zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak działa płatność odroczona?

Jak działa płatność odroczona?

4 paź 2023 Komentarze ok. 8 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak działa płatność odroczona – metoda płatności, która stosunkowo niedawno pojawiła się w polskich sklepach internetowych, ale szybko zyskuje na popularności. Podpowiadamy, czy jest i jak z niej bezpiecznie korzystać.

płatność odroczona

Płatność odroczona to forma płatności (nazywana często metodą kup teraz zapłać później) na zakupy online, która pozwala na zrealizowanie zakupów bez konieczności płacenia za nie od razu. Płatności odroczone przypominają trochę pewną formę pożyczki. Organizacja oferująca odroczone płatności w naszym imieniu płaci sprzedawcy za zakupy, po czym daje nam zwykle do 30 dni na uregulowanie zadłużenia. Jeśli uda się spłacić dług do tego czasu to za całą operację nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Płacimy dokładnie tyle, ile kosztowały zakupy w wybranym sklepie.

Zakupy z odroczoną płatnością coraz popularniejsze

Odroczona płatność zyskuje większą popularność wśród sklepów internetowych oraz samych klientów zwłaszcza w okresie wzmożonej sprzedaży, jak różnego rodzaju święta. Możliwość skorzystania z tej formy płatności daje klientom szansę na zakup prezentu nawet jeśli nie posiadają wystarczającej ilości bieżących środków.

Czy RRSO dotyczy płatności odroczonej?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jak najbardziej dotyczy formy płatności buy now pay later, ponieważ jest to w rzeczywistości pewien rodzaj pożyczki. W przypadku, kiedy spłatę należności klient decyduje się rozłożyć na raty, lub nie uda mu się spłacić zadłużenia w terminie i doliczane zostaną odsetki wówczas wskaźnik RRSO jest cenną informacją.

Jest to wskaźnik finansowy, który wyraża całkowity koszt kredytu lub pożyczki w skali roku, uwzględniając zarówno odsetki, prowizje, jak i inne koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania finansowego. Zgodnie z przepisami prawa RRSO jest obowiązkowym elementem informacji podawanych przez tak samo instytucje oferujące płatności odroczone jak i te oferujące kredyty czy pożyczki.

Płatności odroczone, a karty kredytowe

Odroczone płatności swoim mechanizmem do złudzenia przypominają działanie kart kredytowych. W obu przypadkach za zakupy płaci instytucja udostępniająca te dwie metody płatności. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jeśli uda się spłacić zadłużenie we wskazanym terminie spłaty to nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku przekroczenia tego okresu lub jeśli od razu wiem, że nie uda nam się spłacić całości w wyznaczonym terminie to kwotę możemy rozbić na wygodne raty (oczywiście ponosząc wówczas dodatkowe koszty związane z odsetkami).

Jednak największa różnica pomiędzy tymi środkami płatniczymi tkwi w ich dostępności. W przypadku karty kredytowej, aby ją zdobyć trzeba wcześniej zawnioskować o jej wydanie oraz pozytywnie przejść weryfikację zdolności kredytowej. Zaletą karty jest duży limit kredytowy do zdobycia (często wynoszący kilkadziesiąt tysięcy złotych). W przypadku płatności odroczonych wystarczy sama rejestracja. Jeśli nie figurujemy jako dłużnicy w jednej z baz typu BIK, czy KRD to dosyłanie dodatkowych dokumentów potwierdzających stałe źródło dochodu nie jest najczęściej wymagane. Wadą odroczonych płatności jest jednak stosunkowo niski limit do wykorzystania na zakupy (w zależności od instytucji od 1 000 zł do 3 000 zł).

Płatność odroczona, a odsetki

Jak już wyjaśniliśmy korzystanie z metody kup teraz zapłać później jest całkowicie darmowe, o ile z jakiegoś powodu nie uda nam się uregulować zadłużenia we wskazanym terminie spłaty (najczęściej ok 30 dni od zakupów). W takim przypadku całkowita kwota zadłużenia rozbijana jest na klika rat, ale ich wartość powiększona jest o odsetki. Dodatkowo przy ratach widoczne są daty, a zwłaszcza tej najbliższej. W przypadku braku uregulowania płatności instytucja będzie wzywać do jej wykonania oraz następnie może wszcząć postępowanie windykacyjne.

Sklepy internetowe z odroczoną płatnością

Coraz więcej sklepów decyduje się wdrożyć płatności odroczone, jako jedną z metod płatności. Dla sklepów jest to dodatkowe narzędzie zachęcające potencjalnych klientów do zakupu pomimo nieposiadania wystarczających do tego środków. Odroczenie płatności pozwala sprzedawcy sprzedać więcej towaru, a klientom cieszyć się zakupami pomimo, że w danej chwili nie mogliby pozwolić sobie na zakupy wybierając inne popularne metody płatności. Dlatego coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na wprowadzenie możliwości zakończenia ścieżki zakupowej metodą – kup teraz zapłać później.

Najpopularniejsze systemy umożliwiające płatność odroczoną w Polsce – porównanie

Płatności odroczone to usługa, którą proponuje coraz więcej instytucji finansowych. Zasada działania jest taka sama: kupujemy teraz, a płacimy później w dogodnym terminie, ale nie przekraczając wskazanego terminu, aby nie ponosić dodatkowych opłat. Maksymalna kwota finansowania zamówienia oraz okres czasu przewidziany na spłatę w dużej mierze uzależniona jest od instytucji oferującej usługę. Obecnie najczęściej spotykanymi usługami na zasadzie kup teraz zapłać później są:

 1. Alior Pay – usługa dostępna z poziomu aplikacji mobilnej wraz z kontem osobistym oferowana przez Alior Bank, w ramach której użytkownik otrzymuje limit kredytowy do wykorzystania zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. Finansowanie ma postać kredytu odnawialnego, którego wysokość nie może przekroczyć 3000 zł. Polega na zwrocie środków na konto użytkownika musi nastąpić przed upływem 30 dni, aby nie ponosić dodatkowych opłat. W przypadku problemów ze spłatą można zadłużenie rozbić na 11 rat.
 2. PeoPay – obecnie najczęściej spotykana metoda odroczonych płatności. Aby z niej skorzystać należy zarejestrować się na stronie dostawcy, co można zrobić przed rozpoczęciem zakupów lub w trakcie wybierając metodę płatności. PeoPay płaci za zakupy online, a klient ma czas do 30 dni, aby odebrać zamówienie, sprawdzić towar oraz dokonać zapłaty. Na etapie rejestracji algorytm sprawdza naszą historię kredytową w dostępnych bazach dłużników i przydziela limit zakupowy z początku na niewielkie kwoty, ale późnej może wzrosnąć do 3000 zł. Oczywiście w przypadku problemów ze spłatą należności istnie możliwość skorzystania z 4 wygodnych rat.
 3. Allegro Pay – to usługa przygotowana przez największą platformę sprzedażową w Polsce – Allegro. W ramach tej usługi osoby zarejestrowane mogą zawnioskować o przyznanie limitu kredytowego w przedziale od 300 zł do nawet 4200 zł. Zdolność kredytowa użytkownika badana jest na podstawie historii zakupowej oraz po sprawdzeniu baz dłużników. Aby opłacić zakupy bez ponoszenia dodatkowych kosztów należy zmieścić się w terminie 30 dni od dnia zakupów. Minimalna kwota zakupu, dla skorzystania z możliwości rozbicia zadłużenia na raty wynosi 200 zł.
 4. P24NOW – jest to usługa płatności odroczonych o największej wartości limitu, bo wynoszącego aż 10 000 zł oraz najdłuższym czasem spłaty bez dodatkowych kosztów do 54 dni. Oferowana jest przez dostawcę rozwiązań płatniczych Przelewy24. Aby skorzystać z tej płatności należy wcześniej zarejestrować się na stronie dostawcy oraz zawnioskować o limit. Metoda płatności dostępna jest dla zamówienia o wartości od 100 zł. Oczywiście w przypadku problemów ze spłatą całości zadłużenia można robić je na wygodne raty.

Odroczenie płatności PayPO – „kup teraz, płać za 30 dni”

PayPo to jedna z pierwszych instytucji, która wprowadziła na rynek metodę płatności odroczonej. PeyPo znajdziemy wśród metod płatności w większości sklepów e commerce. Aby skorzystać z tej usługi należy podczas zakupów online wybrać PayPo na etapie wyboru metody płatności. W przypadku braku konta w PayPo, należy podać swoje dane. Przy kolejnych zakupach transakcję wystarczy potwierdzić jedynie kodem SMS lub jednym kliknięciem w aplikacji mobilnej. PeoPo opłaca zamówienie, a po dostarczeniu towaru można sprawdzić jego zgodność z opisem. Czas na spłatę zadłużenia wynosi 30 dni. W przypadku spłaty należności w terminie klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Wady i zalety płatności odroczonych

Jak każde rozwiązanie również płatności odroczone mają swoje wady i zalety, zarówno po stronie klienta, jak i sklepu, który taką metodę rozliczenia oferuje:

Zalety dla klienta:

 • możliwość zrealizowania zakupu w przypadku braku wystarczających środków bieżących
 • możliwość przetestowania produktu, jeśli klient posiada wątpliwości, co do zgodności towaru z opisem lub nie ufa dostawcy/sklepowi
 • w razie problemów ze spłatą zadłużenia w terminie możliwość rozłożenia na wygodne raty

Wady dla klienta

 • ryzyko przeszacowania swoich zdolności do spłaty zadłużenie i w ekstremalnych przypadkach wpadniecie w spirale zadłużeń, wpisanie na listę dłużników na windykacji kończąc

Zaleta dla sprzedawcy:

 • więcej osób może zdecydować się na zakup produktu, ponieważ posiadają możliwość dodatkowego finansowania

Wady dla sprzedawcy:

 • brak
Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

eKonto do usług
eKonto do usług
Premia

560 zł + 7,5% do 25 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
 • 10 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
 • 250 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 4 miesięcy;
 • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
 • 100 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

560 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część