zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karta płatnicza dla nieletnich – od jakiego wieku można mieć bankową kartę płatniczą w Polsce?

Karta płatnicza dla nieletnich - od jakiego wieku można mieć bankową kartę płatniczą w Polsce?

13 wrz 2023 Komentarze ok. 8 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jakie dziecko może posługiwać się kartą płatniczą?

Po ukończeniu 13 roku życia dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Poniżej tego wieku takie czynności, jak zawieranie umów z bankiem, czy samo wykonywanie transakcji teoretycznie jest niemożliwe, ponieważ są to wszystko czynności prawne. Oczywiście dopiero po ukończeniu 18 roku życia może samodzielnie zawierać umowę z bankiem o prowadzenie konta osobistego oraz karty płatniczej, ale do tego czasu na wniosek rodzica może już posługiwać się kartą bankomatową.

Przyjęte jest, że w wieku od 13 do 18 roku życia dziecko może dysponować środkami na koncie oraz wykonywać transakcje kartą, ale z zastrzeżeniem, że w ciągu miesiąca w dyspozycji nieletniego nie może być większa kwota niż ok 6,5 tys. zł. Jednak w praktyce już młodsze dzieci samodzielnie wykonują transakcji np. kupując bułkę z szkolnym sklepiku, czy lody na wycieczce szkolnej. W tej sytuacji istnieje pewna furtka w postaci wykonywania jedynie niewielkich transakcji za drobne zakupy.

W zależności od banku w jego ofercie mogą się znaleźć konta dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Warto pamiętać, że niepełnoletnie dziecko tak naprawdę nie ma swojego niezależnego rachunku bankowego. Jest to w rzeczywistości wydzielone subkonto w ramach posiadanego konta bankowego należącego do rodzica lub prawnego opiekuna. Według obowiązującego prawa rodzic ma pełny wgląd w finanse dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności.

Podsumowując pomimo posiadania ofert w różnych przedziałach wiekowych możliwość posiadania karty płatniczej do konta może podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • Dzieci do 13 roku życia z racji braku zdolności do czynności prawnych niemogą posiadać własnej karty płatniczej. Banki jednak oferują specjalne karty płatnicze dla nieletnich. Naturalnie przypisane są one do konta bankowego rodzica/opiekuna prawnego i bardziej przypominają elektronicznie wydzielonej „portmonetki na kieszonkowe”;
  • Dzieci (młodzież) od 13 do 18 lat posiadające już ograniczone zdolności do czynności prawnych wciąż nie mogą samodzielnie zawierać umów z bankiem ale mogą już korzystać z konta dla tej grupy wiekowej i przypisanej do niego karty debetowej na swoje własne nazwisko. Jednak na założenie takiego produktu nastolatek musi mieć zgodę swojego opiekuna.

Po co dziecku jest potrzebna karta płatnicza?

Karta płatnicza to nie tylko wygodny środek płatniczy, ale także narzędzie umożliwiające zarządzanie finansami. Jednakże, zanim ktoś będzie mógł samodzielnie korzystać z karty płatniczej, musi spełnić pewne wymagania, w tym wiekowe ograniczenia. W Polsce wiek, od którego można posiadać kartę płatniczą we własnym imieniu, wynosi osiemnaście lat. Nie oznacza to jednak, że z karty płatniczej nie mogą korzystać osoby młodsze.

Wykonywanie transakcji kartą przez dziecko ma wiele zalet:

Kontrola rodzicielska – wiele banków dostarcza klientom specjalny panel do zarządzania finansami dziecka. Dzięki takim narzędziom rodzice, czy opiekunowie mogą kontrolować wydatki dziecka, a w razie konieczności doładować konto nieletniego.

Blokada karty – dzieciom zdarza się gubić różne rzeczy, w tym pieniądze. Utrata karty płatniczej nie musi oznaczać kosztownych konsekwencji (poza koniecznością zamówienia dodatkowej karty, za co w zależności od banku może być pobierania niewielka opłata). W przypadku utracenia karty rodzić może błyskawicznie zwrócić się do banku z prośbą o blokadę lub zastrzeżenie karty poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem, wizytę w placówce lub najszybciej samodzielnie z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.

Edukacja ekonomiczna – posiadanie przez dziecko własnego wydzielonego rachunku bankowego, karty płatniczej oraz innych narzędzi finansowych pozwala na przyswojenie podstawowych zasad zarządzania finansami osobistymi już w młodym wieku.

Jak wyrobić kartę płatniczą dla dziecka?

Kartę do konta dla dziecka poniżej 13 roku życia rodzic lub opiekun prawny może założyć w dowolnej placówce banku, w której sam posiada konto osobiste. Zawnioskowanie o otwarcie takiego rachunku jest też najczęściej możliwe za pośrednictwem bankowości internetowej, a nawet aplikacji mobilnej banku. Aby uzyskać kartę płatniczą (jeśli dla danego przedziału wiekowego bank przewiduje taką możliwość) należy wyrazić taką chęć na etapie wnioskowania o otwarcie rachunku bankowego dla dziecka lub później.

Jeśli konto wraz z kartą przeznaczone jest dla osoby nieletniej, ale powyżej 13 roku życia to znika wymóg posiadania konta osobistego w tym samym banku przez rodzica, czy opiekuna. Niemniej taka osoba nie może samodzielnie zawierać umów z bankiem. Wniosek o otwarcie konta dla osoby w przedziale wiekowym 13-18 lat musi być poparty pisemnym wyrażeniem zgody przez opiekuna.

Ile kosztuje karta płatnicza dla dziecka, a ile konto?

Jeśli kartą płatniczą posługuje się dziecko poniżej 13 roku życia, czyli w rzeczywistości jest powiązane z kontem rodzica, to korzystanie z tego środka płatniczego jest darmowe. Wszelkie produkty i usługi skierowane do nieletnich najczęściej pozbawione są opłat. Kosztami może być natomiast obciążone konto posiadane przez rodzica, ale jeśli bank pobiera za nie prowizje to jest ona naliczana bez względu na to, czy rodzic posiada dodatkowy produkt bankowy dla dziecka.

Dla nieletnich powyżej 13 roku życia pomimo, że mogą oni posiadać własne konta bankowe to również instytucje nie pobierając dodatkowych opłat. Byłoby to bezcelowe, ponieważ osoby takie nie posiadają stałego źródła dochodów.

Karta wielowalutowa dla młodych

Jak się okazuje niektóre oferty banków w ramach prowadzonego konta dla dziecka umożliwiają również posiadanie rachunku w obcej walucie. Skoro jest taka możliwość, a dziecko znajduje się w przedziale wiekowym umożliwiającym posługiwanie się kartą płatniczą do konta to taka karta może również posiadać funkcję wielowalutową. Wówczas taki środek płatniczy działa tak samo, jak karta posiadana przez dorosłego. Zakładając, że małoletni ma na swoich rachunkach walutowych środki w wystarczającej do przeprowadzenia płatności może uruchomić w karcie funkcję walutową i płacić nią np. podczas wycieczki zagranicznej.

Karta przedpłacona dla dziecka

Wystawienie karty przedpłaconej to bardzo wygodne i proste rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą specjalnie zakładać konta bankowego dla dziecka. W tym przypadku należy zawnioskować o wydanie karty oraz zasilić ją środkami zgromadzonymi na rachunku w tym samym banku. Dzięki temu opiekun ma pełną kontrolę nad budżetem udostępnionym nieletniemu.

Taką kartą może się posługiwać teoretycznie dziecko w każdym wieku, ponieważ nie jest ona personalizowana (nie jest wystawiana na dane konkretnej osoby, która będzie się nią posługiwała).

Zabezpieczenia dla kart płatniczych dla dzieci

Posiadanie karty płatniczej wiąże się z pewnymi obowiązkami i odpowiedzialnościami. Jednym z najważniejszych aspektów jest dbanie o bezpieczeństwo karty, a tym samym o środki zgromadzone na koncie dziecka. Osoba korzystająca z karty płatniczej musi pamiętać o:

  • Zabezpieczenie PIN: każda karta płatnicza jest chroniona unikalnym numerem PIN, który trzeba znać, aby dokonywać transakcji w bankomatach i terminalach płatniczych.
  • Ochrona przed utratą karty: Karta płatnicza nie powinna być nikomu udostępniana, a jej utrata lub kradzież powinna być niezwłocznie zgłoszona przez pełnoletniego opiekuna bankowi.
  • Monitorowanie transakcji: regularne sprawdzanie wyciągów bankowych i monitorowanie transakcji na koncie jest istotne przez opiekuna, aby wykryć nieautoryzowane lub podejrzane operacje.
  • Bezpieczne korzystanie w internecie: w przypadku zakupów online lub płatności kartą w internecie, należy upewnić się, że strona internetowa jest bezpieczna i niepodważalna. Najlepiej jednak, aby tego typu transakcji osoba nieletnia wykonywała w towarzystwie rodzica.

Podsumowując

Posługiwanie się kartą płatniczą przez dziecko ma przede wszystkim zalety. Do osiągnięcia pełnoletności rodzic ma pełny wgląd w rachunek bankowy nieletniego. W zależności od wieku dziecka może on korzystać z karty płatniczej będącej w rzeczywistości wydanym do konta bankowego rodzica narzędziem płatniczym lub posiadać własną kartę płatniczą do swojego konta. W tym drugim przypadku, choć nieletni zakłada konto na siebie to zgoda opiekuna lub rodzica wciąż jest wymagana.

Operowanie kartą płatniczą przez dziecko uczy je samodzielności i odpowiedzialności za własne finanse. Dodatkowo w przypadku utraty karty lub podejrzanych transakcji opiekun może szybko zareagować zgłaszając nieprawidłowości do banku.

Nie przegap

Przeczytaj też: 5 najlepszych kont dla młodych bez opłat

Przeczytaj też: Konto bankowe dla nieletnich – czy to możliwe, żeby dziecko posiadało własne konto w banku?

Przeczytaj też: Konto dla młodych. Do kiedy nic nie kosztuje?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część