zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Konto dla nastolatków

Konto dla nastolatków

26 maj 2022 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Osobom dorosłym ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta osobistego. Otrzymywanie pensji, gromadzenie środków i wykonywanie codziennych transakcji – na to wszytko i o wiele więcej pozwala rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Czy takie konto potrzebne jest osobie nieletniej? Jak się okazuje, jeśli nie jest potrzebne to przynajmniej bardzo przydatne.

Po co osobie nieletniej konto bankowe?

Osoby nieletnie nie mają zbyt wiele na głowie. Nie posiadają najczęściej zobowiązań finansowych, które uzasadniałyby konieczność posiadania konta. Niemniej własny rachunek wraz z możliwością wykonywania płatności chociażby w sklepie może okazać się bardzo przydatnym narzędziem.

Wielu rodziców wypłaca swoim pociechom tzw. kieszonkowe. Transferowanie takich środków na konto jest zdecydowanie bezpieczniejszym i wygodniejszym sposobem, a ponadto jako opiekunowie będziemy mieli stałą kontrolę nad wydatkami dzieci.

Dla naszego dziecka posiadanie oszczędności na rachunku bankowym to przede wszystkim bezpieczeństwo oraz wygoda korzystania ze zgromadzonych środków. Młodzi mają obecnie dostęp do wielu możliwości płatności zaczynając od karty płatniczej, przez płatności zbliżeniowe telefonem, zegarkiem, a na BLIKu kończąc.

Założenie konta bankowego nastoletniemu dziecku ma też wymiar edukacyjny. Uczymy młodego człowieka zarządzania własnymi środkami oraz odpowiedzialności za nie. W przypadku posiadania większej ilości kapitału osoba niepełnoletnia również może skorzystać z produktów depozytowych, jak lokata, czy konto oszczędnościowe.

Jak otworzyć konto osobie niepełnoletniej?

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia mają ograniczone możliwości prawne w tym zawieranie umów o produkty bankowe. Takie konto dziecko może założyć jedynie z pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego (wystarczy min. 1 z nich).

Jednym z największych zalet dla rodzica jest dostęp do konta dziecka, aby kontrolować jego finanse. Dostęp ten różni się w zależności od banku. W większości wgląd w takie konto mają wszyscy ustawowi opiekunowie, ale są banki ,w który takie uprawnienia ma jedynie ten rodzic, który udzielił pisemnej zgody na otwarcie rachunku.

Poza zgodą rodzica/opiekuna nastolatek do otwarcia kona będzie potrzebował jeszcze dowód tożsamości. Może to być:

 • Legitymacja szkolna
 • Paszport
 • Dowód osobisty

Jaki ograniczenia ma konto osobiste dla nastolatków?

W przypadku nieletniego posiadacza rachunku bankowego może on korzystać z niemal wszystkich funkcji, jakie posiada konto osoby dorosłej. Jest to między innymi:

 • wpłacanie i wypłacanie środków na swoje konto,
 • korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej,
 • płacenie bezgotówkowe telefonem, kartą, zbliżeniowe, BLIKiem,
 • ustanawianie dodatkowych pełnomocników do konta,
 • wykonywanie zleceń przelewów.

To czego na pewno osoba nieletnia nie może robić to zaciąganie dodatkowych zobowiązań finansowych jak korzystanie z debetu.

W przypadku uprawnień rodzica/opiekuna posiadacza rachunku, który występuje w roli pełnomocnika lista też jest spora. Może on:

 • tymczasowo zablokować wypłaty środków z rachunku,
 • czasowo odciąć dopływ środków na rachunek,
 • zmieniać limity transakcji(np. dzienny limit, transakcji kartą lub wypłat z bankomatów),
 • zmienić numer telefonu do autoryzacji zleceń,
 • zmienić dane adresowe posiadacza konta,
 • a nawet wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym!

W większości przypadków takie polecenia, jak blokada konta, wypowiedzenie umowy lub wypłaty z rachunku opiekun musi zlecać osobiście w placówce bankowej. Tylko niektóre banki (przykładowo Nest Bank) pozwalają rodzicowi korzystać z konta niepełnoletniego nastolatka jak z własnego.

Pamiętajmy, że rodzic lub opiekun w całości bierze odpowiedzialność za czyny swojego podopiecznego. Jeśli więc, w jakiś sposób osoba nieletnia zaciągnie zobowiązanie to bank na pewno zwróci się do pełnoletniego pełnomocnika w celu jego uregulowania.

Pełnomocnik nie może też bezgranicznie zarządzać takim rachunkiem. Nie może przykładowo bezterminowo blokować konta, czy też wypłacać całości środków. Wysokość takich tranów jest ograniczona w ramach miesiąca.

Co się stanie z kontem w momencie osiągnięcia 18 roku życia?

To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy konta dla nastolatka. Procedura różni się w zależności od oferty banku. Warto pamiętać, że banki najczęściej dysponują propozycjami kont dla studenta, które to najczęściej są darmowe w utrzymaniu od 18 do 26 roku życia. W niektórych bankach takie konto przechodzi na następne bez żadnej ingerencji ze strony posiadacza. Są jednak instytucje, które zapraszają do siebie, aby zadeklarować chęć przejścia na kolejne konto dla pełnoletniego klienta lub też zrezygnowanie z rachunku.

Zarówno w przypadku przejść automatycznych na kolejne konto, jak i konieczności zadeklarowania chęci korzystania iż rachunku danego banku warto jeszcze sobie sprawdzić oferty kont dla studentów/młodzieżowe. Może się okazać, że niektóre usługi będą jednak płatne lub możliwości rachunku nie będą spełniać naszych oczekiwać.

To samo dotyczy kwestii pełnomocnictwa. W części banków takie pełnomocnictwa wygasają automatycznie po osiągnięciu pełnoletniości przez głównego posiadacza konta podczas, gdy w innych bankach takie pełnomocnictwo należy odwołać oddzielnie.

Jak otworzyć konto dla nastolatka?

Obecnie dostępnych jest kilka możliwości otwarcia takiego typu konta. Jednak najbardziej interesującą kwestią jest, czy można ten proces przejść internetowo, czy trzeba się pofatygować do oddziału banku. Zdecydowanie łatwiej jest założyć konto nastolatkowi, jeśli opiekun sam posiada konto w danym banku. Wówczas wizyta w placówce może się okazać nawet zbędna. Jeśli to jest dla nas nowy bank to prawdopodobnie trzeba będzie finalnie udać się do odziału:

BankSposóbKonto rodzica
Alior Bankw oddzialeNIE
Bank Millenniumpodpis w oddziale/ wniosek onlineTAK
Bank Pekaow oddzialeNIE
Bank BNP Paribas podpis w oddziale/ wniosek online TAK
ING Bank Śląskiw oddzialeNIE
mBankw oddziale/kurier w obecności rodzica i dzieckaNIE
Nest Bankw oddziale/online/przelewTAK
PKO BP w oddziale/kurier w obecności rodzica i dziecka NIE
Santander Bank Polskaw oddziale/online jeśli rodzic ma kontoNIE
Nie przegap

Przeczytaj też: Płatność kartą za granicą krok po kroku. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Przeczytaj też: Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?


Komentarze (0)

eKonto możliwości mBank
eKonto możliwości mBank
Utrzymanie karty

Do 26 roku życia.

0 zł

Wypłata z bankomatów obcych

Do 26 roku życia.

0 zł

Płatności mobilne

Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay

Czy premia?
 • 10 zł za zapisanie się do promocji i wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych;
 • 60 zł za wykonanie aktywności na koncie w 2 miesiącach;
 • 140 zł premia za spełnienie wszystkich;
 • 200 zł za otwarcie konta na selfie lub e-dowód.

(szczegóły)

410 zł premii +6,5% do 50 000 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część