zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Konto walutowe czy karta wielowalutowa? – co jest najlepszym wyborem dla podróżujących

Konto walutowe czy karta wielowalutowa? – co jest najlepszym wyborem dla podróżujących

10 czea 2024 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Planując zagraniczną podróż wakacyjną, czy służbową warto zadbać o finanse. Pomoże to na wygodne realizowanie płatności na miejscu, a co najważniejsze pozwoli na wybór najkorzystniejszego rozwiązania płatniczego.

Konto walutowe czy karta wielowalutowa

Konto walutowe

Konto walutowe to rachunek bankowych prowadzony we wskazanej walucie obcej. Jest to osobny produkt, o który możemy zawnioskować w danym banku nie posiadając w nim podstawowego konta bankowego. Takie konto możemy zasilać korzystając z kantoru internetowego tego banku lub innych znanych kantorów online. Aby płatności zagranicą były wygodniejsze do takiego konta możemy wrobić kartę płatniczą. Przykładowo posiadając takie konto w EUR i płacąc za kawę w Rzymie płacimy wyłącznie kwotę podaną przez sprzedawcę bez dodatkowych kosztów.

Karta wielowalutowa – hit ostatnich lat

Aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów, którym często zdarza się płacić za granicą banki wyposażyły dotychczasowe karty płatnicze w funkcje wielowalutowe. Oznacza to, że ta sama karta służąca w Polsce do płatności za towary i usługi z PLN może być wykorzystywana do płatności w innych walutach. Przy tym funkcja ta nie jest dodatkowo płatna.

Aby taki mechanizm zadziałał do konta prowadzonego w PLN musimy otworzyć dodatkowe konto walutowe. Większość banków udostępnia całkowicie darmowe prowadzenie takich kont w 4 najpopularniejszych walutach obcych: USD, EUR, CHF oraz GBP. Najwygodniejszym sposobem zasilenia tych dodatkowych kont jest zakup waluty w internetowym kantorze walutowym naszego banku. Możemy z niego skorzystać z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej, a jego działanie przypomina tradycyjny kantor. Możemy w nim kupować obcą walutę za złotówki z podstawowego konta w PLN oraz sprzedawać posiadaną walutę obcą.

Oczywiście posiadając gotówkę w obcej walucie również możemy ją wpłacać na posiadane konta, ale jest to możliwe wyłącznie w wybranych placówkach naszego banku.

Podsumowując: karta wielowalutowa służy do obsługi konta w PLN oraz dodatkowych kont walutowych. Do konta walutowego w banku, w którym nie mamy konta osobistego w PLN musimy wyrobić osobną kartę.

Spread = marża?

Przygotowując się do ewentualnych transakcji kartą naszego banku za granicą często możemy spotkać się z tajemniczo brzmiącym terminem – spread. Jest to nic innego, jak różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty.

Sprawdzając dzisiaj oficjalny kurs danej waluty podawany przez Narodowy Bank Polski w postaci tabeli średnich kursów widzimy przykładowo, że 1 USD kosztuje 4,12 PLN. Natomiast logując się do bankowości internetowej naszego banku widzimy, że w kantorze internetowym 1 USD kosztuje 4,22 PLN. Różnica wynosząca w tym przykładzie 0,10 zł to właśnie tzw. spread, czyli marża banku, który chce zarobić na wymianie walut.

Czym jest przewalutowanie?

Oczywiście, jeśli zdarza nam się bardzo okazjonalnie bywać za granicą i dodatkowo płacić tam kartą to możemy takie transakcje wykonywać bez posiadania konta walutowego. Wówczas jednak trzeba będzie liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Przykładowo kupując kawę w Berlinie i płacąc kartą w PLN nasz bank pobierze prowizję za przewalutowanie oraz taką prowizję pobierze organizacja płatnicza, która wydała naszą kartę (Visa lub Mastercard). Wysokość tej opłaty uzależniona jest od danego banku. Czyli na finalny koszt transakcji składa się wartość kawy + prowizja za przewalutowanie przez bank + prowizja za przewalutowanie przez organizację płatniczą.

Płacąc kartą w PLN krajach, w których obowiązuje inna waluta niż popularne EUR, czy USD możemy spotkać się dodatkowo z sytuacją zwaną „podwójnym przewalutowaniem”. Polega to na tym, że płacąc za kanapkę w Szwecji kartą w PLN kwota transakcji zostaje zamieniona z PLN na EUR lub USD (pierwsze przewalutowanie), a następnie zamieniona na lokalną walutę SEK – Korona Szwedzka (drugie przewalutowanie). Zatem posiadając chociaż konto w EUR i płacąc kartą wielowalutową za operację przewalutowania zapłacimy tylko raz.

Konta walutowe w najpopularniejszych bankach

BankWalutyKontoKartaWymagane konto PLN 
Alior BankEUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY0 zł0 złNIEZłóż wniosek
mBankEUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF0 zł30 zł rocznie za kartę walutową w EUR/USD/GBP (opłaty nie można uniknąć, jest ona pobierana z dołu, po pełnym roku) lub od 0 do 7 zł za kartę wielowalutową do konta w PLN z (warunek uniknięcia opłaty zależy od posiadanego konta osobistego)  NIEZłóż wniosek
Bank MillenniumEUR, USD, GBP, CHF1 EUR / 1 GBP / 2 USD / 2 CHF lub 0 zł jeśli konto zostało otwarte przez Millenet lub służy do obsługi kredytu walutowego1 EUR za walutową lub od 0 do 11 zł za kartę wielowalutową do konta w PLNTAKZłóż wniosek
Bank Pekao SAEUR, USD, GBP, CHF0 jednostek waluty dla salda do 19 999,992 EUR / USD – karta Visa EUR / USD lub 4 zł – karta Debit FX dla osób powyżej 26 roku życiaTAKZłóż wniosek
ING Bank ŚląskiEUR, USD, GBP0 zł1,50 zł za walutową lub od 0 do 7 zł za kartę wielowalutową do konta w PLNNIEZłóż wniosek
Santander Bank PolskaEUR, USD, GBP, CHF10 zł jeśli saldo na koncie jest poniżej 20 jednostek danej waluty lub 0 zł powyżej 20 EUR/USD/GBP/CHF0,8 EUR / USD / GBP miesięcznie za kartę w EUR, USD lub GBP lub od 0 – 8 zł za kartę wielowalutową do konta PLNNIEZłóż wniosek
Nest BankEUR, USD, GBP0 zł0 zł, jeśli do konta w PLN nie wydano karty (w innym przypadku 5 EUR / 6 USD / 4 GBP rocznie)TAKZłóż wniosek
Bank PKO BPEUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF6,90 zł lub 0 zł 0 zł, jeżeli do konta została wydana karta debetowa lub jeżeli do konta podpięto kartę wielowalutową (dla EUR, GBP, USD) lub 0 zł dla posiadaczy rachunków ZŁOTE KONTO i PLATINIUMod 0 do 8 zł (w zależności od posiadanego konta osobistego)NIEZłóż wniosek
Bank Citi HandlowyEUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, ZAR, SEK, NOK, DKK, CZK, HUF0 zł0 złTAKZłóż wniosek

Konto walutowe czy karta wielowalutowa czy zwykłe konto w PLN?

Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest oczywiście od naszych potrzeb. Jeśli z płatności zagranicznych będziemy korzystać wyjątkowo okazjonalnie to możemy zostać przy koncie w PLN, ale trzeba mieć świadomość kosztów, jakie ewentualnie poniesiemy przy płatnościach.

Dla wygody każdy posiadacz konta osobistego w PLN może otworzyć rachunek w EUR lub USD lub nawet oba i je utrzymywać, ponieważ w większości banków nie jest za nie pobierana opłata. W przypadku planowanego wyjazdu wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej i zakupić potrzebną ilość środków w obcej walucie, a transakcje zagraniczne realizować kartą wielowalutową.

Jeśli jednak znajdziemy atrakcyjną ofertę konta walutowego w innym banku i nie chcemy w nim kolejnego konta w PLN to również możemy z niej skorzystać. W takim jednak przypadku należy zwrócić uwagę na koszty posiadania karty walutowej do tego konta. Ponieważ, o ile warunki posiadania karty wielowalutowej są takie same jak podstawowej karty do konta w PLN to osobne karty wydawane osobno do każdej waluty może być dodatkowo płatne.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
  • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
  • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
  • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za konto dla dziecka;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część