zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Jak zyskać, omijając warunek „nowych środków” na lokacie i kontach oszczędnościowy?

Jak zyskać, omijając warunek "nowych środków" na lokacie i kontach oszczędnościowy?

6 paź 2023 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Ostatnio wiele mówi się o depozytach terminowych, jak lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Ma to związek z prawdopodobnym schyłkiem ofert z wysokim oprocentowaniem. Po miesiącach utrzymywania wysokich stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej postanowiła systematycznie ją obniżać. Jest to zatem ostatni dzwonek, aby skorzystać z depozytów z oprocentowaniem dochodzącym w niektórych przypadkach do 7%.

Dodatkowe warunki

Najatrakcyjniejsze oferty zarówno lokat bankowych, jak i kont oszczędnościowych zwykle obarczone są dodatkowymi warunkami. W przypadku kont oszczędnościowych zwykle należy założyć konto osobiste, ale wśród ofert znajdziemy również propozycje lokat, które wymagają tego warunku wraz z koniecznością wykonania wskazanych aktywności (zapewnienie wpływów na konto, czy wykonanie transakcji). Najpopularniejszym jednak warunkiem stawianym przez banki dla najkorzystniejszych lokat i kont oszczędnościowych jest zdeponowanie wyłącznie nowych środków. W praktyce można oczywiście zdeponować każdy rodzaj środków, ale tylko te „nowe” będą objęte promocyjnym oprocentowaniem.

Nowe środki to w dużym uproszczeniu kapitał, który przelejemy do banku po terminie wskazanym w regulaminie oferty. Regulamin określa datę, w której bada saldo na naszych rachunkach. Jeśli przykładowo na dowolnym koncie w danym banku mamy zdeponowane 1000 zł, a regulamin wskazuje datę 10.10.2023 jako ta, w której bank bada stany sald to, każdy wpływ na konto po tej dacie będzie traktowany jako nowe środki.

Gdzie leży sedno problemu?

Powiedzmy, że posiadamy jedno konto bankowe, na którym gromadzimy większość oszczędności oraz wykonujemy transakcje. Jeśli w którymś momencie nasz bank wprowadzi do oferty atrakcyjną lokatę lub wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe, ale z zastrzeżeniem, że oferta dotyczy wyłącznie nowych środków to prawdopodobnie z niej nie skorzystamy. Jeśli mielibyśmy jakieś dodatkowe środki w innym banku mogą one skorzystać na oprocentowaniu w promocji.

Po co banki robią promocje dla nowych środków i kto z nich może skorzystać?

W przeciwieństwie do promocji kont osobistych, czy kart kredytowych oferty lokat i kont oszczędnościowych najczęściej pozbawione są tego wymogu. Zamiast sprawdzania, czy dany klient korzystał już z produktu banku w przeszłości banki oferują promocyjne oprocentowania dla nowych środków, co jest bardzo podobnym wymogiem. W przypadku innych promocji bankowych, bankom zależy na pozyskaniu, jak największej ilości nowych klientów. Jeśli chodzi o produkty depozytowe głównym celem banków jest pozyskanie jak najwięcej nowego kapitału.

  1. Jeśli jesteśmy już klientem banku, z którego oferty lokaty lub konta oszczędnościowego chcielibyśmy skorzystać to musimy przelać nowe środki po dacie badania sald.
  2. Jeśli jesteśmy nowy klientem banku to warunek nowych środków spełnimy automatycznie, ponieważ każde przelane przez nas środki będą traktowane jako nowe.

Jak obejść warunek nowych środków?

Najprostszym rozwiązaniem jest „przerzucanie” oszczędności od banku do banku po zakończonym depozycie objęty promocyjnym oprocentowaniem. W ten sposób wejdziemy w relacje z co najmniej 2 bankami (na początku). Poza naszym podstawowym kontem rozliczeniowo-oszczędnościowym będziemy musieli założyć lokatę w innym banku lub otworzyć konto oszczędnościowe (a wraz z nim najczęściej konto osobiste). Kiedy będzie zbliżał się koniec podwyższonego oprocentowania należy przejrzeć aktualne zestawienia ofert z najwyższym oprocentowaniem i zdeponować oszczędności tam, gdzie będzie to dla nas najkorzystniejsze.

UWAGA: Jeśli chcielibyśmy wycofać środki z aktualnie trwającego depozytu to w przypadku lokat bankowych może to grozić utratą całości wypracowanych odsetek (tzw. zerwanie lokaty). W przypadku kont oszczędnościowych nie ma takiego zagrożenia, ponieważ ich zaletą jest możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania środków podczas trwania promocyjnego oprocentowania.

TOP 3 LOKATY

PRODUKTOPROCENTOWANIEWYSOKOŚĆOKRESWARUNEK
Lokata na Start Inbank5,10%Do 50 000 zł3 miesiąceNowy klient OTWÓRZ
Lokata Mobilna Santander Banku Polska5%Do 50 000 zł3 miesiąceKonto osobiste OTWÓRZ
Lokata na nowe środki PKO BP4,75%Do 200 000 zł3 lub 12 miesięcyNowe środki OTWÓRZ

TOP 3 KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

PRODUKTOPROCENTOWANIEWYSOKOŚĆOKRESWARUNEK 
Konto Oszczędnościowe „Moje Cele” mBank6,5%Do 50 000 zł3 miesiąceNowe środki OTWÓRZ
Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBank7%Do 300 000 zł3 miesiąceNowe środki OTWÓRZ
Konto Oszczędnościowe Banku Pekao SA7%Do 100 000 zł5 miesięcyKonto osobiste OTWÓRZ

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Przeczytaj też: Jak działają konta oszczędnościowe?

Przeczytaj też: Lokata czy konto oszczędnościowe? Podejmij świadomą decyzję

Przeczytaj też: Przelew na konto oszczędnościowe – czy jest on możliwy i jak go wykonać?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

eKonto do usług
eKonto do usług
Premia

530 zł + 6,5% do 50 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
  • 10 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
  • 200 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 3 miesięcy;
  • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 120 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

530 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część