zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Płatności odroczone – czym są i jak z nich korzystać?

Płatności odroczone – czym są i jak z nich korzystać?

16 sie 2022 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Płatności odroczone polegają na możliwości nabycia produktu poprzez zakupy w internecie i uregulowanie należności dopiero po pewnym czasie. Funkcja ta zyskała popularność zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy ludzie masowo przenieśli wykonywanie zakupów do sieci.

Jak działa płatność odroczona w praktyce

Przykładowo zamawiając w jednym z popularnych sklepów internetowych z elektroniką telefon przechodzimy do wirtualnego koszyka, gdzie chcemy sfinalizować transakcje. Na etapie wybierania metody płatności szukamy tej z informacją „zapłać za 30 dni”. W różnych sklepach usługa to może być nazwana inaczej, a dodatkowo jej dostawca może być inny.

Kto oferuje płatności odroczone w Polsce?

W Polsce płatności odroczone są stosunkowo nową formą płatności za zakupy. W tej chwili taką usługą oferuje kilka organizacji płatniczych, co już pozwala dokonywać zakupy tą metodą w większości najpopularniejszych sklepów internetowych. Są to obecnie:

PayPo – to zdecydowany lider płatności odroczonych w Polsce, który rozpowszechniał tę metodę płatności. Limit odroczenia może wynieść 3000 zł. Bez dodatkowych kosztów okres odroczenia może wynieść do 30 dni. Transakcje potwierdzamy jedynie autoryzującym kodem SMS. Jeśli przekroczymy termin spłaty, to zostanie ona rozłożona na 4 raty.

PayU – to operator płatności mocno związany z PayPo. Analogicznie zakłada możliwość odroczenia zapłaty za zakupy do 30 dni, a po tym okresie rozbicie zadłużenia na raty. To który operator umożliwia odroczenie zapłaty podczas zakupów uzależnione jest przede wszystkim od tego, z którym z nich współprace nawiąże sklep, w którym planujemy dokonać zakupy. Z tym operatorem odroczymy płatność o wartości do 2000 zł, lecz może to ulec zmianie, jeśli będziemy częściej korzystać z tej usługi i regulować zobowiązania. Jeśli nie uda nam się zapłacić za zakupy na czas to kwotę rozbijemy na 4 wygodne raty.

DotPay – jeśli sklep umożliwia płatność odroczoną za zakupy za pomocą organizacji DotPay to zakres kwot takiej transakcji może wynieść od 100 zł do 2000 zł, a okres odroczenia to tradycyjnie 30 dni. Po tym czasie kwotę zadłużenia możemy rozbić na 3, 6 lub 12 rat.

Twisto – czeski startup będący połączeniem karty kredytowej z kartą wielowalutową umożliwia odroczenia płatności na sumę nawet 10 000 zł. Dodatkowo, jeśli zarejestrujemy się w Twisto to odroczenie płatności może wynieść nawet 45 dni. W przypadku problemów ze spłatą należności w tym terminie będziemy mogli rozbić całą kwotę na raty – od 3 do nawet 12.

Płatność odroczona z Allegro Pay

Jedną z ostatnich organizacji, które wspierają płatności jest Allegro Pay. To usługa, która pozwala na wiele sposobów finansować zakupy dokonywane poprzez bardzo popularną platformę sprzedażową –Allegro. Bez zakładania konta w Allegro Pay umożliwia ono odroczenie płatności do wartości 4200 zł. Jeśli pojawią się problemy z dotrzymaniem terminu uregulowania zobowiązania to kwotą zostanie zmieniona na 3 raty. Co ciekawe będą to darmowe raty, jeśli jesteśmy użytkownikami usługi Allegro Smart.

Płatność odroczona w Revolut

Ostatnio w naszym kraju usługę polegającą na odroczeniu płatności o nazwie „Pay Later” udostępnił Revolut. Nie mogło być inaczej, ponieważ Revolut i Twisto uznawani są za bezpośrednich konkurentów, zatem nie dziwi fakt, że polscy klienci otrzymali taką funkcję. W ramach „Pay Later” można odroczyć płatność o wartości 5000 zł na okres do 30 dni. Oczywiście wysokość limitu kredytowego nie jest stała i jest uzależniona od naszych zdolności zakupowych. W przypadku niedotrzymania terminu spłaty kwotę można rozłożyć na maksymalnie 3 raty.

Ile kosztuje odroczenie płatności

Odroczenie płatności to usługa skierowana zarówno do klientów, jak i sprzedawców. Obie strony transakcji czerpią z niej korzyści. Z tego powodu z założenia jest to metoda całkowicie bezpłatna (zakładając spłacenie należności przed upływem umownego terminu). Nawet jeśli kwota zakupów zostanie rozłożona na raty to ich koszt nie ulegnie drastycznemu zwiększeniu. Należy jednak pilnować terminowego spłacania rat, aby nie narazić się na odsetki lub w skrajnych przypadkach wpisu do rejestru dłużników.

Największe zalety płatności odroczonej

Jak można się domyślić jedną z największych zalet odroczonej płatności jest to, że nawet nie mając wystarczającej ilości środków na zakup daną rzecz możemy mieć już tu i teraz. Nie musimy odwlekać w czasie zakupu wymarzonego telefonu, telewizora, butów, czy innych dóbr przykładowo do czasu otrzymania wypłaty. Z punktu widzenia sklepu jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ minimalizuje ryzyko tego, że do czasu uzbierania wystarczającego kapitału intencja zakupowa nam przeminie.

Odroczona ma jeszcze jedną silną zaletę już dla samego klienta. Mianowicie zasada jest taka, że za zakupy będziemy musieli zapłacić, jeśli faktyczny produkt postanowimy zatrzymać. Oznacza to, że jeśli nie jesteśmy w 100% pewni jakiegoś zakupu, to możemy go nabyć, w domu rozpakować i sprawdzić, a w razie jakiejś wady lub stwierdzenia, że zakup był błędem zwrócić do sklepu nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Zagrożenia związane z odroczeniem płatności

Jak każde rozwiązanie również zakupy z wykorzystaniem odroczonej płatności ma swoje wady. Najczęściej maksymalny okres odroczenia wynosi 30 dni. Zatem Decydując się na taki zakup powinniśmy oszacować, czy w przeciągu miesiąca będziemy w stanie zgromadzić wystarczającą ilość środków, aby pokryć zobowiązanie. Oczywiście, jeśli nie uda nam się spłacić zakupów przed upływem umownego terminu to możemy zawnioskować o rozłożenie zadłużenia na raty, wówczas jednak należy liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek. Co więcej, ilość ewentualnych rat nie jest duża, zatem jeśli nasz zakup miał sporą wartość to mimo wszystko przyjdzie nam płacić co miesiąc spore kwoty.

Podsumowanie

Płatności odroczone to jeden z najnowszych mechanizmów zakupowych, którego celem jest z jednej strony zwiększenie sprzedaży po stronie sprzedawcy oraz umożliwienie przetestowania produktu lub nabycia go przed zgromadzeniem wymaganej ilości środków po stronie konsumenta.

Nie przegap

Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Przeczytaj też: Płatność kartą za granicą krok po kroku. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?


Komentarze (0)

Twisto
Twisto
Utrzymanie karty

9,99 zł za fizyczną kartę (3 miesiące za 0 zł lub 0 zł za kartę wirtualną

0-9,99 zł

Okres bezodsetkowy

45 dni

Oprocentowanie

4,50 zł za każde 100 zł

RRSO

Reprezentatywny przykład dla produktu kredyt konsumencki – limitu kredytowego udzielonego na podstawie Umowy Twisto Kredyt: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 67,15 %, całkowita kwota kredytu 1 500 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 254,84 zł (w tym prowizja 254,84 zł, odsetki kapitałowe 0 zł), całkowita kwota do spłaty 1 754,84 zł, okres obowiązywania Umowy Twisto Kredyt – 121 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.4.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

67,15%

Czy premia?

brak

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część