zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak wypłacić większą ilość gotówki z banku?

Jak wypłacić większą ilość gotówki z banku?

21 lip 2023 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Choć w życiu codziennym rzadko posługujemy się gotówka na rzecz płatności bezgotówkowych kartą płatniczą, czy coraz częściej urządzeniami mobilnymi to czasami może zdarzyć się sytuacja, w której do przeprowadzenia transakcji będziemy potrzebowali gotówki – i to w większej ilości.

Wypłacanie większej ilości gotówki z bankomatu?

Jeśli pilnie potrzebujemy gotówki to oczywiście możemy udać się do najbliższego bankomatu. Niestety w zależności od potrzebnej nam w tej chwili ilości środków stoją przed nami 2 bariery:

  1. Limit wypłat gotówki – z tym możemy sobie poradzić samodzielnie zmieniając odpowiednio limit z poziomu aplikacji mobilnej
  2. Ilość gotówki w bankomacie – niestety nie możemy mieć wiedzy o tym, jaka ilość gotówki znajduje się w danym bankomacie. Zwykle te należące do naszego banku i zlokalizowany przy placówkach stacjonarnych posiadają jej więcej, ale to może byś wciąż niewystarczająca kwota w przypadku większych transakcji.

Wypłacanie większej ilości gotówki z banku

Najpewniejszą metodą, ale i czasochłonną dla podjęcia większej ilości gotówki to wizyta w najbliższym oddziale banku. Niestety i z tym może być pewien kłopot, ponieważ:

  1. Nie każda placówka banku posiada obsługę kasową. Coraz częściej spotyka się odziały banku, które obsłużą nas w ramach oferowanych produktów i usług bankowych, ale nie posiadają kasy. W takich oddziałach nie wypłacimy i nie wpłacimy pieniędzy „przy okienku”, a jedynie wykonamy to samodzielnie za pomocą bankomatów i wpłatomatów znajdujących się w tych placówkach.
  2. Placówki z obsługą kasową mają ograniczoną ilość fizycznych pieniędzy. Ze względów bezpieczeństwa, ale i z prostego faktu, że bank naszymi pieniędzmi obraca np. poprzez inwestycje to oddziały bankowe posiadają ograniczoną ich ilość w fizycznej postaci. Zwykle takie wypłaty możemy realizować do kwoty ok 20 000 zł (wysokość może różnić się w zależności od banku).
  3. Przed pobraniem naprawdę dużej sumy pieniędzy w gotówce powinniśmy takie żądanie zgłosić wcześniej w naszym banku. Zwykle możemy to zrobić na infolinii, z poziomu bankowości elektronicznej lub po prostu udając się do oddziału banku. Zgłoszenie chęci pobrania większej ilości gotówki (np. na potrzeby zakupy używanego auta, czy działki budowlanej) nazywa się awizowaniem. Bank przyjmuje naszą dyspozycję i wskazując przewidywany termin realizacji w ciągu kilku dni. Przed udaniem się do wybranej placówki pracownik banku powinien wcześniej tego dnia do nas zadzwonić, aby potwierdzić godzinę operacji.

Ile kosztuje wybranie gotówki w oddziale i jaka kwota nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia?

Poniższe dane dotyczą klienta indywidualnego i tylko wybranych banków. Pamiętajmy, że opłata może zostać pobrania nie tylko za samą wypłatę gotówki w placówce. Jeśli umówimy się z bankiem na taką transakcję, ale do niej nie dojdzie (nie dotrzemy na miejsce) to bank może pobrać opłatę za przetrzymanie takiej gotówki, ponieważ pewna praca po stronie banku została już wykonana.

BANK       PLNOBCA WALUTAOPŁATA ZA WYPŁATĘOPŁATA ZA NIEODEBRANIE
Alior Bank25 000 zł3 000 EUR i 2 000 GBP/USD0 zł0,3% kwoty, min. 100 zł
Bank BNP Paribas20 000 zł1 000 EUR/USD/GBP/CHF12 zł1%
ING Bank Śląski50 000 zł5 000 EUR/USD i 1 000 GBP10 zł200 zł za PLN i 300 zł za walutę
Bank Millennium30 000 zł10 000 USD11 zł0,15% min 50 zł
Bank Pekao SA20 000 zł2 000 USD/EUR8 zł
Bank PKO BP25 000 zł1 000 EUR10 zł za drugą i kolejną w miesiącu0,5% kwoty operacji nie mniej niż 20 zł

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 6,5% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 02.11.2023.

od 01.08.2021

Warunki
  • 50 zł za samo otwarcie Konta Przekorzystego Banku Pekao z kartą;
  • 150 zł za min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta lub aplikacją PeoPay w każdym z 3 miesięcy.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część
Optimized with PageSpeed Ninja