zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karty kredytowe - poradniki » Ubezpieczenie karty kredytowej. Co daje, ile kosztuje i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie karty kredytowej. Co daje, ile kosztuje i czy jest obowiązkowe?

6 października 2023 (Aktualizacja 28.03.2024) Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży pieniędzy z karty

Mówiąc o ubezpieczeniu karty najczęściej mamy na myśli nieuprawnione jej użycie – czyli kradzież. Kradzież może mieć formę fizyczną (złodziej wchodzi w jej posiadanie), jak i wirtualną. Często bowiem wystarczy, że przestępca zdobędzie wrażliwe dane, jak numer kart, datę ważności oraz zabezpieczający kod CVC, aby móc wykraść z niej środki.

Do jakiego rodzaju kart można dobrać ubezpieczenie?

Jeszcze do niedawna banki umożliwiały wykupienie dodatkowego ubezpieczenia do kart płatniczych każdego rodzaju. Obecnie możemy podzielić ubezpieczenie kart na:

  • kart debetowych/bankomatowych – głównym założeniem jest możliwość wnioskowanie o wypłatę świadczenia przez cały okres ubezpieczenia w przypadku utraty środków na koncie w wyniku nieautoryzowanych transakcji przy użyciu karty (przy użyciu bankomatu, w sklepie internetowym lub przez Internet)
  • kart kredytowych – ubezpieczenie każdej karty kredytowej ma za zadanie objęcie zarówno jej posiadacza, jak i jego rodzin (ponieważ jest to produkt kredytowy) ochroną w przypadku braku możliwości jej spłaty w następstwie zdarzeń losowych

Jak działa ubezpieczenie karty kredytowej w praktyce?

Ubezpieczenie karty kredytowej, jak każde inne ubezpieczenie następstw dotyczy wyłącznie sytuacji określonych w regulaminie polisy ubezpieczeniowej oraz to wskazanej w polisie kwoty. Może się zatem zdarzyć, że wypłata odszkodowania nie pokryje w całości równowartości poniesionych strat.

Jednak dla osób, które używają karty kredytowej do spłaty wierzytelności na innych produktach kredytowych już wypłata przynajmniej części środków z polisy będzie zbawienna. Często zdarza się, że klienci banków konsolidują swoje kredyty włączając w to limit kredytowy karty kredytowej.

Głównym przedmiotem ochrony w przypadku ubezpieczenia karty kredytowej jest ochrona w przypadku braku możliwości spłaty limitu kredytowego wyniku takich sytuacji, jak choroba, śmierć czy utrata pracy.

Dodatkowo ochrona ubezpieczeniowa powinna obejmować niepożądane transakcje kartą np. kiedy staniemy się ofiarą oszustwa lub kradzieży karty.

Wobec tego ubezpieczenie karty kredytowej możemy podzielić na:

  • zabezpieczenie utraty środków poprzez nieautoryzowane transakcje
  • zabezpieczenie posiadacza karty oraz bliskich w przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia na karcie

Co to jest ubezpieczenie karty?

Ubezpieczenie karty kredytowej to dodatkowa polisa, która zapewnia dodatkowe finansowanie w przypadku pojawienia się nieprzewidywalnych zdarzeń. Poza istniejącymi standardowo mechanizmami zabezpieczającymi interesy klientów, jak zabezpieczenie 3D Secure, czy reklamacje zgłaszane do banku, po stwierdzeniu nieautoryzowanego użycia karty kredytowej istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Na taką ochronę ubezpieczeniową mogą się zdecydować zwłaszcza osoby mogą być szczególnie narażone na utratę karty kredytowej lub innych zdarzeń losowych, które mogą spowodować, że zadłużenie będzie trudne do spłacenia.

Ochrona ubezpieczeniowa – wyłączenia i ograniczenia

Jak wszystkie ubezpieczenia również to dotyczące kart ma swoje ograniczenia. Na pewno każdy zgłoszony ubezpieczycielowi przypadek jest poddawany ocenie, czy świadczenie faktycznie powinno zostać wypłacone.

Najczęściej sprawdzane są przypadki zaginięcia, kradzieży karty i jej użycie przez niepowołane osoby. Ubezpieczyciel sprawdza, czy przestrzegaliśmy podstawowych zasad bezpieczeństwa posługując się nią

Czy ubezpieczenie karty kredytowej obejmuje płatności zbliżeniowe?

Ubezpieczenie karty kredytowej powinno obejmować również nieautoryzowane płatności zbliżeniowe zarówno kartą, jak i urządzeniem mobilnym, jeśli karta kredytowa jest powiązana np. z telefonem.

Jednak dokładne warunki ubezpieczenia uzależnione są od konkretnej polisy. Jeśli korzystamy z transakcji mobilnych przy wykorzystaniu karty kredytowej to warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia karty?

Naturalnie w każdej chwili można zrezygnować z ubezpieczenia karty kredytowej. Szczegółowe warunku wypowiedzenia takiej umowy powinny być szczegółowo opisane w warunkach ubezpieczenia (np. zachowanie okresu wypowiedzenia).

Warto pamiętać, że każdy konsument ma prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia bez podawania jakichkolwiek przyczyn.

Czy ubezpieczenie karty jest obowiązkowe?

Z założenia ubezpieczenie kart kredytowych, jak i innego rodzaju nie jest obowiązkowe. Nie jest też wymagane podczas wnioskowanie o przyznanie limitu kredytowego. Każda polisa ubezpieczeniowa jest dobrowolna i uruchamiana na wyraźną prośbę klienta.

Jaki jest koszt ubezpieczenia karty?

Ubezpieczenie karty kredytowej nie jest sporym kosztem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że może uchronić nas oraz naszych bliskich przed bardzo poważnymi konsekwencjami. Zwykle taka opłata w modelu miesięcznym wynosi od kilku do kilkunastu złotych i doliczana jest do innych ewentualnych opłat np. utrzymanie samej karty.

W zależności od oferty banku takie ubezpieczenie może być objęte atrakcyjną promocją oferują np. kilkumiesięczne zwolnienie z opłat.

Co daje ubezpieczenie karty kredytowej? Przed czym może nas ochronić?

Ubezpieczenie karty kredytowej w odróżnieniu od debetowej w większym stopniu ma za zadanie zabezpieczenie możliwości jej spłaty, ponieważ płacąc kartą kredytową wydajemy środki należące do banku. W przypadku karty płatniczej powiązanej z kontem osobistym głównym zagrożeniem jest utrata środków, kiedy np. karta zostanie skradziona.

Ubezpieczenie karty kredytowej zabezpiecza nas i naszych bliskich w przypadku pojawienia się problemów z jej spłatą, a może to być:

  • w przypadku utraty pracy
  • w przypadku całkowitej niezdolności do pracy np. w wyniku choroby
  • w przypadku śmierci posiadacza karty

Czy warto mieć ubezpieczenie karty?

Ubezpieczenie karty nie jest już tak popularnym zabezpieczeniem, jak to było w przeszłości. Niektóre banki nawet nie posiadają w swojej ofercie takich propozycji zapewne uznając, że powszechnie obowiązujące mechanizmy są skuteczne.

Jeśli jednak aktywnie korzystamy z karty kredytowej, a zachodzi ryzyko pojawienia się sytuacji losowych, jak całkowita niezdolność do spłaty limitu to warto wówczas przynajmniej porównać różnego rodzaju polisy i rozważyć objęcie karty ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie karty kredytowej na wypadek śmierci

Wraz ze śmiercią właściciela karty kredytowej i dostarczeniem właściwych dokumentów (aktu zgonu) do banku zostają rozwiązane wszelkie umowy o produkty bankowe. Niestety karta kredytowa jest produktem kredytowym i powstałe na niej zadłużenie jest dziedziczne.

Wobec tego takie ubezpieczenie na wypadek śmierci właściciela zabezpiecza bliskich, którzy w wyniku postępowania spadkowego mogliby odziedziczyć dług z karty kredytowej.

Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Citibank-BP
Citibank-BP
Utrzymanie karty

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie karty.

0 zł

Okres bezodsetkowy

56 dni

Oprocentowanie

18,50%

RRSO

Reprezentatywny przykład dla Karty Kredytowej Citibank Motokarta-BP. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 20,15% (RRSO) przy założeniu: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 6000 zł , całkowita kwota do zapłaty 6618,1 zł, zmienne oprocentowanie nominalne 18,5% w skali roku, całkowity koszt kredytu 618,10 zł (w tym opłata roczna za wydanie karty płatniczej będącej Kartą główną i za obsługę karty kredytowej będącej Kartą główną 0 zł, odsetki 618,10 zł.), 12 miesięcznych rat równych w wysokości po 551,51 zł Kalkulacja została dokonana na dzień 05/10/2023 na reprezentatywnym przykładzie.

20,15%

Czy premia?
  • do 720 zwrotu za korzystanie z karty kredytowej (wydanie min. 500 zł miesięcznie, z czego 250 na stacjach BP) po 20 zł przez 36 miesięcy;
  • do 480 zł zwrotu za korzystanie z myjni samochodowej na stacjach BP po 20 zł przez 24 miesiące.

(czytaj więcej)

do 1200 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część