zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Czy zakładanie konta przez Internet jest bezpieczne?

Czy zakładanie konta przez Internet jest bezpieczne?

26 czerwca 2023 (Aktualizacja 28.03.2024) Komentarze ok. 8 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

W obecnych czasach większość czynności związanych z codziennymi sprawami jesteśmy w stanie wykonać bez wychodzenia z domu za pomocą Internetu. Od zwykłych zakupów spożywczych po załatwienie spraw urzędowych. To samo dotyczy korzystania z usług bankowych. Ale czy zakładanie konta przez Internet jest bezpieczne?

Zakładanie konta przez internet, a bezpieczeństwo.

zakładanie konta przez internet

Przyspieszoną ewolucję procesów zakładania kont osobistych spowodowała pandemia COVID-19. Podczas tych najcięższych chwil, w których większość z nas była pozamykana w domach firmy dostarczające do tej pory usługi stacjonarne starały się dopasować do zmieniającej się rzeczywistości wykorzystując w tym celu Internet. Nie inaczej było w przypadku sektora bankowego i szeroko rozumianych finansów osobistych. Już wcześniej część spraw można było załatwić zdalnie (telefonicznie lub przez Internet), ale brak możliwości udania się do placówek bankowych wymusił jeszcze bardziej radykalne podejście.

Jak potwierdzić tożsamość i zawrzeć umowę o konto przez Internet?

Kwestią najistotniejszą podczas zakładania konta jest potwierdzenie tożsamości osoby składającej wniosek o otwarcie rachunku oraz oczywiście zawarcie umowy. O ile prawo już wcześniej przewidywało zawieranie umów poprzez deklarację klienta podczas rejestrowanej rozmowy z konsultantem to do układanki wciąż brakowało kluczowego potwierdzenia tożsamości.

Obecnie mówiąc o zakładaniu konta przez Internet możemy rozróżnić 4 ścieżki różniące się między sobą sposobem weryfikacji tożsamości oraz zawarciem umowy o prowadzenie rachunku. Wszystkie wymagają przynajmniej wstępnego wypełnienia i przesłania elektronicznego wniosku do banku za pomocą strony internetowej banku lub aplikacji mobilnej:

  • Wypełnienie wniosku przez Internet (aplikacja mobilna lub strona internetowa) i późniejsze udanie się do placówki banku w celu dokończenia procesu zakładania konta tj. potwierdzenia tożsamości i złożeniem podpisu na dokumentach. Przy tej metodzie mamy w pełni funkcjonalne konto, ale na fizyczna karta płatnicza dotrze do nas pocztą tradycyjną;
  • Wypełnienie wniosku przez Internet (aplikacja mobilna lub strona internetowa) i zamówienie wizyty kuriera, który potwierdzi naszą tożsamość na podstawie dowodu osobistego i dostarczy wszystkie dokumenty wraz z kartą płatniczą. Jeden egzemplarz zostanie przekazany do banku, a drugi zostanie u nas. Zaletą tego rozwiązania jest, że w jednej chwili mamy otwarte konto bankowe wraz z fizyczną kartą płatniczą;
  • Wypełnienie wniosku przez Internet (aplikacja mobilna lub strona internetowa) i późniejsze kontynuowanie procesu wraz z konsultantem banku. Ta metoda wymaga już potwierdzenia tożsamości za pomocą selfie podczas składania wniosku. Późniejsza rozmowa z konsultantem potrzebna jest jedynie do potwierdzenia danych w formularzu oraz zdalne zawarcie umowy. Dokumenty zostaną przesłane na maila, a fizyczna karta płatnicza zostanie wysłana tradycyjną pocztą;
  • Wypełnienie wniosku przez Internet (aplikacja mobilna lub strona internetowa), potwierdzenie tożsamości na selfie i zdalne zawarcie umowy kodem otrzymanym we wiadomości SMS. Jest to metoda tzw. 100% online. Oznacza to, że

Jakie są przeszkody związane ze zdalnym potwierdzeniem tożsamości i zawarciem umowy o konto?

Nie wszystkie procesy zakładania kont bankowych są wolne od błędów. Niekiedy pomimo poprawnie wykonanych zdjęć dowodu osobistego jak i twarzy nie udaje się poprawnie zweryfikować tożsamości. W takich przypadkach możemy zostać poproszeni o udanie się do najbliższej placówki banku w celu dokończenia procesu otwierania konta lub wybranie metody z weryfikacją tożsamości przez kuriera.

Niekiedy na przeszkodzie w założeniu konta w całości przez Internet mogą stać ograniczenia techniczne. Im lepszej jakości zdjęcia dokumentu oraz twarzy tym większa szansa na powodzenie. Z reguły przy zakładaniu konta na selfie zaleca się korzystanie z aplikacji mobilnych, ponieważ aparaty fotograficzne znajdujące się we współczesnych smartfonach daleko odbiegły tym montowanym w laptopach, czy komputerach stacjonarnych.

Pozostając przy kwestii wykonywanych zdjęć to należy upewnić się, że wykonując jest znajdujemy się w dobrze doświetlonym miejscu, na drugim planie nie znajdują się inne osoby, a finalnie zrobione zdjęcie nie jest rozmyte. W przeciwnym razie bank może odrzucić nasz wniosek ze względu na bark możliwości pozytywnego potwierdzenia naszej tożsamości.

Czym jest zakładanie konta przez Internet na selfie?

Zakładanie konta bankowego na selfie, znane również jako biometryczna weryfikacja tożsamości na podstawie zdjęcia, to proces, w którym osoba wnioskująca o konto bankowe przedstawia swoje zdjęcie w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Jest to jeden ze sposobów, w jakich banki mogą przeprowadzać proces weryfikacji tożsamości w celu zapobiegania oszustwom i zapewnienia bezpieczeństwa finansowego.

Podczas zakładania konta bankowego na selfie, wykonujemy zdjęcie dowodu tożsamości (z obu stron) oraz swojej twarzy za pomocą aparatu na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Następnie bank używa zaawansowanych technologii weryfikacji, takich jak rozpoznawanie twarzy i algorytmy biometryczne, aby porównać wykonane zdjęcia twarzy ze zdjęciem z dowodu osobistego. Taka weryfikacja może trwać od kliku do kilkunastu minut w zależności od banku. Niekiedy zdarza się, że automatyczne algorytmy nie są w stanie samodzielnie potwierdzić naszej tożsamości. Wówczas do procesu musi zostać włączony pracownik banku, który oceni, czy przesłane fotografie wystarczą do zdalnego potwierdzenia tożsamości. W takim jednak wypadku ten etap zakładania konta może się wydłuż do nawet kilku godzin. Nasz wniosek jest wciąż aktywny, zatem możemy spokojnie odłożyć założenie konta na później i wrócić do niego po otrzymaniu wiadomości z banku.

Weryfikacja na podstawie zdjęcia może być stosowana jako alternatywna metoda weryfikacji tożsamości wobec tradycyjnych metod, takich jak osobiste wizyty w oddziale banku, czy wizyta kuriera i przedstawienie dokumentów tożsamości. Jest to obecnie najwygodniejsza forma zakładania konta, ponieważ proces może odbywać się online, bez konieczności fizycznego udania się do banku. W ten sposób w pełni funkcjonalne konto bankowe otrzymujemy już w zaledwie kilka minut od rozpoczęcia wnioskowania o konto.

Warto zauważyć, że procedura zakładania konta bankowego na tzw. „selfie” może się różnić w zależności od banku. Niektóre banki mogą wymagać dodatkowych informacji lub dokumentów do weryfikacji tożsamości klienta lub cały proces może się nieznacznie różnić od innych.

Bezpieczeństwo podczas zakładania konta przez Internet

W sieci zarówno dla legalnie działających podmiotów, jak i cyberprzestępców największą wartość stanowią nasze dane osobowe. Co chwilę dowiadujemy się z mediów, że dane wrażliwe klientów sklepów internetowych, czy serwisów społecznościowych padły łupem oszustów. To samo dotyczy instytucji bankowych. Wykradzione dane mogą skutkować włamaniem się na konto i kradzieżą znajdujących się na nim środków. Najczęściej jednak pozyskane dane osobiste służą do wyłudzania kredytów.

Przystępując do zakładania konta przez Internet powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że:

  • Korzystamy z bezpiecznego urządzenia wolnego od wszelkiego rodzaju wirusów, czy innego podejrzanego oprogramowani;
  • Korzystamy z zabezpieczonej sieci internetowej, a nie w najgorszym przypadku publicznej, w której bez dodatkowych zabezpieczeń nasze dane są najbardziej narażone na ataki;
  • Strona banku, za pośrednictwem której zamierzamy złożyć wniosek o konto jest prawidłowo szyfrowana przy pomocy specjalnego protokołu HTTPS;
  • W przypadku korzystania z urządzenia mobilnego pobraliśmy na pewno właściwą oficjalną aplikację mobilną banku.

Zachowując tylko te podstawowy zasady bezpieczeństwa ograniczymy możliwość padnięcia ofiarą cyberprzestępstwa do absolutnego minimum. Zakładanie konta przez Internet jest całkowicie bezpieczne.

Jak założyć konto przez Internet krok po kroku?

Planując założenie konta bankowego przez Internet poza wymogami związanymi z bezpieczeństwem warto zaplanować sobie kolejne kroki, do których należą:

Wybór banku i konta: spośród bogatej oferty kont osobistych warto wybrać tę, która będzie spełniała nasze oczekiwania. W tym celu warto skorzystać z aktualnego rankingu kont osobistych, aby poznać jak najwięcej parametrów rachunków bankowych oraz porównać oferty ze sobą.

Wybór metody założenia konta: nie wszystkie banki posiadają identyczne metody zakładania kont osobistych. Przy wyborze właściwego konta warto upewnić się, że dany bank dysponuje procesem zakładania konta, który nas interesuje.

Złożenie wniosku o konto: bez względu na wybór metody zakładania konta bankowego należy przygotować swój dokument tożsamości, ponieważ większość kluczowych informacji wymaganych we wniosku (numer dokumentu tożsamości, data wydania i ważności, PESEL) znajdziemy właśnie na ty dokumencie. Dodatkowo, jeśli wybierzemy metodę na selfie to koniecznie będziemy musieli wykonać zdjęcia dowodu tożsamości.

Zawarcie umowy: w zależności od wybranej metody założenia konta możemy poczekać na wizytę kuriera, aby przy nim złożyć podpis na umowie o prowadzenie rachunku, udać się do placówki banku, poczekać na telefon od konsultanta banku, czy samodzielnie zawrzeć umowę podając specjalny kod przesłany wiadomością SMS.

Nie przegap

Przeczytaj też: Testujemy metody otwierania konta. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Przeczytaj też: Bezpieczne trzymanie oszczędności. 10 złotych zasad.

Przeczytaj też: Czy Twoje pieniądze w banku są bezpieczne?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
  • 50 zł za wydanie min. 20 zł kartą lub BLIKIEM w ciągu 10 dni;
  • 400 zł za aktywność przez 4 miesiące (min. 1000 zł wpływu i wydanie min. 20 zł kartą lub BLIKIEM);
  • 150 zł za założenie konta walutowego i wymianę walut o wartości min. 800 zł w Kantorze Santander;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za konto dla dziecka;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część