zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karty kredytowe - poradniki » Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?

Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?

18 kwi 2023 Komentarze ok. 7 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Karta kredytowa może być bardzo przydatnym i wygodnym narzędziem płatniczym. Trzeba używać jej z rozwagą, ponieważ jest to produkt kredytowy. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie kredytówki. Niektóre z nich są łatwiej dostępne, inne zaś trudniej. Przedstawiamy sposoby, dzięki którym zdobycie kredytówki może być łatwiejsze.

Jak dostać kartę kredytową?

Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową

Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?

Wydawałoby się, że karta kredytowa obok kont bankowych i lokat jest jednym z najpopularniejszych produktów bakowych. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na korzystanie z dobrodziejstw kredytówki. W przeciwieństwie do konta bankowego, które może założyć niemal każdy z dowodem tożsamości oraz adresem, aby wyrobić kartę kredytową musimy jeszcze przejść dodatkową weryfikację pod kątem zdolności kredytowej. Banki biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość minimalnego dochodu miesięcznie oraz staż zatrudnienia w obecnej firmie (najlepiej w oparciu o umowę o pracę). Karty kredytowe przeznaczone są również dla firm. W ich przypadku pod uwagę brane są te same parametry, ale ich wysokość może być inna niż w przypadku klientów indywidualnych.

Nie wszystkie banki podają oficjalne wymagania, jakie musimy spełnić, aby starać się o wyrobienie karty kredytowej. Taka informacja może być przydatna, ponieważ już na starcie wiemy, czy mamy szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji i wyrobienie karty kredytowej. Niektóre banki nie podają min. wymagane dochodu, a jedynie wymagają posiadania stałego źródła np. o umowę o pracę – zwykle wystarczy, że od co najmniej 3 miesięcy pobieramy dochód z takiego tytułu. Dla banków ważniejszy jest stały i pewny przychód niż jego wysokość.

Przykładowe wymagania dochodowe dla różnych kart z wybranych banków:

 • Citi Simplicity Banku Citi Handlowego – min. 1200 zł netto
 • Karta Visa Classic Credit Agricole – min. 500 zł netto
 • Visa Silver Akcja Pajacyk Santander Banku Polska – min. 650 zł netto
 • Karta kredytowa Visa ING Banku Śląskiego – min. 800 zł netto
 • Mastercard Standard Banku BNP Paribas – min. 2000 zł netto

Dokumenty dochodowe

Do wniosku o wydanie karty kredytowej banki często proszą o załączenie tzw. „dokumentów dochodowych”. Są to dokumenty, które mają na celu potwierdzenie posiadania przez nas stałego źródła dochodu w min. wymaganej przez bank wysokości. Może to być zaświadczenie od pracodawcy, w którym wskazuje formę naszego zatrudnienia, staż oraz wysokość miesięcznych zarobków. Dokumentem dochodowym może też być wyciąg z konta bankowego, z którego będzie wynikało, że posiadamy stałe źródło dochodu.

Kiedy łatwiej dostać kartę kredytową?

Zdecydowanie łatwiej jest otrzymać kartę kredytową, jeśli w tym samym banku posiadamy już od jakiegoś czasu konto osobiste. Na podstawie historii tego konta bank może ocenić, czy stać nas na posiadanie takie narzędzia płatniczego, jak kredytówka. Niekiedy obserwując regularne wpływy w odpowiedniej wysokości na nasz rachunek bank może sam zaproponować nam skorzystanie z oferty karty kredytowej.

Kiedy na pewno nie dostaniemy karty kredytowej?

Na pozytywną decyzję o przyznaniu karty kredytowej nie powinniśmy liczyć, jeśli nasze dane znajdują się, w którejś z baz dłużników. Jeśli przydarzyły nam się w przeszłości trudności z terminowym uregulowaniem należności to jest to sygnał dla banku, że możemy być klientem podwyższonego ryzyka. Banki rozpatrując wnioski o wyrobienie karty kredytowej sprawdzają takie bazy, aby zminimalizować ryzyko niewypłacalności posiadaczy kart kredytowych. Aby dostać kartę kredytową z limitem środków do wykorzystania na zakupy produktów i usług nie możemy być dłużnikami.

Co wspólnego ma zdolność kredytowa z kartą kredytową?

Aby dostać kartę kredytową trzeba posiadać zdolność kredytową. W dużym uproszczeniu podczas płacenia za towary i usługi kartą kredytową nie wydajemy swoich pieniędzy, a korzystamy z limitu kredytowego udostępnionego nam przez bank. Te środki prędzej, czy później trzeba oddać. Jeśli uda się to zrobić wcześniej, czyli w trakcie tzw. okresu bezodsetkowego to oddamy dokładnie tyle, ile wydaliśmy. Jeśli przekroczymy ten termin to do kwoty zadłużenia doliczona zostanie prowizja, ponieważ to zadłużenie traktowane jest jak pożyczka. Jeśli z góry wiemy, że nie będziemy w stanie od razu spłacić całości zadłużenia to już w momencie jego zaksięgowania możemy rozłożyć je na wygodne raty (oczywiście stosownie obciążone odsetkami).

Budowanie zdolności kredytowej

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest możliwe, ale wymaga czasu i wysiłku. Ważne jest, aby być odpowiedzialnym konsumentem, który terminowo spłaca zobowiązania i zarządza finansami z rozwagą unikając niepotrzebnego ryzyka. Oto kilka sposobów na budowanie pozytywnej zdolności kredytowej:

 1. Konto bankowe –  do zbudowania historii kredytowej warto otworzyć zwykłe konto bankowe. Może to być rachunek oszczędnościowy lub rachunek bieżący w banku lub instytucji finansowej;
 2. Regularne wpłaty środków na konto – aby zbudować pozytywną historię kredytową, ważne jest, aby regularnie wpłacać pieniądze na swoje konto bankowe. Możemy to robić poprzez regularne wpłaty wynagrodzenia, świadczeń lub z innych źródeł dochodów. W ten sposób pokażemy bankowi, że posiadamy źródła stałego dochodu;
 3. Terminowe opłacanie rachunków – regularne spłacanie rachunków, takich jak rachunki za energię elektryczną, gaz, wodę, internet, telefon komórkowy itp., na czas może również pomóc w budowaniu historii kredytowej. Unikajmy opóźnień w płatnościach, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na historię kredytową. W najgorszym przypadku możemy trafić do bazy dłużników, jeśli należność nie zostanie opłacona pomimo kolejnych wezwań;
 4. Skorzystanie z małego kredytu lub pożyczki – możemy rozważyć uzyskanie małego kredytu lub pożyczki, takiej jak kredyt samochodowy lub pożyczka gotówkowa na niską kwotę, aby zbudować swoją pozytywną historię kredytową. Musimy się upewnić się, że spłacamy takie zobowiązania na czas i zgodnie z zawartą umową;
 5. Kontrola historii kredytowej – regularnie sprawdzajmy swoją historię kredytową, aby upewnić się, że jest dokładna i nie ma w niej błędów. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, niezwłocznie powinniśmy je zgłosić i poprosić o ich sprostowanie. Może się zdarzyć, że padniemy ofiarą oszustwa i ktoś nieuprawniony skorzysta z kredytu lub pożyczki posługując się naszymi danymi. Wówczas możemy trafić do bazy dłużników nawet o tym nie wiedząc;
 6. Stabilność finansowa – zachowanie stabilności finansowej, takiej jak stałe zatrudnienie, stałe miejsce zamieszkania i zarządzanie finansami z rozwagą, może również pomóc w budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Bank rozważając wydanie nam karty kredytowej może wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które świadczą o tym, że będziemy odpowiedzialnym i stabilnym klientem.

Czym jest okres bezodsetkowy i ile trwa?

Okres bezodsetkowy to czas, kiedy do zadłużenia powstałego na karcie kredytowej nie są doliczane żadne dodatkowe koszty. Zwykle, w zależności od banku, okres ten wynosi nieco ponad miesiąc liczony od dnia zaksięgowania zadłużenia. Po przekroczeniu tego terminu bez uregulowania zadłużenia zostanie ono rozłożone na raty powiększone o koszty odsetek ze wskazaniem ich wysokości oraz terminem spłaty pierwszej raty.

Karta kredytowa w promocji

Żeby zachęcić klientów do korzystania z ofert karty kredytowej banki podobnie, jak w przypadku kont bankowych organizują różnego rodzaju atrakcyjne promocje bankowe. W ramach takiej promocji za wyrobienie karty kredytowej, jako nowy klient oraz spełnienie warunków aktywności można otrzymać premię gotówkową, rzeczową lub vouchery do wydania  w sieciach popularnych sklepów.

Spełnianie warunków aktywności w promocji karty kredytowej nie musi nic kosztować. Jeśli spłacimy zadłużenia na karcie w trakcie okresu bezodsetkowego to oddamy dokładnie tyle samo, co wydaliśmy.

Nie przegap

Przeczytaj też: W jakim banku najlepiej założyć konto?

Przeczytaj też: Jak pokonać inflację z kontem bankowym?


Komentarze (0)

Citi Simplicity
Citi Simplicity
Utrzymanie karty

12 zł lub 0 zł za wydanie kartą min. 1000 zł w miesiącu

0-12 zł

Okres bezodsetkowy

56 dni

Oprocentowanie

18,5%

RRSO

Reprezentatywny przykład dla Karty Kredytowej Citibank Simplicity. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 22,88% (RRSO) przy założeniu: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 11000 zł , całkowita kwota do zapłaty 12277,19 zł, zmienne oprocentowanie nominalne 18,5% w skali roku, całkowity koszt kredytu 1277,19 zł (w tym opłata roczna za wydanie karty płatniczej będącej Kartą główną i za obsługę karty kredytowej będącej Kartą główną 144 zł, odsetki 1133,19 zł.), 12 miesięcznych rat równych w wysokości po 1023,10 zł Kalkulacja została dokonana na dzień 03/01/2024 na reprezentatywnym przykładzie.

22,88%

Czy premia?
 • aktywuj kartę w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej i najpóźniej do końca 1 miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu zawarcia umowy o kartę, przynajmniej raz zaloguj się do aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej Citibank® Online;
 • do końca pierwszego miesiąca po miesiącu zawarciu umowy wydaj kartą min. 300 zł.
  PRZYKŁAD: zawierając umowę o kartę kredytową w czerwcu wydaj niż min. 300 zł do końca lipca.

(czytaj więcej)

Pakiet LUX MED na rok

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część