zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Moneyback – czyli jak uzyskać zwrot za zakupy?

Moneyback – czyli jak uzyskać zwrot za zakupy?

12 lip 2021 1 komentarz ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Moneyback to bardzo atrakcyjna promocja polegająca na otrzymywaniu zwrotów za płatności kartą. Niestety nie każde konto osobiste objęte jest taką akcją. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z kliku dostępnych ofert, warto przestudiować warunki tych akcji w regulaminach.

Moneyback – jak działa?

Moneyback

Moneyback jedną z najciekawszych promocji bankowych

Banki coraz zacieklej konkurują między sobą o pozyskanie nowych klientów. Orężem w tych zmaganiach to już nie tylko dopracowany produkt bankowy odpowiadający potrzebom wymagających klientów, ale również rozmaite promocje. Oczywistym jest, że jeśli przykładowo do wyboru będziemy mieli dwa niemal identyczne konta osobowe, a za jedno z nich będziemy mogli dodatkowo zyskać premie pieniężne to prawdopodobnie wybierzemy właśnie tę ofertę. Może to być nagroda pieniężna lub rzeczowa za spełnienie wskazanych warunków aktywności, podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, nagroda za polecenie konta innym znajomym, lub właśnie moneyback za codzienne płatności kartą do konta. Brzmi zbyt idealnie? Dlatego warto zaznajomić się ze szczegółami każdej takiej oferty.

Na czym polega moneyback?

Moneyback w prostym tłumaczeniu oznacza dokładnie zwrot pieniędzy – i faktycznie taka jest główna idea tego mechanizmu. Bank oferujący taką akcję promocyjną deklaruje, że za każdą wykonaną płatność kartą do konta, czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym otrzymamy zwrot na konto w kolejnym miesiącu. Moneyback nie dotyczy wyłącznie kart debetowych. Wybierając kartę kredytową również sprawdźmy, czy nie jest objęta promocją polegającą na zwrotach za transakcje. Wysokość tego zwrotu zależy od oferty danego banku, ale zwykle stanowi niewielki procent od wartości transakcji. Aby taka promocja niebyła zbyt dużym obciążeniem dla budżetu banku maksymalna wysokość miesięcznego zwrotu ograniczona jest przez regulamin akcji.

Jak działa moneyback w praktyce?

Moneyback najprościej można zdefiniować jako zwrot części wydatków poniesionych przy płatności z konta lub kartą objętą akcją moneyback. Aby skorzystać z dobrodziejstw mechanizmu moneyback powinniśmy się upewnić czy konkretne konto osobiste lub karta kredytowa jest wyposażona w taką opcję lub czy można dodatkową taką usługę aktywować. Następnie sprawdźmy dokładnie warunki takiej promocji, ponieważ może się okazać, że korzystanie z niej będzie się wiązało z ponoszeniem nieco wyższych kosztów za inne usługi związane z obsługą konta oraz karty płatniczej. Nie każde konto osobiste będzie objęte akcją promocyjną polegającą na otrzymywaniu zwrotów za zakupy. Warunki też mogą się znacząco różnić w zależności od banku. Zwrotami mogą być np. objęte wszystkie płatności dokonywane kartą do konta, lub wyłącznie transakcje mobilne (telefonem, lub innym urządzeniem z NFC), lub płatności za wybrane usługi przez bankowość internetową.

Czy moneyback i cashback to to samo?

Wydawać by się mogło, że oba terminy odnoszą się do tej samej funkcji i można je stosować zamiennie. I faktycznie wiele osób tak robi, natomiast nie mają one ze sobą nic wspólnego poza tym, że dotyczą korzystania z konta osobistego i karty płatniczej. Jak już wyjaśniliśmy moneyback to funkcja w ramach promocji bankowej polegająca na otrzymywaniu zwrotów za wykonywane transakcje. Cashback to zaś usługa polegająca na możliwości wypłacania gotówki podczas płatności w sklepie będąca tańszą i często wygodniejszą alternatywą dla korzystania z bankomatów obcych banków.

Programy MasterCard i Visa

Z zachęty w postaci częściowych zwrotów za transakcje nie korzystają jedynie banki, ale również inne instytucje finansowe. Bardzo znanymi programami lojalnościowymi są Bezcenne Chwile MasterCard oraz VisaOferty należące do konkurencyjnej organizacji płatniczej Visa. W tym przypadku za zarejestrowanie oraz wyrażenie zgód marketingowych nie tylko możemy liczyć na zwroty za płatności w wybranych sklepach, ale również szeroką ofertę rabatów, czy nawet voucherów za uzbierane punkty. Z tych ofert może skorzystać każdy z nas, bez względu na posiadane konto osobiste. Wystarczy posiadać kartę płatniczą wydaną przez Visa lub MasterCard.

Moneyback – haczyki

Moneyback stanowi dla nas jako klientów ciekawą promocję bankową, na którem możemy przede wszystkim zyskać. Pamiętajmy jednak, że dla bank jest to głównie narzędzie marketingowe mające na celu przyciągnięcie nowych klientów z och kapitałem oraz utrzymanie obecnych. Często możliwość skorzystania z moneybacku uwarunkowane jest konieczności skorzystania z innego produktu banku – np. karty kredytowej. Te zaś wcale nie muszą być darmowe lub w ogóle nam potrzebne. Czasami warunkiem korzystania z funkcji zwrotów za płatności jest zapewnienie stałych przychodów np. z tytułu wynagrodzenia lub wykonywacie innych wskazanych w regulaminie operacji. Takie warunki nie muszą się wiązać z dodatkowymi kosztami, ale dla niektórych mogę się okazać po prostu kłopotliwe do spełnienia. Na szczęście obecnie na rynku promocji bankowych funkcjonuje kilka ofert polegających na moneybacku. Wybierzmy zatem tę, która najlepiej będzie opowiadała naszym potrzebom oraz oczekiwaniom 🙂

Nie przegap

Przeczytaj też: Smartwatch – płatności zbliżeniowe dzięki zegarkowi!

Przeczytaj też: Zastrzeżenie karty, a blokada karty – czym się różnią i co powodują?


Komentarze (komentarzy: 1)

 • Slawomir 19 kwietnia 2022 0

  Ktory bank taka ma promocje ?

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część