zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Weryfikacja konta bankowego i przelew weryfikacyjny – czym są, na czym polegają i czy są konieczne?

Weryfikacja konta bankowego i przelew weryfikacyjny – czym są, na czym polegają i czy są konieczne?

19 czea 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Zdalna automatyczna weryfikacja konta bankowego daje możliwość potwierdzenia tożsamości klienta. Korzystają z niej szczególnie podmioty z sektora finansowego, ale również usługodawcy sprzedający w trybie online. Czym jest i na czym polega weryfikacja konta bankowego?

Z pojęciem weryfikacji konta bankowego, szczególnie weryfikacji w postaci konieczności dokonania przelewu weryfikacyjnego, spotkała się zapewne większość osób, które próbowały dokonać rejestracji na portalach sprzedających usługi online, a już na pewno mieli z nią do czynienia wszyscy, którzy zaciągali pożyczki i kredyty przez Internet. Przez weryfikację zdalną przechodzą również beneficjenci zbiórek charytatywnych online oraz gracze na internetowych loteriach i w kasynach. Ten rodzaj sprawdzenia tożsamości już nikogo nie powinien dziwić. To innowacyjna i bardzo przydatna metoda, która stoi na straży bezpieczeństwa naszych finansów.

Na czym polega automatyczna weryfikacja konta bankowego?

Automatyczna weryfikacja konta bankowego pozwala na zdalne sprawdzenie tożsamości potencjalnego usługobiorcy. To standardowy i obowiązkowy element gwarantujący bezpieczeństwo dokonywanych transakcji w trybie online. Weryfikacja jest wymagana w szczególności w przypadku nowych klientów, którzy dokonują pierwszej rejestracji na danej platformie lub po raz pierwszy korzystają z danej usługi.

Kto korzysta z weryfikacji konta bankowego?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm, które wykorzystują automatyczną i zdalną weryfikację konta bankowego w celu ustalenia i potwierdzenia tożsamości swoich klientów. Chociaż taki sposób weryfikacji nie powinien już nikogo dziwić, to w dalszym ciągu warto uważać na podmioty, które proszą nas o podanie swoich danych. Jeśli wygląd strony proszącej nas o zalogowanie się do własnego konta bankowego, budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy natychmiast ją opuścić.

W jakich sytuacjach możesz się spotkać z koniecznością zweryfikowania własnego konta bankowego?

 • Zakładanie rachunku bankowego w trybie online;
 • wnioskowanie o przyznanie pożyczki lub kredytu online;
 • rejestracja w serwisach aukcyjnych, np.: Allegro, eBay, Empik;
 • rejestracja na serwisach z loteriami i kasynami online, np.: Lotto;
 • rejestracja na serwisach oferujących płatne gry online;
 • rejestracja konta w internetowych kantorach wymiany walut;
 • składanie wniosku o leasing w drodze online;
 • zakup online usług telekomunikacyjnych.

Dlaczego Twój numer konta bankowego musi zostać zweryfikowany?

Weryfikacji konta bankowego dokonuje się po to, aby potwierdzić tożsamość osoby chcącej skorzystać z usług świadczonych drogą online. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko kradzieży danych i wyłudzenia pieniędzy na cudze nazwisko. Dodatkowo weryfikacja pozwala potwierdzić, że pożyczane, wymieniane lub wygrane pieniądze trafią na odpowiednie konto bankowe. Niektóre rodzaje weryfikacji służą zminimalizowaniu koniecznych do wypełnienia formalności, dzięki pobieraniu danych osobowych i finansowych zapisanych na profilu bankowym klienta.

Sposoby na to, aby zweryfikować numer rachunku bankowego

Weryfikacja rachunku bankowego przebiega najczęściej na jeden z dwóch sposobów:

 1. wykonanie przelewu weryfikacyjnego na rachunek bankowy usługodawcy;
 2. szybka weryfikacja przy wykorzystaniu danych zapisanych w bankowości internetowej.

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to zwykły przelew na numer rachunku bankowego podany przez instytucję, która chce dokonać weryfikacji klienta w trybie online. Przelew opiewa zazwyczaj na bardzo niskie kwoty rzędu 1 złotówki, czy nawet 1 grosza.

Istotne jest, aby przelewu dokonać z własnego numeru rachunku, ponieważ to właśnie dane nadawcy przelewu są najistotniejsze z punktu widzenia dokonywania czynności weryfikacyjnych. Instytucja będzie sprawdzała w pierwszej kolejności imię i nazwisko nadawcy oraz numer rachunku bankowego, z którego dokonano płatności. Ważne, aby te pokrywały się z danymi podanymi podczas dokonywania czynności rejestracyjnych. Niekiedy sprawdzany jest też adres nadawcy, dlatego warto dbać o to, aby bank dysponował naszymi aktualnymi danymi.

Dlaczego przelew weryfikacyjny uznaje się za bezpieczną metodę? Dzieje się tak, ponieważ bardzo trudno jest założyć rachunek bankowy na nie swoje dane. Podczas logowania do systemów bankowych wykorzystuje się skomplikowane zabezpieczenia, dlatego też trudno jest wykonać przelew weryfikacyjny z cudzego numeru rachunku bankowego.

Na czym polega weryfikacja z użyciem bankowości internetowej?

Przelew weryfikacyjny znany jest już od ponad 10 lat. Korzysta z niego większość instytucji finansowych i firm komunikacyjnych. Weryfikacja z wykorzystaniem bankowości internetowej to stosunkowo nowe rozwiązanie. Funkcjonuje ona od około 3 lat. Na czym polega?

Weryfikacja przy wykorzystaniu bankowości internetowej umożliwia dokonywanie potwierdzenia wiarygodności klienta w oparciu o dane zapisane w bankowości elektronicznej. To znacznie szybszy proces weryfikacji niż przelew.

Aby możliwe było zweryfikowanie klienta przy pomocy bankowości internetowej, musi on wyrazić zgodę na pobranie danych adresowych i finansowych (wpływy i wydatki) z internetowego konta bankowego. Potrzebne informacje skanowane i pobierane są po uprzednim zalogowaniu się klienta do bankowości internetowej. Dane zapisywane są w formacie PDF i przesyłane zainteresowanemu podmiotowi.

Operatorzy udostępniający usługę weryfikacji z użyciem bankowości internetowej gwarantują bezpieczeństwo logowania i wylogowywania z systemu oraz skanowania, przetwarzania i przesyłania pobranych danych.

Podsumowując, zdalna i automatyczna weryfikacja konta bankowego klienta jest dzisiaj codziennością. Wykorzystuje ją szereg instytucji świadczących usługi w trybie online. Najpopularniejszym sposobem na zdalną weryfikację numeru konta jest dokonanie przelewu weryfikacyjnego na konto w banku usługodawcy. Nieco nowszą, ale znacznie szybszą metodą jest weryfikacja klienta z użyciem logowania do jego bankowości internetowej. 

Nie przegap

Przeczytaj też: Czy Twoje pieniądze w banku są bezpieczne?

Przeczytaj też: Jak odzyskać hasło do konta bankowego?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część