zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karty kredytowe - poradniki » Czym jest adres rozliczeniowy? Co wpisać w adresie rozliczeniowym karty kredytowej?

Czym jest adres rozliczeniowy? Co wpisać w adresie rozliczeniowym karty kredytowej?

10 sierpnia 2023 (Aktualizacja 28.03.2024) Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Podczas dokonywania płatności internetowych możesz spotkać się z nieco enigmatycznym terminem adresu rozliczeniowego. To forma potwierdzenia tożsamości, która znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Czym jednak jest adres rozliczeniowy i jakie dane obejmuje?

adres rozliczeniowy

Co to adres rozliczeniowy?

Adres rozliczeniowy to dane osobowe i adresowe powiązane z twoją kartą kredytową. Alternatywnie mogą być związane z kontem osobistym, rachunkiem firmowym lub innym instrumentem płatniczym. Są to dane, które podałeś podczas zawarcia umowy z bankiem lub inną instytucją finansową. 

Weryfikacja adresu rozliczeniowego pozwala potwierdzić twoją tożsamość. To dodatkowe zabezpieczenie praktykowane podczas realizowania niektórych transakcji internetowych. Przez podanie adresu rozliczeniowego zwiększasz poziom bezpieczeństwa transakcji finansowej. Adres rozliczeniowy czasem jest określony nieco inaczej, np. jako informacje rozliczeniowe.

Co obejmuje adres rozliczeniowy?

Poszczególne serwisy internetowe mogą prosić o podanie nieco innych danych. Znaczenie ma też wybrana metoda płatnicza. Adres rozliczeniowy karty kredytowej obejmuje:

 • Imię i nazwisko;
 • Adres z kodem pocztowym, miastem, ulicą i numerem budynku. Dotyczy to danych podanych w banku lub innej instytucji finansowej.
 • 16-cfrowy numer karty płatniczej;
 • 3-cyfrowy kod CVC/CVV znajdujący się na odwrocie katy;
 • Data ważności karty.

Adres rozliczeniowy często jest identyczny z adresem zamieszkania i adresem przesyłki. Bywa jednak inaczej. Możesz przecież zamówić coś z Internetu na inny adres, niż adres zamieszkania.

Jak podać adres rozliczeniowy?

Serwisy internetowe poproszą Cię o podanie adresu rozliczeniowego przed przeprowadzeniem pierwszej transakcji internetowej. Po wyborze formy płatności ujrzysz okienko oznaczone właśnie jako adres rozliczeniowy. Powinieneś po prostu uzupełnić poszczególne pola wymaganymi danymi. Na ogół wystarczy raz wpisać potrzebne dane. Później możesz wielokrotnie posługiwać się adresem rozliczeniowym przy kolejnych płatnościach.

Dostęp do adresu rozliczeniowego uzyskasz też po przejściu do ustawień swojego profilu w danym serwisie internetowym. Przy podawaniu adresu rozliczeniowego nie trzeba załączać żadnej dokumentacji. Pamiętaj jednak, że podane dane w serwisie internetowym zawsze powinny być zgodne z danymi podanymi w banku lub innej instytucji płatniczej. 

Jeśli nie jest pewien swojego adresu rozliczeniowego, to informacje uzyskasz w instytucji płatniczej. Przykładowo możesz zalogować się na swoje konto internetowe w banku, by poznać wszystkie niezbędne dane. Szereg danych znajdziesz też na samej karcie płatniczej.

Kto wymaga podania adresu rozliczeniowego?

Z terminem adresu rozliczeniowego możesz spotkać się przy zlecaniu płatności online. Dane adresu rozliczeniowego podaje się między innymi podczas:

 • Zakupu biletów lotniczych, przykładowo w Ryanair; 
 • Korzystania z platform zakupowych i sprzedażowych, takich jak Vinted;
 • Zakupu gier, wtedy to pojawia się np. adres rozliczeniowy Steam lub Xbox;
 • Używania systemów finansowych, w tym PayPal i Paysafecard.

Adres rozliczeniowy trzeba też podać w przypadku konta rozliczeniowego Google.

Dlaczego trzeba podawać adres rozliczeniowy?

Szybkie płatności internetowe są niezwykle wygodne. Za ich pośrednictwem możesz dokonywać natychmiastowych transakcji. Dotyczy to również sklepów i platform działających  na skalę międzynarodową. 

Absolutną podstawą jest jednak to, by płatności online były bezpieczne. Dlatego też platformy sprzedażowe stosują szereg metod zabezpieczeń transakcji. Są do tego również zobligowane ze względów prawnych. Jedną form zabezpieczenia transakcji jest właśnie adres rozliczeniowy. To narzędzie minimalizuje ryzyko wykonania nieuczciwej transakcji.

Jeśli system serwisu internetowego wykryje niepoprawny adres rozliczeniowy, to płatność nie zostanie zrealizowana. Taka sytuacja wskazuje, że potencjalnie doszło do próby nieautoryzowanego wykonania płatności. Wskazany adres rozliczeniowy ułatwia też dokonanie formalnych rozliczeń odbiorcy płatności. Dotyczy to zwłaszcza wystawienia faktury oraz kwestii podatkowych.

Czy podawanie adresu rozliczeniowego jest bezpieczne?

Adres rozliczeniowy sam w sobie jest formą zabezpieczenia. Jego podawanie choćby w Google, liniach lotniczych, czy platformie Steam jest bezpieczne. Ponadto jest niezbędne do zrealizowania płatności internetowej.

Należ jednak uważać, komu podaje się swój adres rozliczeniowy, a zwłaszcza dane z karty kredytowej. Tego typu informacje przekazuj wyłącznie zaufanym podmiotom. Przed podaniem adresu rozliczeniowego upewnij się, że znajdujesz się na właściwej stronie internetowej.

Nie przegap

Przeczytaj też: Czy podawanie numery karty jest bezpieczne?

Przeczytaj też: Do czego służy kod CVV na karcie. Gdzie go znaleźć?

Przeczytaj też: Karta kredytowa: czym jest i jak z niej korzystać?

Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

TurboKARTA
TurboKARTA
Utrzymanie karty

6,90 zł lub 0 zł za wydanie kartą min. 1000 zł w miesiącu.

0-6,90 zł

Okres bezodsetkowy

54 dni

Oprocentowanie

18,50%

RRSO

Dla karty kredytowej Visa TurboKARTA oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, wskazana wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) 21,64% wyliczona została na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 15.03.2024.

Dla karty kredytowej TurboKARTA oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. dla limitu kredytowego w kwocie 5000 zł (całkowita kwota kredytu), z oprocentowaniem zmiennym w wysokości 18,50%, wykorzystanego w całości w dniu zawarcia umowy przy pomocy transakcji bezgotówkowej, a następnie spłaconego w całości w terminie wskazanym na zestawieniu transakcji i operacji (zestawieniu transakcji płatniczych) jako termin spłaty kwoty minimalnej oraz zakładając, że w kolejnych okresach rozliczeniowych, po dokonaniu spłaty całości uprzednio wykorzystanego limitu, limit będzie ponownie wykorzystywany i spłacany analogicznie oraz przy założeniu, że Klient posiada kartę kredytową przez okres 12 miesięcy, z opłatą miesięczną za obsługę karty kredytowej – przy uwzględnieniu powyższych założeń – w kwocie 0,00 zł wyliczenia na dzień 15.03.2024 są następujące: całkowita kwota kredytu: 5000,00 zł; całkowita kwota do zapłaty: 5000,00 zł; całkowity koszt kredytu 0,00 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00%

 

21,64%

Czy premia?

Do 400 zł premii do wydania w Biedronce:

 • do 31.08.2024 podpisz umowę o TurboKARTĘ
 • przez 5 miesięcy po podpisaniu umowy płać TurboKARTĄ za zakupy o łącznej wartości minimum 600 zł miesięcznie
 • Do następnego miesiąca kalendarzowego przynajmniej raz zaloguj się do bankowości internetowej lub bankowości mobilnej

400 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część