zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Co jest potrzebne do założenia konta w banku?

Co jest potrzebne do założenia konta w banku?

23 paź 2023 Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Rachunek bankowy można otworzyć na kilka różnych sposobów. W zależności od tego, który z nich wybierzesz, odpowiedź na pytanie, co jest potrzebne do założenia konta bankowego, będzie inna. Stworzyliśmy praktyczny poradnik i mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu otwieranie kont bankowych nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic!

Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, wymyśliły kilka sposobów na zakładanie konta bankowego. Są one tak różnorodne, że wśród nich nie sposób nie znaleźć rozwiązania odpowiedniego dla siebie. Obecnie rachunek bankowy można złożyć tradycyjnie, a więc osobiście podczas wizyty w placówce banku, ale również przez Internet – wykorzystując aplikację mobilną lub za pośrednictwem bankowości internetowej. Aby możliwe było podpisanie umowy i aktywowanie rachunku, konieczne jest zweryfikowanie tożsamości klienta. Tutaj również dostępnych jest kilka metod – weryfikację może przeprowadzić pracownik banku osobiście lub podczas wideo rozmowy, może tego dokonać kurier, można zweryfikować się poprzez wykonanie selfie lub przelewu weryfikacyjnego. Przy wszystkich tych metodach przyszły klient banku będzie musiał podać zestaw niezbędnych danych osobowych oraz wylegitymować się dokumentem tożsamości. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co jest potrzebne do założenia konta bankowego oraz w jaki sposób można takie konto otworzyć? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest konto bankowe?

Prowadzenie kont bankowych klientów to podstawowe usługi oferowane przez banki. Za pośrednictwem takich rachunków klienci banków mogą dokonywać wszelkiego rodzaju rozliczeń – przelewów, obsługi gotówkowej i płatności.

Wyróżnia się różne rodzaje kont bankowych. Tym najbardziej podstawowym jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), ale w banku można posiadać również rachunek oszczędnościowy, konto walutowe czy firmowe.

Kto może założyć konto w banku?

Aby założyć konto w banku, należy być osobą pełnoletnią i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych oraz ważny i niezniszczony dokument tożsamości.

Nie ma problemu, aby właścicielem konta osobistego w polskim banku byli obcokrajowcy. Należy mieć jednak na uwadze, że niektóre banki posiadają regulacje mówiące o tym, że nie zakładają kont dla osób uzyskujących dochody, czy rozliczających podatki w pewnych krajach. Zdarza się też, ale są to rzadkie sytuacje, że banki nie zakładają kont obywatelom konkretnych państw.

Na rynku coraz więcej też ofert kont osobistych dla dzieci czy młodzieży. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie ma mowy o samodzielnym założeniu konta. Na otworzenie rachunku zgodę musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny, który będzie przedstawicielem ustawowym swojej pociechy aż do momentu, kiedy ta nie ukończy 18. roku życia.

Jakie dokumenty są niezbędne do założenia konta w banku?

Aby założyć konto w banku, będziesz potrzebował właściwie wyłącznie dokumentu tożsamości. Ważne, aby dokument był ważny i niezniszczony. Nie ma możliwości, aby przeprowadzić weryfikację tożsamości klienta na podstawie przeterminowanego dowodu osobistego czy paszportu. Do oceny nie dopuszcza się również dokumentów podartych, połamanych, mocno porysowanych, czy w jakikolwiek inny sposób wzbudzających podejrzenia.

Zakładając konto osobiste dla swojego dziecka, najczęściej będziesz potrzebował nie tylko własnego dokumentu tożsamości, ale również dokumentu tożsamości dziecka. W tym przypadku może to być: dowód osobisty, paszport, akt urodzenia lub legitymacja szkolna.

Jakie dane należy podać przy zakładaniu konta w banku?

Jak już wspomnieliśmy, do założenia rachunku bankowego najczęściej będzie wymagany wyłącznie dokument tożsamości, a więc paszport lub dowód osobisty. We wniosku o utworzenie konta będzie trzeba podać następujące dane:

  • imię i nazwisko;
  • miejsce i data urodzenia;
  • numer PESEL;
  • adres zamieszkania, adres korespondencyjny i adres zameldowania;
  • numer, seria, data wydania i termin ważności dokumentu tożsamości;
  • obywatelstwo;
  • dane kontaktowe: numer telefonu i adres e-mail.

Czasami przy zakładaniu konta osobistego banki pytają również o: stan cywilny, ilość posiadanych dzieci, wykształcenie, czy źródło dochodów.

Zakładanie konta w banku – krok po kroku

Chociaż konto w banku można założyć na kilka sposobów, to etapy postępowania przy każdym z nich są zazwyczaj bardzo podobne:

  1. wypełnienie wniosku o założenie konta – w takim wniosku podawane są dane osobowe i korespondencyjne przyszłego klienta banku; czasami można tutaj jednocześnie wnioskować o otworzenie produktów powiązanych, a więc konta oszczędnościowego, bankowości internetowej i mobilnej, czy zakup ubezpieczenia do karty;
  2. potwierdzenie faktu zapoznania się z regulaminem i tabelą opłat i prowizji, wyrażenie szeregu zgód i złożenie oświadczeń;
  3. zapoznanie się z treścią umowy przygotowanej wcześniej przez bank – w umowie znajduje się zestaw praw i obowiązków banku oraz klienta, zasady współpracy, wysokości opłat i szereg innych informacji wymaganych przez kodeks cywilny oraz prawo bankowe;
  4. weryfikacja tożsamości klienta;
  5. zatwierdzenie umowy przez bank;
  6. aktywacja konta.

Zakładanie konta stacjonarnie w oddziale banku

Jeszcze kilka lat temu, aby założyć konto w banku, należało osobiście udać się do placówki i chociaż teraz się to zmieniło, to cały czas istnieje szerokie grono osób, które preferują wyłącznie osobisty kontakt z doradcami bankowymi. Taka forma otwierania rachunku posiada sporo zalet. Przede wszystkim rachunek jest natychmiast aktywny i można z niego od razu korzystać. Dodatkowo to doradca bankowy wpisuje do systemu wszystkie niezbędne dane, skanuje Twój dowód i dokonuje weryfikacji tożsamości. Twoją rolą jest wyłącznie potwierdzenie danych znajdujących się na umowie i podpisanie dokumentu.

Zakładając konto bankowe stacjonarnie, automatycznie otrzymujesz dostęp do bankowości elektronicznej oraz komplet dokumentów. Doradca z chęcią rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i opowie o innych produktach oferowanych przez bank. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas jednej wizyty w oddziale założyć konto bankowe i jednocześnie zawiązać lokatę, zawnioskować o kredyt, rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, czy się ubezpieczyć.

Niestety otwarcie konta bankowego w tradycyjny sposób nie jest wolne od wad. Przede wszystkim wymaga to osobistego stawiennictwa w oddziale, do którego trzeba dojechać, tracąc przy tym swoje pieniądze i czas. Dodatkowo większość promocji bankowych dotyczy wyłącznie rachunków zakładanych online, co oznacza, że zakładając konto stacjonarnie, pozbawiasz się możliwości otrzymania premii pieniężnej, czy atrakcyjnych prezentów.

Zakładanie konta na infolinii

Zakładanie konta bankowego za pośrednictwem infolinii to mało popularny i rzadko praktykowany sposób. Wielokrotnie się zdarza, że pracownicy infolinii odsyłają klientów do oddziałów, bankowości elektronicznej lub mobilnej. Jeśli jednak uda Ci się złożyć wniosek o założenie rachunku bankowego za pośrednictwem infolinii, to najprawdopodobniej będziesz musiał podpisać umowę u kuriera lub udać się w tym celu do banku. Dopiero kiedy umowa trafi do banku i zostanie tam zaakceptowana i wprowadzona do systemu, Twoje konto będzie aktywowane.

Zakładanie konta w aplikacji mobilnej

Pandemia koronawirusa sprawiała, że wiele banków dostrzegło szansę i potencjał w rozwiązaniu, jakim jest otwarcie konta na selfie. Oferta pojawiła się w największych bankach komercyjnych.

Aby założyć rachunek bankowy przez aplikację mobilną, najpierw należy wybrać odpowiedni bank oraz pobrać jego aplikację na telefon. Kolejno wystarczy kliknąć opcję: “Załóż konto” i postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na telefonie. Założenie konta w aplikacji jest proste i intuicyjne.

Po wypełnieniu wniosku o założenie konta, aplikacja poprosi Cię o wykonanie zdjęcia dowodu osobistego oraz twarzy (selfie) lub nakręcenia krótkiego filmiku, w którym będziesz obracał głową w określony sposób. Banki robią to, aby móc zweryfikować Twoją tożsamość poprzez porównanie Twojego wizerunku ze zdjęciem znajdującym się w dowodzie.

Po wypełnieniu wniosku i załączeniu zdjeć lub zdjęcia i filmiku prośba o założenie rachunku trafia do banku, który dokonuje weryfikacji. Może ona przebiegać w sposób automatyczny lub ręczny. Po pozytywnym zakończeniu weryfikacji umowa zostaje wysłana na maila nowego klienta i następuje otwarcie rachunku, który jest aktywny w ciągu kilku minut.

Otwieranie rachunku bankowego metodą na selfie to szybki i łatwy sposób, który można zastosować o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Wszystkie dokumenty trafiają na adres mailowy klienta, co jest nie tylko wygodne, ale również przyjazne dla środowiska. Dodatkowo przy takiej metodzie zakładania rachunku można skorzystać z promocji bankowych.

Chociaż założenie konta przez aplikację powinno potrwać maksymalnie kilkanaście minut, to aplikacje cały czas nie są doskonałe i często zdarzają się błędy podczas wypełniania wniosku, czy weryfikacji tożsamości klienta na podstawie zdjęcia. Dodatkowo przekazanie wniosku do weryfikacji ręcznej wydłuża proces zakładania i aktywowania konta do kilku, a czasami nawet kilkunastu godzin.

Jak założyć konto osobiste przez Internet?

Zakładanie konta przez Internet to obecnie najpopularniejsza metoda. Dzieje się tak, ponieważ internetowe porównywarki kont odsyłają klientów do wniosków składanych właśnie w ten sposób.

Aby założyć konto przez Internet, należy wejść na stronę wybranego banku i wybrać na niej opcję otwierania nowego rachunku. Kolejno wypełnia się wniosek i przechodzi do wyboru formy weryfikacji tożsamości oraz sposobu podpisania umowy. Można to zrobić: osobiście w oddziale banku, za pośrednictwem kuriera, wykonując przelew weryfikacyjny lub w trakcie wideo rozmowy z konsultantem.

Zaletą zakładania konta przez Internet jest fakt, że w ten sposób zawsze będziesz mógł skorzystać z promocji bankowych. Dodatkowo cały proces jest prosty i intuicyjny, dlatego z pewnością poradzi sobie z nim każda osoba, nawet taka, która nie jest biegła w obsłudze komputera. Przy wyborze weryfikacji przelewem lub podczas wideo rozmowy, konto może być aktywne w ciągu kilku minut.

Niestety również ta metoda nie jest wolna od wad. Podstawową z nich jest fakt, że weryfikowanie tożsamości i podpisywanie umowy za pośrednictwem kuriera lub w placówce banku sprawia, że czas oczekiwania na aktywację rachunku wydłuża się.

Zakładanie konta bankowego przez Internet – najważniejsze informacje

  1. Założenie konta bankowego możliwe jest wyłącznie przez osoby pełnoletnie i posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Oczywiście można założyć konto osobiste dla dziecka, ale zgodę na nie musi wyrazić jego opiekun ustawowy.
  2. Proces zakładania konta bankowego może przebiegać na różne sposoby. Konto bankowe możesz założyć w oddziale banku, na infolinii, w aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej banku.
  3. Aby założyć konto w banku, będziesz potrzebował ważnego i niezniszczonego dowodu osobistego lub paszportu.
  4. Przy zakładaniu konta bankowego, bank poprosi Cię o podanie danych osobowych i kontaktowych.
  5. Aby założyć konto w banku, będziesz musiał pozytywnie przejść proces weryfikacji tożsamości. Ten może przebiegać na wiele sposobów – tradycyjnie u kuriera lub doradcy bankowego, poprzez wykonanie przelewy weryfikacyjnego, poprzez wykonanie selfie lub wideo rozmowę z konsultantem.
Nie przegap

Przeczytaj też: Lokaty na „nowe środki” – aktualna oferta. Sprawdź, ile możesz zarobić!

Przeczytaj też: Jak obliczyć zysk na lokacie i koncie oszczędnościowym?

Przeczytaj też: Konto dla nastolatków

Przeczytaj też: Jak oszczędzać pieniądze? 10 skutecznych pomysłów na odkładanie środków finansowych


Czytaj więcej

Komentarze (0)

eKonto do usług
eKonto do usług
Premia

530 zł + 6,5% do 50 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
  • 10 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
  • 200 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 3 miesięcy;
  • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 120 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

530 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część