zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

14 czea 2023 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

W dzisiejszych czas mało kto korzysta z fizycznej postaci pieniędzy. Gotówka przydaje się niezwykle rzadko. Co raz częściej transakcji za codzienne zakupy wykonujemy bezgotówkowo przy pomocy karty płatniczej, zbliżeniowo wykorzystując technologię NFC lub BLIKIEM.

Wymienione formy płatności nie dotyczą jedynie transakcji wykonywanych w stacjonarnych sklepach, ale również tych realizowanych w internecie. Jak się okazuje to z roku na rok co raz więcej zakupów dokonujemy właśnie w sieci, a szczytowym momentem popularności tej formy zakupowej był okres pandemii COVID.

Karty wirtualne zamiast plastikowych

Postęp cyfrowy dotyka każdej branży i aspektu życia codziennego. Zarządzanie finansami osobistymi i codzienne płatności nie są tutaj wyjątkiem. W ostatnich latach obserwujemy co raz większe zainteresowanie płatnościami wykonywanymi przy użyciu technologii NFC (ang. Near Field Communication). Jest to technologia komunikacji bezprzewodowej, która umożliwia dwustronne przesyłanie danych na krótkich odległościach (zwykle do 10 cm) między urządzeniami np. smartfon, smartwatch, czy tablet. Jeszcze do niedawna moduł NFC posiadały jedynie droższe urządzenia mobilne, ale obecnie nawet podstawowe modele są wyposażone w tę technologię.

Aby płatność zbliżeniowa przy użyciu urządzenia mobilnego była możliwa potrzebne jest oprogramowanie/aplikacja, w której możemy zapisać dane karty płatniczej. Najczęściej używaną jest Google Pay dla systemu operacyjnego Android, Google Pay dla produktów firmy Apple, czy Xiaomi Pay dla urządzeń Xiaomi.

Powiązanie karty płatniczej z urządzeniem mobilnym przy pomocy jednej z aplikacji płatniczych trwa maksymalnie do kliku minut. Należy podać podstawowe dane karty lub wykonać zdjęcie karty, po czym aplikacja sama pobierze zapisane na niej dane (opcja najszybsza). W aplikacjach numery kart kredytowych i debetowych są szyfrowane i przechowywane na bezpiecznych serwerach w bezpiecznej lokalizacji. Płatności dokonujemy przykładając urządzenie mobilne do czytnika kart na terminalu płatniczym w sklepie.

Transakcje wykonywany przez podanie numeru karty płatniczej

Fizyczna karta płatnicza kojarzy się zwykle z płatnościami stacjonarnymi. Jednak równie dobrze możemy nią zapłacić za zakupy realizowane w internecie. Ma to najczęściej zastosowanie w przypadku różnego rodzaju rezerwacji (np. hotel lub bilet lotniczy), czy płatności w modelu subskrypcyjnym (np. Netflix, czy Spotify).

Aby zrealizować taką płatność kartą w internecie wystarczy podać 3 podstawowe informacje znajdujące się na niej:

 1. Pełny numer karty
 2. Kod CVC
 3. Datę ważności karty

Jeśli te informacje trafią w niepowołane ręce to nasze środki będą poważnie zagrożone. Aby uniknąć przykrych sytuacji powinniśmy unikać tej metody płatniczej w przypadku mało znanych sklepów internetowych. Jeśli już się na nią decydujemy to upewnijmy się o autentyczności strony internetowej,  z której korzystamy, a przede wszystkim, czy adres jest zabezpieczony protokołem https, a nie http. Dodatkowo zweryfikowana strona z poprawnym szyfrowaniem powinna mieć obok adresu URL kłódkę. Świadczy to o tym, że połączenie jest zabezpieczone, a podawanie numerów kart, haseł i innych wrażliwych danych względnie bezpieczne.

Co zawiera karta płatnicza i czy podanie kodu jest bezpieczne?

Wszystkie karty płatnicze mają te same kategorie informacji. Zarówno karta debetowa/płatnicza, jak i karta kredytowa posiada:

 • imię i nazwisko posiadacza,
 • datę ważności środka płatniczego,
 • indywidualny kod zabezpieczający CVC lub CVV,
 • unikatowy 16-cyforwy numer karty.

Podczas płatności internetowej za pomocą karty płatniczej zawsze powinniśmy być poproszeni o podani wszystkich danych z karty (wyjątkiem może być imię i nazwisko):

Jeśli trafilibyśmy na stronę internetową, gdzie wymagane są niepełne dane to powinno wzbudzić nasz niepokój, ponieważ nie ma możliwości przeprowadzenia takiej transakcji. Z dużym prawdopodobieństwem, ktoś działający w ten sposób próbuje uzyskać od nas wrażliwe dane. Co prawda podając sam numer karty oszuści nie otrzymują bezpośredniego dostępu do naszego konta, ale ta informacja może zostać wykorzystana przez nich w przyszłości, dlatego mimo wszystko powinniśmy ten numer chronić. Do przeprowadzenia transakcji potrzebny jest jeszcze numer CVC oraz data ważności karty.

Jak możemy zwiększyć bezpieczeństwo płatności przy użyciu karty?

Wybieranie innych metod płatności w internecie – jeśli chcemy wygodnie i bezpiecznie uregulować płatność za zakupy w internecie, ale obawiamy się podawania wrażliwych danych z karty to warto skorzystać z innych metod płatniczych. Najpopularniejszą metodą transakcji to przekierowanie do strony naszego banku. Należy wówczas zalogować się na nasze konto i dokończyć transakcję. Jeszcze wygodniejszym i nawet bezpieczniejszym sposobem jest BLIK (jeśli nasz bank korzysta z tej metody). Do tego wymagane jest posiadanie aplikacji mobilnej na telefonie. Podczas procesu transakcyjnego zostaniemy poproszeni o podanie kodu BILIK wygenerowanego w aplikacji mobilnej naszego banku.

Zrezygnowanie z możliwości wykonywania transakcji internetowych – jeśli nie korzystamy z możliwości płacenia przez internet kartą i ta funkcja wydaje nam się całkowicie zbędna to powinniśmy ją wyłączyć. Takie ograniczenie możemy szybko włączyć w ustawieniach karty po zalogowaniu do bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej.

Zredukowanie limitu transakcji wykonywanych kartą – w sytuacji, jeśli jednak chcielibyśmy zachować możliwość wykonywania płatności w internecie przy pomocy karty płatniczej, ale obawiamy się ewentualnych ataków cyberprzestępców to możemy zmniejszyć limit dziennych transakcji wykonywanych tę metodą. Analogicznie możemy to zrobić w opcjach karty w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Korzystanie z zabezpieczenia 3D Secure – to protokół służący do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji online, szczególnie w przypadku płatności kartą kredytową lub debetową. Po wprowadzeniu danych karty, zostajemy są przekierowywani na stronę banku lub innej organizacji płatniczej, która wydała kartę płatniczą. Na tej stornie zostaniemy poproszeni o dodatkową formę uwierzytelnienia, zwykle poprzez podanie hasła, kodu jednorazowego lub innej informacji poufnie znanej tylko nam. Weryfikacja 3D Secure sprawia, że transakcje online są bardziej bezpieczne, ponieważ nawet w przypadku kradzieży danych karty, potencjalny oszust nie będzie miał dostępu do dodatkowego kodu lub hasła uwierzytelniającego.

Nie przegap

Przeczytaj też: Do czego służy kod cvv na karcie? Jak go znaleźć?

Przeczytaj też: Jak wypłacić euro na konto walutowe?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część