zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Przelew na konto oszczędnościowe – czy jest on możliwy i jak go wykonać?

Przelew na konto oszczędnościowe - czy jest on możliwy i jak go wykonać?

4 wrz 2023 Komentarze ok. 6 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Konto oszczędnościowe to elastyczny i wygodny sposób na oszczędzanie. Jak funkcjonują takie produkty oraz czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew? Sprawdziliśmy to!

Przelew na konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to produkty bankowe, które łączą w sobie funkcjonalności rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz lokaty, jednak różnią się od tych instrumentów sposobem funkcjonowania. Do kont oszczędnościowych nie jest wydawana karta, co znacznie ogranicza zakres korzystania z nich. Z drugiej strony środki na tych rachunkach są oprocentowane, a zarobionych odsetek nie traci się w momencie wypłaty pieniędzy z konta. Można zatem powiedzieć, że konta oszczędnościowe to elastyczny i wygodny sposób na oszczędzanie. Jak funkcjonuje konto oszczędnościowe oraz czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew? Specjalnie dla Was sprawdziliśmy tę oraz szereg innych kwestii dotyczących tego rodzaju kont. Zapraszamy do lektury!

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to produkty oferowane przez banki i dedykowane niesieniu pomocy w oszczędzaniu środków finansowych oraz pomnażaniu zgromadzonego kapitału. To produkty łączące w sobie cechy lokaty oraz tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Czym charakteryzuje się takie konto oraz co je odróżnia od wspomnianych przed chwilą produktów bankowych?

Oszczędności zgromadzone na koncie oszczędnościowym są oprocentowane, ale jednocześnie można je wypłacić w każdym momencie, nie tracąc przy tym zarobionych odsetek. To podstawowa cecha, która odróżnia konto oszczędnościowe od lokaty, która zakładana jest na konkretny okres, a zerwanie jej przed czasem najczęściej wiąże się z utratą zarobionych odsetek. Warto jednak mieć świadomość, że oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest zazwyczaj zdecydowanie niższe niż to, jakie oferują lokaty.

Do konta nie jest wydawana karta płatnicza, dlatego dostęp do zgromadzonych na nim pieniędzy jest nieco utrudniony – środkami znajdującymi się na koncie nie można bezpośrednio zapłacić w sklepie, czy wypłacić ich bezpośrednio z konta w bankomacie (wyjątek stanowią niektóre banki, które umożliwiają wypłatę środków z konta oszczędnościowego w bankomacie BLIK-iem). Te czynności wymagają uprzedniego przelania pieniędzy z konta oszczędnościowe na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Rachunek oszczędnościowy widoczny jest w bankowości elektronicznej w bardzo podobny sposób jak standardowe rachunki płatnicze.

Najlepsze oferty kont oszczędnościowych to te dotyczące najwyżej oprocentowanych produktów. Najczęściej oferty promocyjne oferujące najbardziej korzystne oprocentowanie skierowane są dla nowych klientów banków, a więc do tych, którzy zdecydowali się przenieść swoje oszczędności z innej instytucji lub tych, którzy do tej pory trzymali środki w przysłowiowej skarpecie. Czasami spotkać można też oferty na nowe środki, a więc nadwyżki oszczędności, które do tej pory nie były zdeponowane w konkretnym banku.

Jak korzystać z konta oszczędnościowego? Jak zarządzać żrodkami zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym?

Z konta oszczędnościowego można korzystać w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z tą różnicą, że przy kontach oszczędnościowych nie praktykuje się wydawania kart płatniczych. Dyspozycje ruchu pieniędzy z i na konto oszczędnościowe można składać z poziomu bankowości elektronicznej, infolinii lub oddziałów stacjonarnych banków.

W kasie banku można wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe oraz złożyć dyspozycję wypłaty z tego konta zgromadzonych oszczędności. Nie ma konieczności jednorazowej wypłaty całości środków. Można wypłacić jedynie ich część, a pozostał kwotę pozostawić na koncie.

Poprzez infolinię oraz bankowość elektroniczną można zlecić wykonanie przelewu z i na konto oszczędnościowe. Mowa tutaj zarówno o przelewach wewnętrznych, a więc zachodzących w obrębie jednej instytucji,  jak również zewnętrznych, a więc obsługiwanych przez różne banki.

Uwaga! Na konta oszczędnościowe czasami nałożone są limity związane z ilością lub wartością bezpłatnych wypłat w miesiącu. Najczęściej tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy, a za każdy kolejny będzie trzeba zapłacić. Wysokość tych opłat jest uzależniona od wewnątrzbankowych tabeli opłat i prowizji.

Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z konta osobistego w tym samym banku?

Przelew z własnego konta osobistego na własne konto oszczędnościowe, gdzie obydwa rachunki prowadzone są w obrębie jednej instytucji, to najczęściej stosowana praktyka zasilania rachunku oszczędnościowego. Wykonanie takiej operacji jest możliwe w każdym banku. Najczęściej do dokonania transakcji nie jest konieczne podawanie kodów autoryzacyjnych ani też danych odbiorcy. Stosuje się tutaj uproszczone procedury. Obydwa rachunki są widoczne z poziomu bankowości elektronicznej.

Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z konta w innym banku

Konta oszczędnościowe mają przypisane swoje numery. W większości banków nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, do tego, aby zlecać na nie przelewy. W takim wypadku zlecenie wykonania przelewu wygląda w analogiczny sposób, jak ma to miejsce przy zlecaniu przelewu na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Niestety należy podkreślić, że nie w każdym banku jest możliwość odebrania przelewu na konto oszczędnościowe wysłanego z innego banku. Takie instytucje praktykują politykę samodzielnego oszczędzania, co oznacza, że założone tam konta oszczędnościowe można zasilać jedynie samodzielnie i za pośrednictwem kont osobistych prowadzonych w tych samych instytucjach.

Podsumowując, podstawowym zadaniem kont oszczędnościowych jest przechowywanie i pomnażanie zgromadzonego kapitału. Tego rodzaju produkty łączą w sobie cechy lokat bankowych oraz rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. To elastyczne i wygodne w obsłudze rozwiązania. Odpowiedź na pytanie, czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew jest twierdząca. Na rachunek oszczędnościowy można przelać środki zarówno z konta osobistego znajdującego się w tym samym banku, co konto osobiste, jak również z konta osobistego należącego do innego banku.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

Przeczytaj też: Lokata czy konto oszczędnościowe? Podejmij świadomą decyzję.

Przeczytaj też: Jak działają konta oszczędnościowe?

Przeczytaj też: Jak obliczyć zysk na lokacie i koncie oszczędnościowym?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część