zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Konto bankowe przez internet od zaraz – 2023 ⭐ Bez kuriera

Konto bankowe przez internet od zaraz - 2023 ⭐ Bez kuriera

18 gru 2023 Komentarze ok. 12 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Konto bankowe od zaraz to rachunek bankowy, który jesteśmy w stanie otworzyć przez internet w ciągu kliku minut. Aby tego dokonać należy zweryfikować tożsamość na selfie lub przelewem weryfikacyjnym. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę.

konto bankowe od zaraz

Konto bez wizyty w oddziale banku – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak! W dobie nowoczesnych technologii możemy łatwo założyć konto bankowe przez internet bez wychodzenia z domu. Konto bankowe od zaraz możliwe jest do otwarcia zdalnie, albo w całości przez internet, albo przez internet lub infolinię z pomocą kuriera:

Konto bankowe przez internet: wybierając daną ofertę konta bankowego wychodzimy na stronę internetową banku i wypełniamy wniosek o otwarcie rachunku osobistego. Po wypełnieniu wszystkich pól danymi z dowodu osobistego następuje weryfikacja tożsamości na selfie. Wystarczy wykonać zdjęcie dowodu osobistego oraz twarzy. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie to wystarczy podpisać umowę wprowadzając do formularza przesłany smsem kod. Dokumenty znajdziemy na skrzynce email, a karta płatnicza, o ile wnioskowaliśmy o jej wydanie ostanie wysłana pocztą tradycyjną.

Konto bankowe przez kuriera: zarówno składając wniosek o konto przez internet, jak i przez infolinię możemy wybrać metodę potwierdzenia tożsamości oraz zawarcia umowy przez kuriera. Musimy skorzystać z tej metody, jeśli np. z jakiś przyczyn potwierdzenie na selfie nie powiedzie się. Jest to metoda, która również skutkuje założeniem konta bez wychodzenia z domu, ale trwająca nieco dłużej. W ciągu kliku dni od złożenia wniosku zjawia się u nas kurier z dokumentami oraz kartą płatniczą. Kurier potwierdza naszą tożsamość z dowodem osobistym, wręcza nam dokumenty oraz kartę do konta, a zabiera jeden podpisany egzemplarz umowy.

UWAGA: W przypadku metody 100% online, co prawda otrzymujemy w pełni aktywne konto bankowe w ciągu kilku minut, ale w zależności od banku konieczne może być udanie się do placówki, aby potwierdzić tożsamość do odblokowania wszystkich możliwości konta.

Jak założyć konto bankowe aktywne od zaraz?

Założenie konta, które byłoby aktywne od zaraz jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć ofertę w banku, w którym możliwe jest zakładanie konta online. Następnie wystarczy najlepiej za pomocą smartfonu wejść na stronę banku i za pomocą aplikacji mobilnej złożyć wiosek o takie konto. Przy pozytywnej weryfikacji tożsamości na selfie, eDowód lub poprzez przelew weryfikacyjny z konta w innym banku zawieramy umowę o rachunek wpisując kod otrzymany smsem. W ten sposób już w kilka minut od rozpoczęcia wnioskowania możemy być posiadaczem konta bankowego.

Jakie są wady i zalety rachunku bankowego online?

Konto bankowe online to konto osobiste, które założymy i w pełni obsłużymy za pomocą internetu. Jak każde rozwiązanie również posiadanie rachunku bankowego w pełni online ma swoje wady i zalety.

Wady:

ograniczenia technologiczne – w związku z tym, że świadczenie usług bankowych całkowicie online uzależnione jest od dostępności internetu to mogą pojawić się pewnie bariery, jak niestabilne połączenie, rozładowane urządzenie, którym obsługujemy konto bankowe online, czy uszkodzenie takiego urządzenia.

brak bezpośredniego kontaktu – co prawda nawet usługi świadczone całkowicie online posiadają swoje wsparcie w postaci konsultantów online lub telefonicznych to nic nie zastąpi kontaktu z fizycznym pracownikiem banku, który jest specjalista i doradcą w zakresie posiadanego przez nas produktu.

ryzyko dla bezpieczeństwa – korzystanie z usług bankowych wyłącznie przez internet to jedna z największych zalet konta online, ale również największe zagrożenie. Obecnie łatwiej paść ofiarą złodzieja w sieci niż na ulicy. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas korzystania z konta bankowego online należy upewnić się, że korzystamy z bezpiecznego połączenia internetowego, a nasze urządzenie jest zawsze zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania.

Zalety:

dostępność – o ile posiadamy naładowane urządzenie z dostępem do internetu to możemy kontrolować nasze finanse i zlecać operacje 24/7. Przelewy, otwieranie dodatkowych produktów bankowych (lokaty, konta walutowe, czy zamawianie kart) możemy wykonywać w każdej sytuacji.

oszczędność czasu – w zabieganym życiu załatwianie spraw związanych z posiadaniem konta osobistego oraz innych produktów bankowych z poziomu smartfonu lub komputera niesamowicie ułatwia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że mamy więcej czasu na inne rzeczy.

oszczędność pieniędzy – posiadając konto bankowe online wszystkie zlecenia, czy dyspozycje musimy wykonywać samodzielnie. W przypadku tradycyjnej obsługi rachunku osobistego „przy okienku” zapłacilibyśmy prowizję za zlecenie większości operacji. Od zwykłych przelewów między bankowych, przez zlecenia stałe na wpłatach i wypłatach z własnego konta kończąc.

Jak założyć konto bankowe online krok po kroku?

Aby otworzyć konto bankowe przez internet wystarczy posiadać urządzenie z dostępem do internetu. Następnie wystarczy przejść klika prostych kroków:

  1. ze strony internetowej banku wybieramy przycisk „złóż wniosek” i pobieramy na smartfon aplikację mobilną banku, gdzie kontynuujemy proces otwierania rachunku osobistego;
  2. wprowadzamy podstawowe dane z dowodu osobistego i przechodzimy do etapu weryfikacji tożsamości;
  3. wykonujemy zdjęcia dokumentu oraz własnej twarzy i czekamy na wynik weryfikacji;
  4. jeśli weryfikacje zakończyliśmy powodzeniem to w kolejnym kroku zwykle deklarujemy swoją rezydencję podatkową oraz osiągane przychody i przechodzimy do zawarcia umowy;
  5. umowę zawieramy wpisując w we właściwe pole kod otrzymany wiadomością sms;
  6. od tego momentu możemy cieszyć możliwościami otwartego konta osobistego, na razie jeszcze bez fizycznej karty płatniczej, które dotrze do nas w liście pocztowym.

O czym należy pamiętać, zakładając konto bankowe online?

Zakładając konto bankowe przez internet najczęściej używamy do tego smartfona. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najwygodniejsze i potencjalnie najbezpieczniejsze, ponieważ możemy cały proces przejść w odosobnieniu, aby nikt nam nie przeszkadzał.

Zakładanie konta online najwygodniej wykonać w aplikacji mobilnej. W tym tym celu zależy pobrać aplikację na telefon lub wejść na stronę internetową banku i kliknąć odpowiedni przycisk. Niektóre banki wysyłają przyszłym klientom maile z linkiem do pobrania aplikacji mobilnej. W takiej sytuacji wcześniej trzeba zostawić w formularzu swój numer telefonu.

Zakładając konto bankowe na stronie banku, czy w aplikacji mobilnej należy zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie podawać osobom trzecim danych mogących zidentyfikować nasz rachunek. W zależności od banku możliwe, że trzeba będzie dodatkowo pojawić się w placówce banku, aby potwierdzić swoją tożsamość.

Weryfikacja selfie

Weryfikacja tożsamości na selfie to metoda wykorzystująca biometrię. Podczas wnioskowania o konto osobiste na pewnym etapie jesteśmy poproszeni o wykonanie kilku zdjęć dowodu osobistego oraz własnej twarzy. W zależności od banku weryfikacja zgodności danych może potrwać od kilkunastu sekund do kilku minut.

Pamiętajmy, że do pozytywnej weryfikacji tożsamości zdjęcia powinny być wyraźne. Zdjęcie dowodu osobistego musi mieścić się w widocznych na ekranie ramkach. W przypadku zdjęć naszej twarzy powinniśmy się upewnić, że nie mamy nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych lub żadnej innej osoby w kadrze.

Z różnych przyczyn może się zdarzyć, że weryfikacja tożsamości na stronie internetowej banku nie będzie możliwa. W takiej sytuacji pojawi się komunikat, aby wraz z dowodem osobistym udać się do najbliższego oddziału banku, w którym chcemy otworzyć konto bankowe.

Dlaczego założenie konta przez internet może być trudniejsze niż wizyta w banku?

Choć założenie konta bankowego online wydaje się łatwe i wygodniejsze niż wizyty w oddziale banku to czasami może się okazać, że jest to trudniejsze. Choć obecnie niemal każdy bank posiada możliwość założenia konta na selfie to jeszcze do niedawna była to dosyć nowatorska metoda, którą wiele banków musiało dopracować, aby wyeliminować różne błędy.

Nieraz zdarzało się, że pomimo spełnienia wszystkich warunków technicznych weryfikacja biometryczna okazywała się niemożliwa, i komunikat banku zapraszał klientów do złożenia wizyty w najbliższej placówce banku.

Korzyści, jakie wynikają z założenia konta przez selfie

Zakładając konto bankowe przez internet na selfie przede wszystkim oszczędzamy czas. W ten sposób już w ciągu kliku minut od rozpoczęcia wnioskowani o konto bankowe możemy otrzymać w pełni funkcjonujący rachunek bankowy z dostępy do bankowości internetowej oraz mobilnej i wykonywać już pierwsze operacje finansowe.

W czasie pandemii jedną z największych zalet założenia konta bankowego online było mniejsze ryzyko zakażenia się wirusem niż podczas wizyty w placówce banku. Jest to jednak uniwersalna zaleta aktualna każdej jesieni oraz zimy, podczas sezonu grypowego.

Czy konieczne jest spotkanie z pracownikiem banku po złożeniu wniosku o konto bankowe przez internet?

To wszystko zależy od banku, w którym zakładamy konto. Kiedy składnie konto na selfie było jeszcze stosunkowo nowością, często mogliśmy zobaczyć komunikat, bo zawarciu umowy, że w ciągu wskazanego terminu należy udać się do najbliższego oddziału banku i potwierdzić tożsamość z dowodem tożsamości. Do tego czasu niektóre usługi, czy funkcje konta mogą być niedostępne (np. ograniczone limity niektórych typów transakcji).

Obecnie nie wszystkie banki tego wymagają. W przypadku niektórych byłoby to wręcz nie możliwe, ponieważ nie posiadają fizycznych oddziałów lub posiadają ich bardzo skromną ilość. Konto osobiste otwierane w banku, który nie posiada swoich fizycznych placówek z przyczyn technicznych nie będzie wymagało spotkania z konsultantem.

Konto online – założenie rachunku osobistego przez przelew weryfikacyjny

Niektóre banki w sowich procesach zakładania konta bankowego posiadają możliwość weryfikacji tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny wykonany z konta w innym banku. Jest to metoda bardzo łatwa i pewna, ale dostępna dla klientów, którzy już posiadają rachunek bankowy w innym banku.

Co więcej możliwości potwierdzania tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny symboliczną kwotą możliwy jeśli bank, w którym próbujemy otworzyć konto bankowe ma podpisane stosowne umowy z bankiem, w którym posiadamy już rachunek. Zawsze zachęcamy naszych czytelników do posiadania przynajmniej dwóch kont bankowych z przyczyn praktycznych. Prowadzenie konta w innym banku pozwala na dywersyfikację posiadanych oszczędności oraz daje szersze pole manewru np. przy spełnianiu warunków aktywności polegających na zapewnianiu wpływów na konto.

Taki warunek jest często stawiany przed uczestnikami promocji bankowych oraz wymagany do uniknięcia opłaty za prowadzenie konta lub obsługę karty płatniczej.

Wideo weryfikacja – konto bankowe przez internet – online bez kuriera

Wideo weryfikacja polega na biometrycznej weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej o nowe konto bankowe. Można było się kiedyś spotkać z metodą weryfikacji poprzez wideo rozmowę z pracownikiem banku. Jednak w pełni zautomatyzowany proces oparty o zaawansowane algorytmy znacznie przyspieszyły możliwości potwierdzania tożsamości.

Otwieranie konta bez kuriera jest obecnie najszybszą i najwygodniejszą metodą zakładania rachunku bankowego.

Jak założyć konto bankowe online? Darmowe konto bankowe przez internet

Większość kont bankowych reklamowanych jest jako darmowe. Ale, czy rzeczywiście tak jest? Opłaty za posiadanie konta najczęściej dzielą się na prowizję za utrzymanie rachunku oraz za obsługę karty płatniczej (jeśli była wydana). Zatem określenie darmowe konto osobiste odnosi się do samego rachunku bankowego, ale i tutaj jest haczyk. Za większość kont osobistych naliczane są opłaty miesięczne, chyba że spełnimy wymagane warunki aktywności.

Darmowe konto bankowe zakładane przez internet to takie, za które nie jest pobierana żadna prowizja bezwarunkowo. Łatwo jest znaleźć takie oferty, ale trudniej o takie, w których również fizyczną kartę płatniczą otrzymamy za darmo. Wydanie pierwszej karty do konta i tak zwykle jest darmowe, ale utrzymanie może być odpłatne. Obecnie na polskim rynku jest zaledwie kilka takich ofert z bezwarunkowo darmowym kontem oraz darmową kartą płatniczą.

Konto online bez kuriera – konto na selfie

Aby otworzyć konto online bez kuriera trzeba wykorzystać metodę na selfie do weryfikacji tożsamości. W tym celu musimy posiadać urządzenie wyposażone w kamerkę i z dostępem do internetu (stabilne połączenie).

Warunkiem założenia konta na selfie, bez ingerencji kuriera jest pomyślne przejście weryfikacji tożsamości na selfie. Upewnijmy się, że wykonywane zdjęcia są wyraźne przez osób trzecich w kadrze.

Co jest potrzebne do założenia konta bankowego online od zaraz?

Założenie konta bankowego online możliwe jest dzięki internetowi. Należy zatem przede wszystkim zabezpiecz urządzenie typu smartfon, tablet lub komputer wyposażone w kamerkę, z dostępem do internetu oraz przygotować dowód osobisty. Jeśli do potwierdzenie tożsamości planujemy wykonać za pomocą przelewu weryfikacyjnego to dodatkowo przygotujmy dane logowania do innego banku.

Po wprowadzeniu danych z dowodu osobistego i wybraniu metody potwierdzenia tożsamości przechodzimy do podsumowania wniosku i zawarcia umowy o konto. Założenie konta w aplikacji mobilnej banku sprawia, że konto aktywne jest już do kilku minut od rozpoczęcia wnioskowania.

Konto bankowe od zaraz – gdzie założyć?

Konto bankowe dostępne od zaraz możemy założyć w większości popularnych banków komercyjnych w Polsce. Przykładowo w ofercie Santander Banku Polska znajdziemy podstawowe Konto Santander, które założymy całkowicie zdalnie dzięki weryfikacji biometrycznej. Santander Bank Polska dodatkowo umożliwia wypełnienie wniosku online, ale weryfikacje tożsamości i zawarcie umowy przy kurierze.

Szybkie konto bankowe przy weryfikacji dowodem osobistym na selfie otworzymy również w Banku Pekao, który był pionierem tego rozwiązania w Polsce od 2019 roku. W tym jednak przypadku Bank Pekao weryfikuje tożsamość nie przy pomocy algorytmów, ale prawdziwych pracowników banku. Z tego może wynikać niekiedy wydłużony czas oczekiwania na decyzję.

Konto na selfie w swoje ofercie posiada również Alior Bank (Konto Jakże Osobiste), ING Bank Śląski (Konto Direct) oraz Bank Millennium (Konto Millenium 360).


Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część