrady

Usługa autopay cały czas jest rozwijana. W planach operator chce, aby można ją było wykorzystywać np. do automatycznego poboru opłat za parkingi. Niektóre banki już wprowadzają możliwość wygodnego płacenia za bliety komunikacji miejskiej oraz parkingi z poziomu aplikacji. W tym celu np. Bank PKO BP, czy Alior Bank współpracują z operatorem moBILET. Korzystając z tej usługi nie musimy szukać parkometrów, czy biletomatów. Wygodnie zakupimy bilet za pomocą smartfona z aplikacją naszego banku.

Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

10 zł / lub 0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł w miesiącu.

0-10 zł

Wypłata z bankomatów obcych

10 zł każdorazowo;

25 zł miesięcznie za pakiet darmowych wypłat gotówki w kraju i za granicą.

10 zł

Czy premia?
  • 150 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi, weryfikacją behawioralną i wydanie bezgotówkowo min. 1000 zł;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta;
  • 150 zł za min. 3 transakcje BLIKIEM w internecie, zapewnienie min. 1000 zł w pływów w dowolnych 3 miesiącach i założenie Celu Oszczędnościowego, na którym odłożysz min. 300 zł.

(czytaj więcej)

500 zł + 5,5% do 200 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część