zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Lokaty na „nowe środki” – aktualna oferta. Sprawdź, ile możesz zarobić!

Lokaty na „nowe środki” – aktualna oferta. Sprawdź, ile możesz zarobić!

4 maj 2023 1 komentarz ok. 12 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Chciałbyś chronić swoje oszczędności przed inflacją przy pomocy lokaty bankowej? Znalazłeś ofertę na „nowe środki” i zastanawiasz się, czy jest dedykowana dla Ciebie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Lokaty na „nowe środki” charakteryzują się stosunkowo wysokim oprocentowaniem. Jeśli któryś bank posiada w swoim portfelu taki produkt, to możesz być pewien, że będzie on cechował się najwyższym oprocentowaniem wśród lokat oferowanych przez daną instytucję. Nic zatem dziwnego, że nie brakuje osób chętnych do ulokowania swoich oszczędności w takich miejscach. Zanim jednak zdecydujesz się ulokować pieniądze na lokacie na „nowe środki”, dokładnie sprawdź jej warunki. Te oferty, choć bardzo kuszące, są mocno ograniczone w czasie i skierowane jedynie do wybranych klientów. Należy zatem uważnie wybierać produkty bankowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał kilka najlepszych propozycji i korzystał z nich po kolei – jeśli skończy Ci się promocyjne oprocentowanie w jednym banku, możesz przenieść środki do innej instytucji i tam skorzystać z preferencyjnych warunków dla nowych klientów.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą ofertę lokaty na „nowe środki”?

Lokaty na „nowe środki” to najwyżej oprocentowane produkty w swojej kategorii. Lokaty tego typu są krótkoterminowymi. Najczęściej podwyższony poziom oprocentowania obejmuje pierwsze 3 miesiące po założeniu lokaty, a następnie oprocentowanie płynnie przechodzi na standardowe, które obowiązuje w danej instytucji. Taka lokata odnawiana jest automatycznie. Zazwyczaj czynność ta nie wymaga podpisywania nowej, ani też aneksowania starej umowy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że podawany przez bank poziom oprocentowania dotyczy skali rocznej, a lokata zakładana jest przeważnie na okres kilku miesięcy. Oznacza to, że aby obliczyć rzeczywisty zysk z lokaty, należy przyjąć poziom oprocentowania proporcjonalny do okresu trwania produktu.

Banki posiadają w swojej ofercie lokaty na „nowe środki”, aby w ten sposób przyciągnąć do siebie nowych klientów lub kapitał. Liczą na to, że duża część z nich pozostanie ich klientem na dłuższy okres, niż jedynie czas trwania lokaty. Badania pokazują, że klienci łatwo przywiązują się do nowych banków i aplikacji oraz niechętnie je zmieniają.

Produkty skierowane są jedynie do nowych klientów lub jedynie na nowe środki. Co to dokładnie oznacza? Odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Pamiętaj, że nie musisz obawiać się zakładania lokat bankowych, ponieważ gwarantem bezpieczeństwa Twoich pieniędzy jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ten ma za zadanie zwrócić Ci środki ulokowane w banku na wypadek, gdyby ten zbankrutował. Suma gwarantowana wynosi w tym przypadku 100 tysięcy euro. Jeśli Twoje oszczędności są większe, najlepiej zdywersyfikuj swój portfel, a więc ulokuj pieniądze w kilku różnych miejscach.

Kim dla banku są „nowi klienci”?

Lokaty na „nowe środki” mogą być skierowane do wszystkich osób, a więc zarówno bieżących, jak i nowych klientów danego banku, ale również jedynie do nowych klientów. To pierwsza kwestia, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy chciałbyś skorzystać z lokaty na „nowe środki”.

Regulaminy promocji w poszczególnych bankach dwojako interpretują instytucję „nowych klientów”:

  1. mogą to być zupełnie nowe osoby, które nigdy nie były związane z konkretnym bankiem, a więc nie posiadały w nim żadnego produktu (np.: konta, karty kredytowej, kredytu);
  2. ale najczęściej instytucje przyjmują określoną długość karencji (zazwyczaj 12 miesięcy), po upływie którego możliwe jest ponowne uzyskanie statusu „nowego klienta”.

Co banki rozumieją przez pojęcie „nowych środków”?

Bankom zależy na tym, aby klienci chcieli przechowywać na ich kontach jak największe ilości środków. Im wyższy poziom zaangażowania klientów, tym lepsza ocena kondycji finansowej instytucji oraz wyższa możliwość przyznawalności produktów kredytowych, które stanowią podstawę funkcjonowania każdego banku. Z tego względu instytucje robią wiele, aby „przyciągnąć” do siebie nowe środki finansowe. Podstawowym wyrazem takiego działania są lokaty na „nowe środki”.

Poszczególne banki odmiennie rozumieją pojęcie „nowych środków” i z tego względu warto dokładnie czytać regulaminy promocji, do której chcemy przystąpić. Najczęściej „nowymi środkami” są te, które wpłynęły do banku w celu otworzenia promocyjnej lokaty. Banki określają terminy graniczne. Aby pieniądze zostały uznane za „nowe”, nie mogą „leżeć” na koncie dłużej niż wskazywałby na to dany termin graniczny.

Banki premiują klientów, którzy przenoszą swoje lokaty z innych banków, wpłacają oszczędności „ze skarpety” lub nowo uzyskane zyski kapitałowe. Z tego względu w kontekście „nowych środków” nie wezmą pod uwagę pieniędzy, które były przechowywane na ich wewnętrznych lokatach lub rachunkach od dłuższego czasu.

Które oferty lokat na nowe środki są obecnie (maj 2023 r.) warte uwagi?

Większość instytucji bankowych oferuje lokaty na „nowe środki”. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich.

Lokata na Nowe Środki w VeloBanku

Klienci Velo Banku (dawnego Getin Banku) otrzymali możliwość skorzystania z Lokaty na Nowe Środki w trzech odsłonach:

  1. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 7,5% w skali roku przez 2 miesiące;
  2. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 7% w skali roku przez 3 miesiące;
  3. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 6,5% w skali roku przez 6 miesięcy.

Aby otrzymać preferencyjny poziom oprocentowania, konieczne jest wyrażenie wszystkich zgód marketingowych. Lokatę można założyć w oddziałach stacjonarnych, ale także w bankowości mobilnej i internetowej, a jej kwota powinna mieścić się w przedziale od 5 000 do 150 000 złotych.

Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu lokaty. Oznacza to, że jeśli chciałbyś wypłacić swoje pieniądze wcześniej, to możesz to zrobić, ale nie otrzymasz oprocentowania, które zostało wypracowane przez czas trwania lokaty.

Velo Bank pod pojęciem „Nowych Środków” rozumie „nadwyżki powyżej salda środków złotowych w naszym banku (na koniec 26.04.2023 r.)”.

Bank jednemu klientowi umożliwia założenie maksymalnie trzech Lokat na Nowe Środki z oprocentowaniem promocyjnym na dany okres i w danej edycji promocji.

Promocja trwa do 18.05.2023 r.

Lokata na Nowe Środki w banku BNP Paribas

Bank BNP Paribas wyróżnia cztery warianty Lokaty na Nowe Środki:

  1. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 5% w skali roku przez 3 miesiące;
  2. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 5,25% w skali roku przez 6 miesięcy;
  3. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 6% w skali roku przez 12 miesięcy;
  4. Lokata na Nowe Środki oprocentowana na 6,1% w skali roku przez 18 miesięcy.

Minimalna kwota lokaty to 1 000 złotych. Produkt można otworzyć w oddziałach banku, ale również w bankowości internetowej i w aplikacji mobilnej.

Zgodnie z definicją Banku BNP  „Nowe Środki” to:  „suma dostępnych środków pieniężnych na Rachunkach Klienta w momencie składania Dyspozycji otwarcia Lokaty na Nowe Środki, stanowiących nadwyżkę ponad Saldo Początkowe, rozumiane jako łączne saldo dostępnych środków Klienta zgromadzonych na Rachunkach Klienta według stanu na koniec dnia 5 kwietnia 2023 r.”

Lokata na nowe środki w mBanku

MBank oferuje dwa warianty czasu trwania Lokaty na nowe środki:

  1. 3 miesiące, gdzie oprocentowanie nominalne lokaty w skali roku wynosi 0,5%;
  2. 6 miesięcy, gdzie oprocentowanie lokaty wynosi 0,7%.

Minimalna wartość wpłaty wynosi 1 000 złotych, Pułapy maksymalne nie zostały określone. Bank nie ogranicza też ilości lokat, jakie może posiadać jeden klient.

MBank określa, że  „Nowe Środki” to: „Nowe środki, które możesz przeznaczyć na założenie lokaty to różnica między sumą Twoich środków w dniu, w którym zakładasz lokatę a sumą Twoich środków w dniu sprawdzania salda”.

Lokata na nowe środki w PKO Banku Polskim

Lokata bankowa na nowe środki w banku PKO BP może zostać założona na 3 lub 12 miesięcy. Pieniądze klientów zakładających lokaty bankowe na krótszy okres, będą oprocentowane na 7% w skali roku. Klienci, którzy zdecydują się założyć lokatę roczną, mogą spodziewać się zysków w wysokości 6%.

Zgodnie z regulaminem produktu: „nowe środki to różnica między sumą pieniędzy na Twoich rachunkach depozytowych i inwestycjach w dniu otwarcia lokaty, a sumą pieniędzy w dniu odniesienia. Otrzymany wynik pomniejsz dodatkowo o wartość lokat na nowe środki otwartych po dniu odniesienia”, gdzie: dzień oferowania to: „dzień, w którym wyliczymy sumę pieniędzy na Twoich rachunkach depozytowych i inwestycyjnych. Dzień odniesienia określamy i podajemy na stronie raz w miesiącu, nie wcześniej niż 10 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem każdego okresu oferowania”.

Po zakończeniu lokaty może się ona automatycznie odnowić. Wówczas jej oprocentowanie będzie zgodne z aktualną tabelą oprocentowania lokat terminowych. Jeśli nie chcesz, aby produkt był lokatą odnawialną, po zakończeniu czasu trwania umowy, środki wraz z odsetkami zostaną przelane na podane konto.

Lokowanie nowych środków w Aliorze

Alior bank oferuje trzy lokaty bankowe na nowe środki:

  1. produkt o terminie 92 dni i oprocentowany na 5,5%;
  2. produkt o terminie 182 dni i oprocentowany na 6%;
  3. produkt o terminie 365 dni i oprocentowany na 6%.

Wszystkie to lokaty bankowe ze stałym oprocentowaniem, które mogą opiewać na kwoty od 1 do 200 tysięcy złotych.

Jeśli chcesz założyć lokatę w Aliorze, możesz to zrobić poprzez Alior Online lub Alior Mobile, ale również w placówce banku.

Zgodnie z definicją Alior Banku: „Nowe środki to nadwyżka pieniędzy na Twoich indywidualnych i wspólnych rachunkach depozytowych w PLN w naszym banku (z wyjątkiem rachunków maklerskich oraz kont, które prowadzimy w ramach Kantoru Walutowego Alior Banku) w dniu otwarcia lokaty, w porównaniu do ich salda na 31 marca 2023 r.”

Lokata bankowa na Nowe Środki w Santander Consumer Banku

Najlepsze lokaty bankowe w Santander Consumer Banku trwają 6 miesięcy. Są to Lokaty na Nowe Środki. Na lokacie można umieścić kwoty od 1 do nawet 400 tysięcy złotych. Szacowana wysokość odsetek po zakończeniu promocji na lokacje może wynieść nawet 10 935 złotych (przy zdeponowaniu 400 000 PLN). Depozyt na 200 tysięcy przyniesie zysk w kwocie 5 467,5 złotych, a 100 tysięcy – 2 733,75 złotych.

Szczegółowy kalkulator oprocentowania oraz szacowanych zysków kapitałowych na lokacie w Santanderze Consumer znajdziesz na dedykowanej stronie.

Propozycja od SCB jest lokatą odnawialną – jeśli zdeponowane środki (odsetki i kapitał) pozostaną na rachunku, będą stanowiły kapitał następnej lokaty. Możesz założyć lokatę na okres od 1 do 36 miesięcy. Najkorzystniejsze pod względem oprocentowania jest 6 miesięcy. Produkty 3- i 12-miesięczne będą oprocentowane na 6,25%, a 24- i 36-miesięczne na 4,75%.

Zgodnie z zapisami regulaminowymi: „Propozycja dotyczy nowych środków deponowanych ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku wg stanu na 27.02.2023 r.”

Tę lokatę odnawialną założysz w bankowości elektronicznej, a w razie problemów pomoc możesz uzyskać dzwoniąc na infolinię lub korzystając z pomocy doradców pracujących w punktach stacjonarnych.

Zerwanie lokaty w terminie poprzedzającym graniczny okres trwania lokaty obniży oprocentowanie do 0% w stosunku rocznym. Oznacza to, że produkty oszczędnościowe nie przyniosą zysków.

Lokata na Nowe Pieniądze z Credit Agricole

Credit Agricole oferuje lokatę terminową w 6 okresach lokacyjnych: 90, 180 i 270 dni oraz 1, 2 i 3 lata. Ich oprocentowanie zawsze jest równe 6% w skali roku. Wyższe oprocentowanie obowiązuje środki zdeponowane po 28 lutego 2023 roku w kwocie maksymalnej równej 100 tysiącom złotych. Minimalny depozyt może wynosić 1 tysiąc złotych. Możesz założyć jedną lokatę lub kilka mniejszych, ale ich łączna kwota nie możesz przekraczać granicy 100 tysięcy złotych.

Aby otrzymać promocyjne oprocentowanie, bank wymaga założenia lub posiadania odpowiedniego konta osobistego. Lokatę można założyć stacjonarnie lub z pomocą pracowników infolinii.

Gdzie jeszcze założysz lokatę na nowe środki?

Przedstawione powyżej propozycje to jedynie nieliczne z tych, które można spotkać na rynku. Aby wybrać najlepszą lokatę dla siebie, powinieneś zapoznać się z pełnym wachlarzem ofert bankowych. Pamiętaj, że najlepsze lokaty cechuje nie tylko najwyższe promocyjne oprocentowanie, ale również maksymalna kwota lokaty, okres trwania lokaty oraz konieczność założenia dodatkowych produktów, aby móc skorzystać z promocji. Produktem powiązanym może być konto oszczędnościowe, ale można też się spotkać z wymogiem otworzenia konta osobistego. Czasami zdarza się, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje jedynie, jeśli dyspozycję otwarcia lokaty złożysz w bankowości elektronicznej.

Jakie jeszcze banki oferują dobre depozyty dla nowych środków? Lokatę ze stałym oprocentowaniem możesz otworzyć jeszcze na przykład w:

  • Nest Banku;
  • Banku Citi Handlowym w Warszawie;
  • Kasie Stefczyka;
  • BOŚ Banku;
  • KDBS Banku;
  • WMBS;
  • Banku Spółdzielczym w Przysusze;
  • ES Banku;
  • NBS;
  • szeregu innych banków spółdzielczych.

Lokaty na nowe środki – najważniejsze informacje

  1. Najlepsze lokaty bankowe charakteryzują się krótkim okresem obowiązywania.
  2. Preferencyjne oprocentowanie lokat obowiązuje wyłącznie nowe środki lub nowych klientów danej instytucji.
  3. Zasady założenia lokaty odnawialnej oraz nieodnawialnej są szczegółowo opisane w regulaminach promocji.
  4. Jeśli chcesz założyć lokatę, możesz zrobić to bezpośrednio w oddziale banku lub drogą online (przez aplikację mobilną lub bankowość internetową).
  5. W przypadku lokat na nowe środki, jeśli zerwiesz lokatę bankową przed zakończeniem jej umownego okresu, otrzymasz wpłacony kapitał bez odsetek.
  6. Warunki lokaty promocyjnej mówią, że nie można wypłacać ani również dopłacać pieniędzy do otwartej lokaty.
  7. Bezpieczeństwo środków zainwestowanych na lokacie gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Granica gwarancji sięga równowartości 100 tysięcy euro.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku 

Nie przegap

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?

Przeczytaj też: Jak ułatwiłem sobie życie z bankowością mobilną?


Komentarze (komentarzy: 1)

  • Lucy 8 marca 2024 0

    Ja założyłam sobie trzy Lokaty na Nowe Środki w BOŚ Banku. Każdą po 2000. Każda jest oprocentowana 5% na trzy miesiące. Jakbym miała więcej wolnych środków to ulokowałabym więcej.

Lokata na Nowe Środki VeloBank
Lokata na Nowe Środki VeloBank
Oprocentowanie
  • 5,5% na 6 miesięcy
  • 5,3% na 3 miesiące
  • 4,8% na 12 miesięcy

5,3%

Kwota lokaty

od 5 000 zł (w placówkach) lub od 1 000 zł (innymi kanałami sprzedaży) do 180 000 zł

1 000-180 000 zł

Okres

3 miesiące

Warunki
  • konto bankowe nie jest wymagane;
  • dla klientów, którzy udzielą zgód handlowych;
  • dla nowych środków (nadwyżka ponad saldo z dnia 21.04.2024)

bez konta osobistego

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część