zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Bezpieczne trzymanie oszczędności. 10 złotych zasad

Bezpieczne trzymanie oszczędności. 10 złotych zasad

7 lis 2022 Komentarze ok. 6 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Na nasze oszczędności wciąż czyhają co raz to nowsze zagrożenia. Zdecydowana większość z nich pojawia się w sieci. Dostawcy oprogramowań oraz same bank stale pracują nad bezpieczeństwem naszych finansów. Są jednak zwyczaje, które sami możemy wprowadzić, aby to zagrożenie ograniczyć do minimum. Oto 10 złotych zasad!

Sprawdzaj adres strony banku

Nie jest już żadnym zaskoczeniem, że w związku z coraz dynamiczniejszym przejściem z gotówki do pieniądza cyfrowego zdecydowanie więcej zagrożeń czyhających na nasze oszczędności znajdziemy w sieci niż w świecie fizycznym. Oszuści prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej wyrafinowanych metod na dobranie się do naszych pieniędzy. Korzystając z bankowości internetowej, czy stron transakcyjnych sklepów internetowych w pierwszej kolejności sprawdzajmy, czy są one zaszyfrowane. Dzięki HTTPS informacje pomiędzy serwerem, a klientem są dodatkowo szyfrowany, a tym samym bezpieczniejsze. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa sprawdzajmy również, czy przed adresem www znajduje się ikona kłódki. Oznacza to, że dana witryna jest dodatkowo zabezpieczona, a klikając w kłódkę dowiemy się, kto jest właścicielem strony, czy zbiera i jakie informacje o nas, a także możemy zarządzać uprawnieniami danej strony.

Aktualizuj zabezpieczenia systemowe oraz przeglądarki internetowej

Z pośpiechu lub roztargnienia często zdarza nam się zapomnieć o bieżących aktualizacjach systemu naszego komputera oraz samej przeglądarki internetowej. Wydaje nam się, że w takich sytuacjach nie ma pośpiechu, a same aktualizacje nie wniosą niczego nowego w funkcjonowanie naszego komputera. Tymczasem wszelkiego rodzaju aktualizacje oprogramowania mają za zadanie wzmocnić nasze bezpieczeństwo w sieci. Ich producenci stale pracują nad poprawą naszych zabezpieczeń, zatem powinniśmy stale z nich korzystać. Może się nawet zdarzyć, że bez wykonanej aktualizacji przeglądarki lub systemu operacyjnego nie będziemy w stanie odwiedzić pewnych stron www – dla naszego bezpieczeństwa oczywiście.

Uważaj na publiczne sieci internetowe

Internet mobilny w Polsce jest już niemal powszechny. Niekiedy jednak jesteśmy zmuszeni do skorzystania z publicznej sieci internetowej. Ma to miejsce zwłaszcza za granicą, gdzie aby uniknąć wysokich opłat wyłączamy przesyłanie danych. Wówczas możemy użyć internetu w sieciach handlowych, lotniskach, czy stacjach benzynowych. Logowanie się do bankowości internetowej w takich sytuacjach może się okazać wysoce niebezpieczne. Jeśli nie korzystamy z dodatkowych zabezpieczeń, chociażby z VPN to lepiej nie logujmy się do systemów bankowych oraz innych wrażliwych usług, z których mogą zostać wykradzione nasze środki finansowe lub dane wrażliwe.

Nie podawaj danych wrażliwych

Jeśli już jesteśmy przy wrażliwych danych osobowych, czy danych naszego konta to uważajmy przed zbyt pochopnym ujawnianiem ich nieznanym nam do końca podmiotom. Podczas transakcji w sieci podawajmy jedynie te informacje, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Takie dane, jak login, czy hasło do konta nigdy nie powinny być przekazywane osobom trzecim. Warto korzystać z usług płatniczych typu BLIK. Wówczas podczas transakcji podajemy jedynie wygenerowany w aplikacji bankowej numer i zatwierdzamy operację. Bez podawania żadnych dodatkowych informacji o naszym koncie, czy karcie płatniczej.

Ustawiaj limity transakcji

Jeśli znamy już mniej więcej nasze dzienne i miesięczne potrzeby finansowe to możemy również zabezpieczyć nasze środki ustawiając limity transakcji. Możemy je ustawić na transakcje kartą, transakcje w internecie, czy transakcje zagraniczne. W taki sposób w razie kradzieży karty będziemy narażenie na ewentualną utratę środków jedynie do wysokości ustawionego limitu. Daje nam to czas na reakcji i zablokowanie środka płatniczego zanim potencjalny złodziej wyrządzi nam więcej szkód.

Ustawienia limitów transakcji w bankowości ING Banku Śląskim

Otwórz dodatkowe konto bankowe

Jednym ze sprawdzonych sposobów na ograniczenie strat w przypadku włamania na konto jest posiadanie dodatkowego, zapasowego rachunku w innym banku. W taki sposób możemy rozdzielić nasze oszczędności. W przypadku najgorszego scenariusza, to jest utracenia dostępu do jednego z kont oraz środków zgromadzonym na nim, zawsze pozostaje nam drugie konto. Takie konto przydaje się nie tylko w przypadku kradzieży, ale np. gdy chwilowo stracimy dostęp do podstawowego konta w wyniku awarii.

Uważaj na podejrzane maile i smsy

Co raz częściej padamy ofiarą różnego rodzaju wyłudzeń za pomocą wiadomości sms, maili, czy innych komunikatorów internetowych. Oszuści podszywają się pod firmy, instytucje lub osoby fizyczne, aby wyłudzić od nas dane, które mogły posłużyć do włamania na nasze konto bankowe. Zawsze sprawdzajmy i weryfikujmy wszelkie wezwania do zapłaty lub propozycje transakcji. Jeśli jakaś wiadomość budzi nasze wątpliwości sprawdzajmy autentyczność informacji w niej zawartych chociażby na infolinii danej instytucji, która taką wiadomość do nas wysłała.

Chroń hasło do konta

Może jest to rzecz oczywista, ale hasło do naszego konta bankowego to największa świętość. Możemy oczywiście ustawić dodatkowe autoryzacje do logowania, ale hasło pozostają wciąż tą najważniejszą informacją, której powinniśmy strzec. Ustawiając nowe hasło zadbajmy o to, aby było możliwie najbardziej skomplikowane, sprawi to, że będzie trudniejsze do złamania. Oczywiście absolutnie nie powinniśmy przekazywać tego hasła, a zwłaszcza nie za pomocą komunikatorów internetowych, czy smsów. Nie zapisujmy go również na karteczce, którą będziemy nosili w portfelu. Hasło powinno być trudne do złamania, ale łatwe dla nas do zapamiętania.

Panel logowania do Citibank Online

Sprawdzaj poprawność numeru konta

Sprawdzajmy, czy numer konta, na który chcemy przelać środki, czy to podatek, czy opłata rachunków, czy po prostu przelew zewnętrzny jest poprawny. Istnieje powszechny mechanizm, który w przypadku przekopiowania numeru oraz próby przeklejenia go na stronę banku każe zweryfikować pierwsze liczby rachunku, ale wciąż może dojść do kosztownych pomyłek. Wyjątkowo czujni powinniśmy być zwłaszcza przepisując ręcznie numer banku z innego dokumentu. Warto na spokojnie kilka razy sprawdzić jego poprawność zanim zatwierdzimy operację.

Inwestuj w bezpieczeństwo

Jak możemy jeszcze poprawić bezpieczeństwo naszych oszczędności? Jednym z najważniejszych metod ochrony oszczędności jest dywersyfikacja. Relokujmy środki na inne konta, inwestujmy w waluty, część środków trzymajmy w gotówce. Takie metody, jak inwestycje w kruszce, nieruchomości, czy dzieła sztuki wymagają już specjalistycznej wiedzy oraz sporych ilości pieniędzy. Jeśli internet oraz przenośne urządzenia są najczęstszym sposobem na zaatakowanie naszych oszczędności to wymierną korzyścią byłoby zainwestowanie w programy antywirusowe. Co prawda są na rynku bardzo dobre, darmowe oprogramowania, ale jeśli mówimy o naszych oszczędnościach, często całego życia, to warto by było skusić się na płatną wersję dobrego oprogramowania antywirusowego, którego zakres funkcji jest naprawdę bogaty.

Nie przegap

Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Przeczytaj też: Płatności odroczone – czym są i jak z nich korzystać?


Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

10 zł / lub 0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł w miesiącu.

0-10 zł

Wypłata z bankomatów obcych

10 zł każdorazowo;

25 zł miesięcznie za pakiet darmowych wypłat gotówki w kraju i za granicą.

10 zł

Czy premia?
  • 150 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi, weryfikacją behawioralną i wydanie bezgotówkowo min. 1000 zł;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta;
  • 150 zł za min. 3 transakcje BLIKIEM w internecie, zapewnienie min. 1000 zł w pływów w dowolnych 3 miesiącach i założenie Celu Oszczędnościowego, na którym odłożysz min. 300 zł.

(czytaj więcej)

500 zł + 5,5% do 200 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część