zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Co potrafi wirtualna karta płatnicza do konta bankowego?

Co potrafi wirtualna karta płatnicza do konta bankowego?

20 grudnia 2022 (Aktualizacja 21.04.2023) Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Funkcjonujemy w świecie, który systematycznie na naszych oczach zmienia się z postaci analogowej w cyfrową. Dotyczy to zwłaszcza sfery finansów. Bankowość jeszcze nigdy wcześniej nie była tak nowoczesna i wygodna do samodzielnego zarządzania nią. Czynności, które nie tak dawno musieliśmy zlecać w placówkach bankowych dzisiaj swobodnie wykonujemy w aplikacjach bankowych. Digitalizacja dotknęła również kart płatniczych, które często nazywamy „plastikami”. Jeśli chcemy być eko lub nie chcemy ze sobą nosić fizycznej karty płatniczej to powinniśmy rozważyć uruchomienie wirtualnej karty do konta bankowego.

Fizyczne karty płatnicze vs. wirtualne

Pomimo dynamicznie postępującej cyfryzacji otaczającego nas świata fizyczne bankowe karty płatnicze (różnego typu) mają się całkiem dobrze. Z oficjalnego raportu Narodowego Banku Polskiego możemy się dowiedzieć, że na koniec drugiego kwartału 2022 liczba ta wynosiła 41,5 mln. Oznacza to, że na każdego Polka przypada więcej niż jedna fizyczna karta płatnicza:

Tym niemniej funkcjonujące od 2004 roku karty wirtualne wciąż stanowią zauważalną część rynku kart płatniczych. I choć ich ilość na koniec drugiego kwartału uległa spadkowi o nieco ponad 11% w stosunku do kwartału pierwszego to warto zapoznać się z zaletami korzystania z tego niematerialnego środka płatniczego.

Fizyczne karty, a promocje bankowe

Do wyrobienia fizycznej karty płatniczej do konta zachęcają nas banki przede wszystkim poprzez promocje bankowe. Zdecydowana większość promocyjnych ofert wymaga od klienta otwarcia rachunku bankowego wraz z fizyczną kartą bankomatową. Nie oznacza to jednak, że posiadając już fizyczną kartę nie możemy skorzystać z wirtualnej. Nawet jeśli plastikową kartę schowamy do szuflady i będziemy korzystali wyłącznie z wirtualnej to należy pamiętać, że za utrzymanie większości kart przewidziana jest miesięczna opłata. Aby jej uniknąć powinniśmy spełnić wskazany w regulaminie warunek aktywności.

Które banki i fintechy mają karty wirtualne?

BANKKARTAOPŁATA ZA WYDANIE/ POSIADANIE KARTY WIRTUALNEJOPŁATA ZA POSIADANIE KARTY FIZYCZNEJ
ING Bank ŚląskiK@rta wirtualna ING Visa  20 zł/0 zł7 zł lub 0 zł wydanie w miesiącu min. 300 zł
Bank MillenniumMillennium Mastercard Prepaid15 zł/2 zł lub 0 zł za min. 1 transakcję w miesiącu11 zł lub 0 zł za min. 5 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu (w przypadku młodych wystarczy 1 transakcja)
mBankKarta Mastercard Mobilna0 zł/7 zł lub 0 zł za wydanie min. 350 zł w miesiącu0 zł za wydanie min. 350 zł kartą w miesiącu
mBankeKarta Wirtualna0 zł/0 zł0 zł za wydanie min. 350 zł kartą w miesiącu
TwistoKarta wirtualna Twisto0 zł/0 zł (od 01.01.2023 9,99 zł miesięcznie w planie Online)9,99 zł miesięcznie za plan Space (od 01.01.2023 19,99 zł)
RevolutWirtualna karta debetowa0 zł/0 zł24,99 zł za wysyłkę pierwszej karty (bezpłatny Plan Standard) i 0 zł za utrzymanie

Jak działa wirtualna karta do konta?

W niektórych bankach już na etapie wnioskowania o konto możemy wybrać wirtualną kartę płatniczą. Z technicznego punktu widzenia taka karta to po prostu cyfrowy zapis zamiast zatopiony w kawałku plastiku chip oraz pasek magnetyczny. Aby uznać kartę wirtualną za pełnoprawny odpowiednik tradycyjnego plastiku musi ona posiadać:

  • Imię i nazwisko posiadacza
  • Numer karty płatniczej
  • Datę ważności
  • Numer CVV

Taką kartą możemy zarówno płacić za zakupy w sieci, jak i powiązać z płatnościami za subskrypcje (np. Netflix, czy Spotify) oraz płacić w sklepach stacjonarnych zbliżeniowo telefonem, czy zegarkiem z modułem NFC. Większość kart wirtualnych działa na zasadzie prepaid. Oznacza to, że aby skorzystać z karty trzeba ją wcześniej zasilić środkami. Możemy rozróżnić kilka typów kart wirtualnych:

Wirtualna karta jednorazowa – karta generowana za każdym razem, gdy chcemy zrealizować transakcję (Revolut) lub terminowa (do wyczerpania dostępnego limitu).

Wirtualna karta debetowa/prepaid – karta płatnicza, którą aby dokonać płatności należy wcześniej zasilić z podstawowego rachunku bankowego.

Wirtualna karta kredytowa – działa na takiej samej zasadzie, jak fizyczna karta. Możemy nią płacić w internecie podając jej dane oraz powiązać z usługą płatności mobilnych, aby płacić zbliżeniowo telefonem w sklepach stacjonarnych.

Zalety i wady wirtualnej karty płatniczej

Zalety:

Bezpieczeństwo – trudno będzie tradycyjnym kieszonkowcom ukraść coś, co nie ma fizycznej postaci. Dotyczy to również naszego roztargnienia, czy braku uwagi. Ciężko bowiem zgubić coś, czego nie ma.

Wygoda – łatwe zarządzanie finansami, dzięki aplikacji mobilnej i bankowości internetowej. Na bieżąco możemy kontrolować stan finansów oraz dokonywać płatności z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (smartfon lub smartwatch).

Oszczędność – wirtualne karty płatnicze również mogą mieć funkcję wielowalutową. Wystarczy, że otworzymy dodatkowe rachunku w obcych walutach i zasilimy je środkami (np. korzystając z internetowego kantora naszego banku). Dodatkowo często posiadanie wirtualnej karty nie wiąże się z miesięcznymi opłatami w porównaniu to karty fizycznej.

EKO – wirtualna karta to brak wyprodukowanego plastiku, który jak wiemy w środowisku naturalnym rozkłada się bardzo długo. Jak też wiemy każda karta ma określony termin ważności, zatem nieuchronnie każda z nich kiedyś zamieni się z bezużyteczny kawałek plastiku.

Wady:

Ograniczenia sprzętowe – aby płacić zbliżeniowo w sklepie stacjonarnym przy użyciu wirtualnej karty musimy posiadać odpowiednie urządzenie wyposażone w moduł NFC (umożliwia połączenie pomiędzy naszym urządzeniem, a terminalem płatniczym). Najtańsze modele smartfonów lub smartwatchy mogą nie posiadać takiej technologii.

Doładowania – niestety karty wirtualne działają na zasadzie prepaid. Oznacza to, że zanim skorzystamy z takiej karty musimy ją wcześniej zasilić środkami lub powiązać z rachunkiem. Nie jest to skomplikowane, ponieważ wszystko wykonamy w kilkadziesiąt sekund w aplikacji mobilnej, niemniej trzeba o tym pamiętać.

Opłaty – choć wydawałoby się, że posiadanie wirtualnej karty płatniczej nie wiąże się z żadnymi kosztami (fizycznie przecież nikt nie musi jej wyprodukować i następnie dostarczyć) to najczęściej jej zamówienie podlega jednorazowej opłacie. Co więcej nawet późniejsze jej posiadanie może podlegać opłatom, oczywiście możliwych do uniknięcia w zamian z a aktywność, jak w przypadku tradycyjnych kart.

Podsumowanie

Jak się okazuje w cyfrowym świecie możemy w pełni wykorzystać możliwości konta osobistego bez konieczności wyrabiania fizycznej karty płatniczej. Zarówno, jeśli realizujemy płatności w internecie, jak i sklepach stacjonarnych to z powodzeniem poradzimy sobie z wirtualną kartą płatniczą. Ma ona sporo zalec, ale nie jest też wolna od wad. Każdy musi sam ocenić, które rozwiązanie najlepiej spełni jego oczekiwania.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?

Przeczytaj też: Jak ułatwiłem sobie życie z bankowością mobilną?


Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

10 zł / lub 0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł w miesiącu.

0-10 zł

Wypłata z bankomatów obcych

10 zł każdorazowo;

25 zł miesięcznie za pakiet darmowych wypłat gotówki w kraju i za granicą.

10 zł

Czy premia?
  • 300 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi i spełnienie kilku warunków aktywności;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta.

(czytaj więcej)

500 zł + 6% do 180 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część