zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak płacić rachunki przez internet?

Jak płacić rachunki przez internet?

18 maja 2023 (Aktualizacja 18.05.2023) 1 komentarz ok. 7 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak płacić rachunki przez internet

Płacenie rachunków to jedno z oznak wejścia w dorosłe życie – niestety z tych mniej przyjemnych, ale koniecznych. Jeśli opuściliśmy już rodzinny dom to z całą pewnością czekają nas cykliczne płatności rachunków za przynajmniej podstawowe media, jak woda, prąd i gaz. Jednak prawdopodobnie większość z nas do tych podstawowych opłat musi dorzucić jeszcze rachunki za telefon, internet, wywóz odpadów komunalnych i wiele innych. Czasy, kiedy wszystkie rachunki opłacało się za pośrednictwem punktu pocztowego odeszły do lamusa (choć na pewno znajdą się osoby, które wciąż korzystają z tego archaicznego rozwiązania) na rzecz wygodnego i dostępnego powszechnie internetu. W tym poradniku podpowiadamy, jak płacić rachunki przez internet?

Aplikacje mobilne dostawców usług

W ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem dostarczanym przez dostawców usług są aplikacje mobilne. Są to wyjątkowo wygodne narzędzia, dzięki którym z poziomu telefonu możemy zarządzać posiadaną usługą oraz kontrolować regulowanie opłat za korzystanie z niej. Przykładowo posiadając aplikację naszego dostawcy energii elektrycznej, czy internetu dostaniemy informację, kiedy pojawi się nowa faktura do opłacenia. Z poziomu aplikacji możemy od razu przejść do wykonania płatności poprzez platformę transakcyjną wybierając jedną z popularnych metod płatniczych (BLIK, logowanie do konta naszego banku, czy poprzez kartę debetową).

Niestety za wygodę często trzeba dodatkowo zapłacić. W tym przypadku jest to prowizja operatora systemu transakcyjnego. Nie jest to wysoka prowizja, ponieważ zwykle mieści się w granicach od 0.50 zł do 2 zł, ale jeśli takie płatności wykonujemy w każdym miesiącu to może się z tego zrobić zauważalna kwota.

Zlecenie stałe sposobem na terminowe płacenie rachunków

Jednym z najlepszych sposobów na regularne i terminowe regulowanie płatności za rachunki jest ustawienie w swojej bankowości zlecenia stałego. Zlecenie stałe w banku to usługa umożliwiająca automatyczne wykonanie określonych płatności w regularnych odstępach czasu (np. raz w miesiącu). Jest to funkcja płatnicza, która sprowadza się do upoważnienia banku do pobierania określonej kwoty środków z naszego konta w ustalonych terminach i przekazania ich na wskazane konto lub do wykonania określonej płatności.

Zlecenie stałe może być użyteczne nie tylko w przypadku regularnych płatności rachunków za media ale również czynsz, raty kredytów, składki ubezpieczeniowe itp. Ustalamy termin oraz kwotę płatności, a bank wykonuje ją automatycznie zgodnie z ustalonym harmonogramem. Warto pamiętać, że takie zlecenie stałe możemy ustawić samodzielnie w bankowości internetowej (strona internetowa) lub bankowości mobilnej (aplikacja mobilna) i jest to najczęściej usługa darmowa. Takie zlecenie możemy jednak ustawić również w oddziale banku za co najczęściej pobierana jest opłata, a jej wysokość uzależniona jest od danego banku. W dowolnym momencie możemy zmienić lub anulować zlecenie stałe, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Korzyści wynikające z korzystania ze zlecenia stałego to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, ponieważ nie musimy samodzielnie dokonywać płatności za każdym razem. Dodatkowo, minimalizuje to ryzyko zapomnienia o płatności i ewentualnych opóźnień, które mogłyby prowadzić w konsekwencji do naliczenia odsetek lub w ekstremalnych sytuacjach nawet do utraty dostępu do usług.

Polecenie zapłaty dla rachunków o nieregularnych kwotach

Zlecenia zapłaty to świetne narzędzie do terminowego regulowania należności o stałych wysokościach bez konieczności pamiętania o nich za każdym razem. Jednak, co jeśli rachunki za daną usługę płacimy cyklicznie, ale ich kwota może się zmieniać? Przykładowo może to mieć miejsce w rachunkach za wodę, czy telefon, gdzie wysokość opłat uzależniona jest od miesięcznego wykorzystania danej usługi. W tym celu warto skorzystać z narzędzia zwanego poleceniem zapłaty. Polecenie zapłaty jest również formą zaprogramowanego automatycznego opłacania rachunków we wskazanych przez nas terminach oraz na rzecz wskazanego przez nas kontrahenta, ale bez ustawionej „na sztywno” kwoty przelewu.

W związku z tym, że przy poleceniu zapłaty powierzamy naszemu bankowi jeszcze większą odpowiedzialność w dysponowaniem naszymi środkami to ustawienie takiej cyklicznej płatności trochę się różni od ustawienia zlecenia stałego. Podczas samodzielnego konfigurowania polecenia zapłaty musimy:

 • wybrać dane kontrahenta z bazy naszego banku poprzez wyszukanie po nazwie lub aby uniknąć pomyłek numerze NIP (znajdziemy go na dowolnej fakturze danego dostawcy)
 • podać identyfikator płatności. W zależności od rodzaju usługi oraz firmy, która ją świadczy może to być przykładowo część indywidualnego numeru rachunku bankowego, na który wpłacamy należności lub numer konta klienta
 • wskazać wysokość limitu, do którego bank może w naszym imieniu regulować należności. Można ustawić wartość bez limitu lub jeśli mamy ograniczone zaufanie ustalić pułap maksymalny, do którego polecenie zapłaty będzie realizowane
 • ustalić zakres czasu. Jeśli ustawimy bezterminowy to płatności będą wykonywane do tego czas, aż sami nie wstrzymamy polecenia lub nie rozwiążemy umowy z kontrahentem.

W ten sposób ustawiając polecenie zapłaty upoważniamy nasz bank do przekazywania wskazanemu dostawcy usług środków we wskazanym przez niego rozmiarze wprost z naszego rachunku. Nie musimy się martwić, jeśli kwoty rachunków będą różne o ile na naszym koncie będą środki wystarczające do pokrycia tych płatności.

Cennik zleceń stałych oraz poleceń zapłaty ustawionych samodzielnie poprzez bankowość elektroniczną w wybranych bankach

BankZlecenie stałePolecenie zapłaty
Alior Bank (Konto Jakże Osobiste)0 zł0 zł
mBank (eKonto)0 zł0 zł za ustawienie i 2 zł miesięcznie za realizację
Bank Pekao SA (Konto Przekorzystne)0 zł0 zł
Bank PKO BP (Konto za Zero)0 zł1 zł
Bank Millennium (Konto Millennium 360)0 zł0 zł
Bank BNP Paribas (Konto Otwarte na Ciebie)0 zł0 zł
Santander Bank Polska (Konto Jakie Chcę)0 zł0 zł
Bank Citi Handlowy (CitiKonto)0 zł0 zł
ING Bank Śląski (Konto Direct)0 zł0 zł
Nest Bank (Nest Konto)0 zł0 zł za ustawienie i 10 zł za modyfikację lub anulowanie
VeloBank (VeloKonto)0 zł0 zł

Wskazanie dostawcy z listy zapisanych odbiorców

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości zaufania do instytucji bankowych, która pozwoliłaby powierzyć im nasze środki do samodzielnego regulowania naszych rachunków to możemy te przelewy wykonywać za każdym razem ręcznie. Aby jednak ułatwić sobie zadanie możemy zapisać danych naszych stałych kontrahentów. Wówczas przy comiesięcznym opłacaniu rachunku za przykładowy gaz wybieramy z listy zapisanych odbiorców daną firmę i wykonujemy kolejny przelew. Dla ułatwienia widzimy też historię poprzednich transakcji oraz kwoty tych operacji.

Płatność rachunku poprzez kod QR

Jedną z nowoczesnych metod opłacania rachunków jest skanowanie kodu QR, który możemy znaleźć na niektórych fakturach. Polega to na wybraniu w aplikacji mobilnej banku odpowiedniej funkcji, co spowoduje przełączenie telefonu do trybu aparatu. Następnie należy wycelować aparatem w kod QR znajdujący się na fakturze otrzymanej od naszego dostawcy usługi. Dzięki temu rozwiązaniu dane kontrahenta z faktury automatycznie wypełnią pola wymagane do zrealizowania przelewu, co przyspieszy cały proces i pozwoli uniknąć ewentualnych błędów.

Banki, które obecnie posiadają w swoich aplikacjach mobilnych funkcję wykonywania płatności poprzez zeskanowanie kodu QR:

 • Alior Bank
 • Bank BNP Paribas
 • Bank PKO BP
 • Santander Bank Polska
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao S.A.
 • mBank
 • Bank Millennium
 • VeloBank

Jak płacić rachunki przez internet to z głową

Płacenie rachunków nie należy do przyjemności, a częściej do przykrych obowiązków. Aby jednak ułatwić sobie to zadanie możemy wybrać najlepiej spełniającą nasze oczekiwania metodę i płacić je przez internet wygodnie i z zachowaniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Wyjątkową ofertą w skali kraju może się pochwalić Santander Bank Polska, który swoim klientom oferuje możliwość otrzymania zwrotu za płacenie rachunków za popularne media przy pomocy Konta Jakie Chcę. Maksymalna możliwa do zdobycia pula zwrotu może wynieść nawet 300 zł w skali roku w formie 1% zwrotu wartości miesięcznych rachunków, ale nie więcej niż 25 zł miesięcznie.

Aby rozpocząć pobieranie zwrotów za płatności rachunków należy wcześniej przekazać do banku ostatnią fakturę od dostawcy mediów. Możemy to zrobić wygodnie w bankowości internetowej, pod numerem 19999 lub w najbliższym oddziale Santander Banku Polska. Faktura musi być wystawiona na nasze nazwisko lub nazwisko współposiadacza naszego konta w przypadku rachunku wspólnego.

Nie przegap

Przeczytaj też: Testujemy najlepsze metody otwierania konta. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?


Komentarze (komentarzy: 1)

 • laura 10 stycznia 2024 0

  Również można to zrobić przez aplikację mPay. Słyszałam, że jest ona bardzo funkcjonalna i przede wszystkim działa ona bez żadnych problemów

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część