zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Testujemy metody otwierania konta. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Testujemy metody otwierania konta. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

9 mar 2023 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Obecnie większość kont osobistych możemy założyć na 3 sposoby: osobiście w banku, przez kuriera lub najszybciej i najwygodniej „na selfie”. Są to tylko ogólne, najczęściej spotykane metody. W zależności od banku możemy spotkać się z innymi sposobami.

Potwierdzenie tożsamości

Najważniejszym etapem każdego procesu zakładania konta obok zawarcia umowy jest potwierdzenie naszej tożsamości. To od tego wrażliwego elementu uzależnione jest, w jaki sposób bank sfinalizuje zawarcie umowy o prowadzenie konta.

W większości przypadków banki zachęcają, a wręcz premiują zdalne zakładanie konta poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną na telefonie. Procesy zdalne zakładania kont bankowych zaczęły się mocno rozwijać w trakcie pandemii, kiedy to osobisty kontakt z pracownikiem banku był mocno utrudniony.

Założenie konta w placówce banku

Jest to najbardziej tradycyjna forma założenia konta, choć już trochę przestarzała. Wymaga od nas wygospodarowania czasu i pofatygowania się do najbliższego oddziału banku. Jeśli nie zapomnimy ze sobą dowodu osobistego to założenie konta powinno trwać max. do 10 minut. Co warto wiedzieć, to że osobiście podpiszemy umowę w banku to nie znaczy, że od razu otrzymamy kartę płatniczą. Trafi do nas w ciągu kilku dni pocztą. Czasami może się zdarzyć, że pomimo wybrania metody w pełni online zostaniemy poproszeni do dokończenia zakładania kona w placówce. Najczęściej jest to spowodowane problemami z potwierdzeniem tożsamości. W ten sposób musiałem założyć konto w Santander Banku Polska. Mój wniosek złożony na selfie został odrzucony i zostałem poproszony o wizytę w oddziale, gdzie konto założyłem w mniej niż 5 minut.

Zalety: przy okazji rozmowy z pracownikiem banku możemy wypytać go o szczegóły prowadzenia konta

Wady: trzeba wygospodarować czas na wizytę w oddziale, a na kartę płatniczą i tak trzeba poczekać,

Założenie konta poprzez kuriera

Otwarcie konta przy pomocy kuriera łączy ze sobą formę internetową z bezpośrednim kontaktem, aby konto bankowe otworzyć. Polega to na wypełnieniu wniosku o otwarcie rachunku swoimi danymi i poczekanie na wizytę kuriera. To kurier, który przywiezie komplet dokumentów wraz z umową (2 egzemplarze) oraz kartą płatniczą zweryfikuje naszą tożsamość na podstawie dokumentu. Jedną z podpisanych umów zostawi nam, a drugą przekaże do banku.

Zalety: finalizacja otwarcia konta zakłada podpisania umów, dostarczenie wszystkich dokumentów wraz z kartą płatniczą

Wady: trzeba poczekać na wizytę kuriera, co wymusza naszą dostępność, w przypadku dużego zainteresowania danym kontem czas przyjazdu kuriera może się wydłużyć

Założenie konta na selfie

Metoda założenia konta na tzw. „Selfie” wykorzystuje biometrię do potwierdzenia naszej tożsamości. Do jej przeprowadzenia wymagane jest urządzenie z kamera i dostępem do internetu. Ten proces wymaga wykonania zdjęć dowodu tożsamości (z przodu i z tyłu) oraz następnie serii zdjęć twarzy. Zwykle weryfikacji tożsamości trwa kilka minut. Może się jednak zdarzyć, że algorytm będzie miał problem z potwierdzeniem tożsamości, co może wydłużyć cały proces, aż pracownik banku osobiście zweryfikuje przesłane zdjęcia. Jeśli mimo to nie będzie możliwe potwierdzenie tożsamości to możemy zostać poproszeni o wizytę w najbliższym oddziale, aby dokończyć proces. Jeśli jednak uda się sprawnie przejść cały proces to w zaledwie kilka minut będziemy mogli cieszyć się otwartym kontem. Karta dotrze w ciągu kilku dni za pomocą poczty. Ta metoda choć szybka i wygodna nie uchroni nas od wizyty w placówce. Do czasu potwierdzenia tożsamości osobiście w oddziale możliwości konta mogą być ograniczone np. limitami transakcji. W ten sposób założyłem konto w Alior Banku, Banku BNP Paribas, Banku Millennium oraz Banku Pekao S.A. Tylko w Banku Pekao na weryfikację czekałem ok 2,5 godziny. W pozostałych bankach trwało to kilka minut.

Zalety: otwarte i funkcjonalne konto w nawet kilka minut, wygoda

Wady: konieczność dodatkowego potwierdzenia tożsamości w placówce banku, procesy niektórych banków wymagają zdjęć bardzo dobrej jakości, aby założenie konta było możliwe w pełni online

Założenie konta poprzez wideo rozmowę

Wideo rozmowa z konsultantem to jedna z opcji pojawiająca się w przypadku niektórych kont. Może ona się odbyć od razu w trakcie wnioskowania o konto bankowe lub po pewnym czasie od wysłania zgłoszenia. Osobiście w ten sposób otworzyłem konto w Banku Citi Handlowym. Po kilku dniach od złożenia wniosku zadzwonił do mnie pracownik banku, aby potwierdzić moje dane i dokończyć proces otwarcia rachunku w promocji.

Zalety: mamy pewność poprawnego otwarcia konta i dodatkowo możemy zadać pytania pracownikowi banku

Wady: czasem trzeba poczekać nawet kilka dni na kontakt banku, telefon może zadzwonić w najmniej odpowiedniej chwili

Założenie konta poprzez weryfikację w innym banku

Jedną z dostępnych możliwości weryfikacji naszej tożsamości, jest zalogowanie do bankowości w innym banku, w którym mamy konto. Czasami wystarczy samo logowanie, ale często też wymagane jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną złotówkę. Po pozytywnej weryfikacji i otwarciu konta kwota przelewu weryfikacyjnego zostanie zwrócona na konto, z którego został wykonany.

Zalety: szybka i 100% pewna weryfikacja tożsamości

Wady: konieczność posiadania drugiego konta bankowego

Bank           Wizyta w oddzialeKurierNa SelfieInne
Nest Bankdostępne  brakdostępne na zdjęcie  przelew weryfikacyjny z innego banku
Bank Citi Handlowydostępnebrakdostępnebrak
mBankdostępnedostępnedostępneeDowód  
VeloBankdostępnedostępnedostępnemObywatel
Bank Millenniumdostępnebrakdostępnelogowanie do innego banku
Santander Bank Polskadostępnedostępnedostępneprzelew weryfikacyjny z innego banku, infolinia banku
Bank Pekao S.A.dostępnedostępnedostępneinfolinia banku
Bank PKO BPdostępnedostępnedostępneinfolinia banku
ING Bank Śląski  dostępnedostępnedostępneprzelew weryfikacyjny z innego banku
Bank BNP Paribasdostępnedostępnedostępnew sklepach Żabka

Moim zdaniem

Osobiście większość sowich konta bankowych założyłem metoda na selfie i to właśnie ją uważam za najlepszą. Oczywiście proces ten może być bardziej lub mniej dopracowany w zależności od banku. Metody otwierania kont stale są rozwijane, aby były coraz łatwiejsze przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa dla naszych danych. Już teraz niektóre banki proponują nowatorskie sposoby otwierania rachunków, jak mBank z metodą na eDowód, czy Bank BNP Paribas, który umożliwia otwieranie kont w sieci sklepów Żabka!

Nie przegap

Przeczytaj też: W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
  • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część