zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Jak zamknąć konto osobiste? Przydatne wskazówki.

Jak zamknąć konto osobiste? Przydatne wskazówki.

5 stycznia 2024 (Aktualizacja 28.03.2024) 2 komentarzy ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak zamknąć konto osobiste, kiedy już go nie potrzebujemy? Czy wiążą się z tym jakieś dodatkowe koszty? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób przy okazji chociażby zmiany banku.

Jak zamknąć konto w banku?

Jak zamknąć konto

Przyczyny zamknięcia konta mogą być różne:

 • Zainteresowała Cię oferta innego banku;
 • Nie potrzebujesz już kilku rachunków w różnych bankach;
 • Twój dotychczasowy bank systematycznie podnosi Ci opłaty;
 • Chcesz skorzystać z atrakcyjnych promocji bankowych jako nowy klient.

Niezależnie od przyczyny zamknięcia konta z tego artykułu dowiesz się, jak przejść ten proces szybko i bezboleśnie 🙂

Od czego zacząć zamykając konto?

Zakładając konto osobiste w danym banku akceptujemy regulamin oraz umowę o prowadzenie rachunku. Oczywistą rzeczą jest, że mamy prawo do odstąpienia od takiej umowy na określonych warunkach. Możemy to najczęściej zrobić w placówce banku, listownie, ale również telefonicznie, a od jakiegoś czasu w bankowości elektronicznej. Standardowo wypowiedzeniu wszelkiego rodzaju umów towarzyszy 30 dniowy okres wypowiedzenia. W zależności od banku niuanse procesu likwidacji rachunku mogą się różnić.

O czym należy pamiętać wypowiadając umowę o prowadzenie konta?

Jeśli posiadamy na koncie, które chcemy zamknąć jakieś środki, to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to zabezpieczenie ich. Możemy je po prostu wypłacić z bankomatu (taka transakcja w okienku może kosztować nas wysoką prowizję) lub przelać pieniądze na konto w innym banku.

Jeśli mamy jakikolwiek zobowiązania na koncie wobec banku (debet) powinniśmy pozostawić taką kwotę, aby uregulować należności. Jeśli tego nie zrobimy bank nie będzie mógł rozpocząć procedury zamknięcia rachunku.

W dobie cyfryzacji coraz więcej banków udostępnia możliwość samodzielnego rozwiązania umowy z poziomu naszego konta w bankowości elektronicznej. Decydując się na taki wariant należy pamiętać o wcześniejszej rezygnacji z karty (nie mylić z zastrzeżeniem). Zamknięcie konta online nie skutkuje zerwaniem umowy ramowej z bankiem. Ma to swoją mocną zaletę, ponieważ w dalszym ciągu będziemy w stanie logować się do swojego konta i ewentualnie korzystać z innych produktów bankowych.

Na to uważaj!

Jeśli nie masz jeszcze drugiego konta, to postaraj się je założyć jeszcze przed rozpoczęciem likwidacji obecnego. Może się okazać, że obecny bank szybciej zamknie stare konto, niż uda Ci się założyć i aktywować nowy rachunek. Pozostawione środki na zlikwidowanym koncie bynajmniej nie przepadają, ale bank może naliczyć odpowiednią prowizję za wypłacenie ich po tym czasie. Ot taki prezent na pożegnanie 😛

Jeśli nie chcesz otrzymywać telefonów, czy wiadomości z ofertami produktów finansowych pamiętaj o wycofaniu wszelkich zgód marketingowych. Jest to szczegół, ale wiele osób o tym nie pamięta i później nie wie, jakim prawem dawny bank lub inne podmioty z nim powiązane nagabują nas na kolejne usługi.

Poniżej podpowiadamy, jak najwygodniej i najskuteczniej rozwiązać umowę o prowadzenie rachunku osobistego w wybranych bankach:


ING Bank ŚląskiING Bank Śląski

W tym banku posiadacz konta osobistego może rozwiązać umowę o prowadzenie konta ze skutkiem natychmiastowym podczas wizyty w placówce lub listownie. W obu przypadkach musi zostać zachowana forma pisemna opatrzona podpisem posiadacza rachunku. W przypadku wypowiedzenia listownego bank udostępnił specjalny formularz odstąpienia od umowy, który można pobrać ze strony internetowej ING. Jednak tutaj pojawia się problem samego podpisu, który musi zostać potwierdzony notarialnie. Oczywiście żaden Notariusz nie zrobi te za darmo.

Przed złożeniem deklaracji najlepiej dezaktywować kartę debetową. Zrobimy to szybko korzystając z bankowości internetowej, bądź aplikacji mobilnej. Pamiętajmy, że jej prowadzenie nie jest darmowe, zatem wcześniej spełnijmy warunek aktywności polegający na wykonaniu transakcji kartą na kwotę min. 300 zł, aby uniknąć niepotrzebnej opłaty 🙂

Złóż wniosek i otwórz konto!

Bank MillenniumBank Millennium

Posiadacze kont osobistych w Millennium mają aż 3 sposoby na rezygnację z prowadzenia rachunku w tym banku. W tym przypadku obowiązuje jednak okres wypowiedzenia, który wynosi 30 dni.

Z konta możemy zrezygnować dzwoniąc na infolinię banku (801 331 331  lub 22 598 40 40), z poziomu bankowości internetowej i oczywiście udając się do placówki. Korzystając z samodzielnego zamknięcia konta przez bankowość internetową będziemy musieli podać numer konta w innym banku, na który Millennium przekaże resztę naszych środków. Całą dyspozycję zakończymy podając kod przysłany smsem.

Podczas trwającego 30 dni okresu wypowiedzenia pamiętaj o spełnieniu warunków aktywności, aby uniknąć opłaty za prowadzenie konta oraz karty. Wystarczy zapewnić 1000 zł wpływu oraz wykonać przynajmniej 1 płatność bezgotówkową na dowolną kwotę.

Złóż wniosek i otwórz konto!

Bank PekaoBank Pekao

Pekao S.A. przewiduje dwie możliwości rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku: w oddziale banku oraz listownie. Ten pierwszy sposób może zmusza nas do pofatygowania się osobiście, ale przynajmniej załatwimy sprawę zamknięcia konta od ręki.

Jeśli wybierzemy opcję listowną (bank udostępnia specjalny wzór wypowiedzenia), to musimy załączyć przeciętą i dezaktywowaną kartę bankomatową dzwoniąc na infolinię (+48 22 59 12 232 lub 801 365 365). Dezaktywowana karta wciąż jednak podlega opłacie, a że jest już zastrzeżona to nie będziemy w stanie spełnić warunku aktywności, aby jej uniknąć….

Wniosek jest z tego taki, że najprościej będzie zamknąć konto w placówce Pekao. Wcześniej wypłaćmy zgromadzone środki lub podajmy numer innego  konta, na który chcemy je otrzymać. Ta druga opcja może jednak kosztować od 5 do 10 zł prowizji. Pamiętajmy, że okres wypowiedzenia wynosi 30 dni, a bank blokuje nam dostęp do bankowości elektronicznej w momencie złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku!

Złóż wniosek i otwórz konto!

Bank BNP Paribas S.A.Bank BNP Paribas

Jednym z najpopularniejszych kont osobistych oferuje obecnie BNP Paribas. Ma to też związek z licznymi promocjami czekającymi na nowych klientów. Jeśli jednak rachunek prowadzony w tym banku nie spełniał naszych oczekiwań to możemy go zamknąć na trzy sposoby: podczas wizyty w placówce, telefonicznie oraz listownie.

Decydując się na tę pierwszą opcję oczywiście wszystko załatwimy od ręki, ale trzeba się pofatygować do najbliższego oddziału BNP Paribas. Podczas rozmowy telefonicznej (ta opcja dostępna jest od 2020 roku) konsultant poprowadzi nas krok po kroku w procesie likwidacji konta, ale wielce prawdopodobne, że będzie nas namawiał jednak do pozostawienia konta. Wybierając wersję korespondencyjną należy oczywiście zachować formę pisemną opatrzoną własnoręcznym podpisem. Warto wcześniej wypłacić zgromadzone środki zostawiając ewentualnie kwotę wystarczającą do pokrycia ewentualnych zobowiązań.

Przed wysłaniem wniosku dezaktywuj kartę. I teraz uważaj! Zastrzeżenie karty w bankowości internetowej nie spowoduje likwidacji karty. A co więcej bank przyślę Ci drugą, za co wielce prawdopodobne naliczy prowizję (tytułem wydanie drugiej karty). Skuteczna rezygnacja z tego środka płatniczego może nastąpić podczas rozmowy telefonicznej a konsultantem: +48 22 566 99 99 lub 801 321 123.

Okres wypowiedzenia w tym banku wynosi standardowo 30 dni.

Złóż wniosek i otwórz konto!

mBankmBank

Klienci mBanku mają do dyspozycji aż 4 sposoby na rozstanie się z nim: wizyta w placówce, infolinia (783 300 800 lub 801 300 800), listownie oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

I w tym przypadku rekomendujemy właśnie tę ostatnią opcję. Warto odpowiednio wcześniej zrezygnować z karty bankomatowej, również w panelu użytkownika wybierając jako powód „rezygnacja z karty„. Aby bank nie naliczył prowizji za kolejny miesiąc utrzymania karty warto ją zastrzec jeszcze przed końcem miesiąca, w którym spełniliśmy warunek aktywności zwalniający z opłaty.

Korzystając z tej opcji spodziewajmy się, że mimo wszystko zadzwoni do nas konsultant, aby potwierdzić dyspozycję zamknięcia rachunku.

W tym banku obowiązują dwa okresy wypowiedzenia umowy. Pierwszy (standardowy) to 30 dni, ale istnieje możliwość „zamknięcia natychmiastowego” do 7 dni. Warunkiem jest brak jakichkolwiek zobowiązań wobec banku.

Złóż wniosek i otwórz konto!

Getin BankVeloBank

Posiadacze Konta Proste Zasady mogą rozstać się z nim na 3 sposoby: listownie, osobiście w oddziale banku oraz zdalnie poprzez bankowość elektroniczną.

Decydując się na najwygodniejszą opcję – zdalną warto zrobić zrzut ekranu, jak ewentualny dowód składanej dyspozycji. Klikamy Wnioski->Obsługa->Wypowiedzenie umowy. Okres wypowiedzenia w tym banku wynosi standardowo 30 dni.

Warto wcześniej wypłacić środki zostawiając tylko tyle, aby pokryły powstałe zobowiązania. Możemy też podać bankowi numer innego konta, jeśli spodziewamy się, że coś nam jednak zostanie. Za taką operację jednak bank pobierze odpowiednią prowizję 🙂

Dla osób, które dopiero zakładają konto w VeloBank i chcą zrezygnować ze starego rachunku przydatna informacja: możemy poprosić VeloBank, aby to on w naszym imieniu rozwiązał umowę z poprzednim bankiem 🙂

Złóż wniosek i otwórz konto!

Santander Bank PolskaSantander Bank Polska

Klienci dawnego BZ WBK, a obecnie Santander Banku Polska do mogą rozwiązać umowę o prowadzenie rachunku osobistego aż na 4 sposoby: korespondencyjnie, telefonicznie (1 9999 lub 781 119 999), oczywiście w oddziale i podczas video rozmowy z konsultantem.

Na starcie odrzućmy opcję listowną z racji wymaganego przez Santander (podobnie, jak w przypadku ING Banku Śląskiego) potwierdzonego notarialnie podpisu złożonego na wypowiedzeniu umowy.

Najwygodniejszą i najpewniejszą formą rezygnacji będzie skorzystanie rozmowy zdalnej z pracownikiem banku, który przyjmie naszą dyspozycję zamknięcia rachunku. Jedynym wymogiem takiego rozwiązania jest posiadanie odpowiedniego urządzenia wyposażonego w kamerkę oraz mikrofon. Może to być laptop (bankowość online) lub smartfon (aplikacja mobilna).

Okres wypowiedzenia w tym banku wynosi standardowo 30 dni.

Złóż wniosek i otwórz konto!

Alior BankAlior Bank

Alior Bank oferuje wszystkie 4 możliwości zamknięcia rachunku: osobiście w oddziale, listownie, telefonicznie oraz od niedawna samemu w bankowości elektronicznej.

Przed przystąpieniem do procedury zamknięcia konta warto zrezygnować z karty, za którą standardowo pobierana jest opłata miesięczna. Ponownie: nie mylmy rezygnacji z karty z zastrzeżeniem jej. Jeśli tyko ją zastrzeżemy Alior od razu wyśle nam duplikat.

Decydując się na rozwiązanie umowy poprzez infolinię (19 502 lub +48 12 19 502) konsultant po zweryfikowaniu naszej tożsamości poprowadzi nas krok po kroku do zamknięcia rachunku. Jeśli czujemy się jednak na siłach, aby samemu zakończyć współpracę z Aliorem zalogujmy się do naszego konta w bankowości elektronicznej i w sekcji „Wiadomości” zgłośmy dyspozycję zamknięcia konta podając numer rachunku.

Standardowo okres wypowiedzenia umowy wynosi 30 dni.

Złóż wniosek i otwórz konto!

Jak widzisz zamknięcie konta w banku nie musi wiązać się z uciążliwą procedurą oraz wyczekiwaniem na decyzję. Wystarczy jedynie zgłosić ten fakt bankowi wcześniej dezaktywując kartę płatniczą, aby nie ponosić kosztów jej utrzymania. To od ciebie zależy, który sposób na rozstanie się z obecnym bankiem wybierzesz. Czy będzie to samodzielnie złożony wniosek w aplikacji mobilnej lub bankowości online, czy też udasz się do najbliższej placówki.

Szukasz nowego konta? Sprawdź nasz Ranking Kont Osobistych i wybierz ofertę najlepiej dopasowaną do siebie. Dodatkowo korzystaj z promocji, aby zgarnąć wysokie premie pieniężne!

Nie przegap

Przeczytaj też: Moneyback – czyli jak uzyskać zwrot za zakupy?

Przeczytaj też: Jak zamknąć konto osobiste? Przydatne wskazówki.


Czytaj więcej

Komentarze (komentarzy: 2)

 • Iza88 30 maja 2020 0 1 odpowiedzi

  Heh, zawsze myślałam, że rezygnacja z konta to prosta sprawa….

  • Głos rozsądku 3 czerwca 2020 0

   Warto poznać zasady zamykania konta już w momencie jego zakładania, aby później nie być zdziwionym. Podpis potwierdzony przez notariusza??? to jakaś kpina!

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część