zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Dwie karty do jednego konta – czy to w ogóle możliwe?

Dwie karty do jednego konta – czy to w ogóle możliwe?

27 czea 2023 Komentarze ok. 7 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Dwie karty do jednego konta firmowego lub konta współdzielonego to standard, ale istnieje szereg instytucji, które bez problemu wydadzą dwie karty do jednego konta prowadzonego przez jedną osobę fizyczną. Które to? Sprawdziliśmy!

dwie karty płatnicze

Nikogo nie dziwi wiele kart wydawanych do kont firmowych należących do osób prawnych. Dwie karty do jednego konta firmowego prowadzonego przez właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej również powoli stają się standardem. Przy koncie wspólnym prowadzonym przez małżonków każdy z nich powinien otrzymać własną kartę debetową, co również wydaje się oczywiste. Co jednak w sytuacji, kiedy jedna osoba fizyczna chciałaby posiadać dwie karty do jednego konta prywatnego? Istnieją banki, gdzie jest to niemożliwe, ale coraz więcej instytucji otwiera się na taką możliwość. W takim wypadku klient może posiadać dwie karty plastikowe lub jedną kartę wirtualną i jej fizyczny odpowiednik.

Czy możliwe jest posiadanie dwóch kart do jednego konta bankowego?

Nie istnieje ustawodawstwo, które ustalałoby kwestię wydawania kart debetowych do kont bankowych. Z tego względu instytucje finansowe samodzielnie tworzą regulacje prawne w tym zakresie. Nic zatem dziwnego, że mogą się one pomiędzy sobą różnić. Pomimo tych rozbieżności jedno jest pewne – na rynku funkcjonuje coraz więcej banków, w których bez problemu skutecznie zawnioskujesz o wydanie kilku kart do rachunku płatniczego należącego do jednego właściciela będącego osobą fizyczną.

Opcja nr 1.: Dwie karty do jednego, ale wspólnego konta

Wielu małżonków posiada wspólny budżet domowy oraz wspólne konto bankowe, na które wpływają wszystkie dochody. W takiej sytuacji oczywistą sprawą jest, że dostęp do konta powinni mieć zarówno mąż, jak i żona i że powinni móc z tego konta korzystać równolegle. Nie dziwi zatem, że do takich kont wydawane są dwie karty – po jednej dla każdego z małżonków.

Warto mieć świadomość, że chociaż wspólny rachunek bankowy kojarzy się jedynie z małżeństwami, to takie konto mogą założyć dwie zupełnie niespokrewnione osoby. Może to być para narzeczonych, ale też grupa znajomych.

Zgodnie z powszechnie obowiązującą zasadą wszyscy właściciele rachunku bankowego powinni mieć możliwość korzystania z niego przy wykorzystaniu własnej karty. Każdy ze współwłaścicieli jednego konta bankowego może z niego korzystać niezależnie od innych właścicieli.

Wady i zalety posiadania dwóch kart do rachunku wspólnego

Druga karta do wspólnego rachunku na pewno jest bardzo wygodną opcją, ponieważ wszystkim współwłaścicielom daje niezależny dostęp do pieniędzy. Wadą są tutaj możliwe do wystąpienia podwójne opłaty za wydanie karty oraz jej utrzymywanie.

Opcja nr 2.: Dwie karty – plastikowa oraz jej wirtualny odpowiednik

Kolejna sytuacja, kiedy posiadacz rachunku bankowego może mieć równolegle dwie karty to opcja, kiedy jedna z nich jest fizyczną kartą debetową, a druga to wirtualna kopia tej karty utrzymywania w bankowej aplikacji mobilnej lub systemie płatności mobilnych (np.: Google Pay lub Apple Pay).

Wirtualna karta debetowa jest kopią karty plastikowej. Uznaje się więc, że to jedna i ta sama karta. Korzystać z niej może wyłącznie właściciel rachunku podstawowego. Jeśli karta zostanie zablokowana, to blokada ta obejmie obydwie karty.

Wady i zalety z posiadania wirtualnej kopii karty debetowej

Karta wirtualna to bardzo wygodna i bezpieczna opcja. Jej posiadanie nie wiąże się z koniecznością dokonywania dodatkowych opłat. Wadą jest fakt, że taka karta przeznaczona jest wyłącznie dla jej właściciela. Nie mogą z niej korzystać inne osoby.

Opcja nr 3.: Dwie karty do jednego konta, czyli karta zwykła + karta przedpłacona

W wariancie trzecim jedną z kart jest tradycyjna karta debetowa, a drugą – wirtualna karta przedpłacona wydawana do tego samego rachunku. Takie rozwiązanie proponowane jest przez ING Bank Śląski oraz Revolut. Karta przedpłacona może posłużyć do dokonywania zakupów w sieci. To bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na kontrolowanie środków, które zostaną wydane na zakupy.

Czy warto posiadać wirtualną kartę przedpłaconą?

Wydanie karty przedpłaconej jest usługą bezpłatną i realizowaną w sposób natychmiastowy. To innowacyjne i jeszcze mało popularne rozwiązanie dedykowane osobom, którym zależy na wysokim bezpieczeństwie dokonywania zakupów w Internecie oraz wszystkim tym, którzy lubią testować nowinki technologiczne. Dużą wadą jest ograniczony katalog funkcjonalności, który zamyka się wyłącznie na dokonywaniu płatności online.

Opcja nr 4.: Dwie (a nawet więcej) karty debetowe do jednego konta

Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym otrzymać kilka kart do jednego konta osobistego jest zawnioskowanie o wydanie różnych rodzajów kart. Karty te dedykowane są różnym sposobom ich wykorzystania. Korzystanie z nich wiąże się z odmiennym wyglądem taryfy opłat i prowizji.

W których bankach można mieć kilka kart do jednego konta?

Niemalże każdy duży bank funkcjonujący na polskim rynku finansowym oferuje możliwość posiadania kilku kart do jednego rachunku. Z punktu widzenia instytucji finansowej każda kolejna karta, jaką dysponuje klient to szansa na osiągnięcie dodatkowych przychodów z tytułu jej utrzymywania. Dla klienta kilka kart to najczęściej możliwość skorzystania z różnorodnych promocji i funkcjonalności, które są przypisane wyłącznie do konkretnego rodzaju karty. Poniżej prezentujemy zasady przyznawania drugiej i kolejnej karty do jednego konta bankowego w wybranych instytucjach.

Druga karta do jednego konta w Alior Banku

W Alior Banku funkcjonuje aż 10 rodzajów kart:

 1. Debit Mastercard zbliżeniowa;
 2. World Debit Mastercard;
 3. Private Banking World Debit Mastercard;
 4. Karta dla Gracza – Debit Mastercard;
 5. Mastercard® OK!;
 6. Mastercard® TU i TAM;
 7. World Elite Mastercard®;
 8. Karta wielowalutowa;
 9. Karta dla dziecka;
 10. Karta wirtualna.

Każda z tych kart posiada różne funkcjonalności. Ważne jest, że w obrębie jednego konta możliwe jest posiadanie wyłącznie jednego rodzaju karty.

Dwie karty bankomatowe w Banku Millennium

W Banku Millennium drugą kartę do jednego rachunku otrzymasz wyłącznie dla pełnomocnika do rachunku. W tej instytucji panuje zasada, że jeden użytkownik konta może posiadać wyłącznie jedną kartę.

Dwie karty bankomatowe w Banku Credit Agricole

W Credit Agricole sytuacja jest identyczna, jak w przypadku Banku Millennium – druga karta do tego samego konta wydawana jest wyłącznie dla pełnomocnika.

Dodatkowa karta w ING Banku Śląskim

W ING panuje taka sama zasada, jaką ma Bank Millennium oraz Credit Agricole – jedna osoba może posiadać tylko jedną kartę. Dodatkową debetówkę otrzyma pełnomocnik.

MBank daje możliwość posiadania aż 3 kart dla klientów indywidualnych

W mBanku klienci mogą liczyć na wydanie nawet 3 kart do jednego rachunku. Ważne, aby te karty różniły się między sobą. Tutaj również możesz skorzystać z możliwości zamówienia dodatkowej karty dla pełnomocnika.

Jak otrzymać dodatkową kartę w Banku Pekao S.A.?

W Banku Pekao S.A. otwierając konto, możesz otrzymać wyłącznie jedną kartę. Aby uzyskać drugą kartę dla siebie lub pełnomocnika, konieczne jest podpisanie aneksu do umowy.

Dwie karty do jednego konta – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wyrobienie kilku kart płatniczych do jednego konta, musisz mieć świadomość, że najczęściej banki zarabiają na opłatach za obsługę karty. Opłaty te zazwyczaj mają charakter warunkowy, co w praktyce oznacza, że aby korzystanie z karty było bezpłatne, jej użytkownik musi dokonać określonej ilości płatności w miesiącu. Jeśli wydano dwie karty do jednego konta, to warunek ten musi zostać spełniony dla każdej z tych kart.

Podsumowując, w większości polskich banków istnieje możliwość otrzymania dwóch kart do jednego rachunku. Warunkiem jest jednak, aby każda z kart posiadała różny typ lub aby karty należały do dwóch osób, na przykład do pełnomocnika oraz właściciela konta.

Nie przegap

Przeczytaj też: Czy podawanie numery karty jest bezpieczne?

Przeczytaj też: Jak zrezygnować z karty pałtniczej?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część