zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Ile trwa zakładanie konta w banku?

Ile trwa zakładanie konta w banku?

29 czerwca 2023 (Aktualizacja 28.03.2024) Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

zakładanie konta w banku

To ile czasu zajmie nam założenie konta w banku zależy od wielu czynników. Jeśli zależy nam na czasie i wygodzie to teoretycznie powinniśmy wybrać metodę w pełni online. Jeśli jednak nie mamy zaufania do najnowszej technologii i dodatkowo chcielibyśmy się dowiedzieć więcej o możliwości konta oraz innych usługach banku to powinniśmy pofatygować się do oddziału. Każda z metod ma swoje wady i zalety.

Od czego zależy czas potrzebny do założenia konta w banku?

Na czas potrzebny do założenia w pełni funkcjonalnego konta w banku składa się wiele czynników. Może to być chociażby rodzaj konta. Konto firmowe może wymagać innej procedury niż ta przewidziana dla kont osobistych. Natomiast w przypadku kont oszczędnościowych często może być wymagane otwarcie wcześniej konta osobistego w tym samym banku.

Procesy zakładania kont oraz ich długość może wreszcie różnić się pomiędzy bankami. Przykładowo w Banku BNP Paribas weryfikacja tożsamości „na selfie” oraz zawarcie umowy odbywa się całkowicie przez Internet. W przypadku Banku Citi Handlowego pomimo wybrania metody online dokończenie zakładania konta może nastąpić poprzez rozmowę z konsultantem banku.

Najważniejszym jednak czynnikiem wpływającym na czas potrzebny do założenia konta banku jest wybór metody jego założenia. Jeśli zależy nam na czasie i potrzebujemy otwartego konta tu i teraz oraz posiadamy możliwości techniczne (laptop lub urządzenie mobilne wyposażone w kamerkę i podłączone do stabilnej i zabezpieczonej sieci internetowej) to powinniśmy wybrać proces w 100% online. Jeśli jednak pozwala nam na to czas i nie będzie to dla nas kłopotliwe to zawsze możemy wybrać tradycyjną metodę – wizytę w najbliższej placówce banku.

Zakładanie konta w banku na selfie

Metoda zakładania kont na tzw. selfie pojawiła się w niektórych polskich bankach jeszcze przed pandemią COVID-19. Jednak ograniczenia w przemieszczaniu się i tradycyjnej obsłudze konsumenckiej związane z przymusowym pozostawaniem w domach zmusiły pozostałe instytucje do zintensyfikowania pracy nad własnymi procesami zdalnymi.

Nazwa metody na selfie pochodzi od sposobu weryfikacji tożsamości osoby ubiegającej się o otwarcie konta. W tym procesie wykorzystywana jest biometryczna weryfikacja za pomocą zdjęć dowodu osobistego oraz własnej twarzy. Na podstawie tych fotografii specjalny algorytm porównuje zdjęcia naszej twarzy ze zdjęciem z dowodu tożsamości, aby potwierdzić, że jesteśmy tą samą osobą.

Jeśli przejdziemy weryfikację pomyślnie to pozostaje kwestia zawarcia umowy o prowadzenie rachunku bankowego. W zależności od banku można wybrać 3 następujące metody:

Całkowicie zdalnie za pomocą przesłanego kodu SMS – jest to faktycznie najszybszy sposób do otrzymania funkcjonalnego konta, ponieważ od momentu rozpoczęcia wypełniania wniosku o konto do zawarcia umowy i aktywacji konta wystarczy od kilku do kilkunastu minut. Dokumenty takie jak umowa, regulaminy, czy tabele opłat i prowizji zwykle przesyłane są na skrzynkę email. Choć z konta możemy korzystać od razu to na fizyczną kartę płatniczą przyjdzie nam poczekać kilka dni. Zostanie ona wysłana zwykłym listem pocztowym. Niektóre banki wymagają od osób otwierających tą metodą konta, aby zjawiły się w dowolnej placówce banku i dodatkowo potwierdziły tożsamość. Do tego czasu na konto mogą zostać nałożone pewne ograniczenia (np. limity wypłat, czy transakcji).

Telefonicznie – może zdarzyć się, że pomimo wyboru metody online tj. weryfikacji tożsamości i złożenia wniosku zdalnie proces nie zakończy się zawarciem umowy o prowadzenie konta bankowego. W takiej sytuacji wniosek zostanie przesłany do banku, po czym pracownik banku skontaktuje się z nami telefonicznie jeszcze tego samego dnia lub w kolejnych, żeby potwierdzić jeszcze raz nasze dane i wówczas otworzyć nam konto. Jest to wciąż metoda zdalna chociaż nieco dłuższa od zawarcia umowy kodem. I ponownie dokumenty zostają przesłane pocztą email, a fizyczna karta płatnicza, o ile o nią wnioskowaliśmy, trafi do nas w ciągu kliku dni listem.

W oddziale – tutaj podobnie, jak w przypadku telefonicznego zawarcia umowy o konto bankowe warto wcześniej zweryfikować tożsamość i przesłać elektroniczny wniosek o konto, ponieważ ułatwi to i przyspieszy dalszy proces. Może się zdarzyć, że zdalna weryfikacja naszej tożsamości nie powiedzie się i zostaniemy poproszeni o udanie się do najbliższej placówki banku w celu dokończenia procesu zakładania konta. Pracownik banku posiadając nasz wniosek potwierdza nasz tożsamość z dowodem osobistym i zawiera z nami umowę o konto oraz przekazuje wydrukowany egzemplarz umowy, regulaminów i tabeli opłat. Niestety w tym przypadku również musimy poczekać na fizyczną kartę płatniczą.

Jak widać, choć wybierając metodę na selfie i składając wniosek o konto w banku nie zawsze musi się ona zakończyć od razu otwarciem konta. Warto jednak z niej korzystać, ponieważ pomimo sfinalizowania umowy o rachunek bankowy w inny niż sposób niż online to wcześniejsze zweryfikowanie naszej tożsamości i przesłanie wniosku znacznie ułatwia pracę pracownikowi banku, a co za tym idzie skraca czas potrzebny na otwarcie konta.

Zakładanie konta przy pomocy kuriera

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie założyć konta w pełni zdalnie to możemy wybrać metodę kuriera. Tutaj również składamy wniosek online wysyłając nasze dane do  banku, na podstawie których zostanie przygotowana umowa.

Następnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni odwiedza nas kurier, którego zadaniem jest zweryfikowanie naszej tożsamości przy pomocy dowodu osobistego, dostarczenie kompletu dokumentów (1 podpisany przez nas egzemplarz umowy zabiera ze sobą) wraz z fizyczną kartą płatniczą. To jedyna metoda, która przewiduje jednoczesne zawarcie umowy o konto, aktywowanie go i przekazanie karty bankomatowej.

Zakładanie konta w oddziale banku

Wycieczka do oddziału banku w celu założenia konta bankowego jest najbardziej tradycyjną i najpewniejszą metodą. Niestety wybierając ten sposób musimy przeznaczyć na wizytę w placówce dodatkowy czas i pofatygować się do niej. Nie zawsze jest to łatwe. Tym bardziej, że od kilku lat banki ograniczają liczbę swoich stacjonarnych punktów obsługi za rzecz przeniesienia jej do Internetu. Niektóre banki szukają nowych sposobów na dotarcie do potencjalnych klientów np. poprzez rozmieszczanie w galeriach handlowych małych stoisk, ale w mniejszych miejscowościach ilość takich punktów jest mocno ograniczona.

Jeśli jednak uda nam się już dotrzeć do oddziału (koniecznie posiadając ze sobą dowód tożsamości) to pracownik banku sprawnie wprowadzi nasze dane do systemu, potwierdzi tożsamość, wydrukuje wymagane dokumenty i zawrze z nami umowę. Na kartę płatniczą przyjdzie nam poczekać na przesyłkę listowną.

Zakładanie konta przez infolinię

Niektóre banku wśród metod zakładania kont posiadają możliwość przejścia procesu wnioskowania o konta wraz z konsultantem telefonicznym. Podczas takiej rozmowy pracownik banku wprowadza za nas dane osobowy wymagane przy zakładaniu konta. Poprzez ustną zgodę akceptujemy regulamin oraz wymagane zgody (jeśli przykładowo konto otwieramy w ramach promocji bankowej).

Niestety za pomocą rozmowy telefonicznej pracownik banku nie jest w stanie potwierdzić naszej tożsamości, dlatego w celu sfinalizowania procesu zakładania konta niezbędna będzie wizyta kuriera lub koniecznie będzie udanie się do placówki banku. Zakładając jednak, że zależy nam na wygodzie i wybieramy kiera to analogicznie do poprzednich procesów potwierdzi on naszą tożsamość z dowodu osobistego, dostarczy komplet dokumentów wraz z gotową kartą fizyczną do konta.

Najważniejsze etapy przy zakładaniu konta w banku?

Bez względu na wybór sposobu założenia konta to każdy z nich musi zawierać kolejne etapy:

  • Wypełnienie wniosku o otwarcie konta bankowego wprowadzając wymagane przepisami dane osobowe oraz dodatkowe informacje o osiąganych przychodach raz rezydencji podatkowej (w przypadku wniosku online wypełniamy go samodzielnie, stacjonarnie wypełnia go za nas pracownik banku);
  • Potwierdzenie tożsamości jest jednym z kluczowych etapów wnioskowania o konto, ponieważ dzięki niemu banku ma pewność, że nikt się pod nas nie podszywa. Aby ten etap przejść pozytywnie musi nastąpić zgodność danych wprowadzonych w formularzu z tymi w dowodzie tożsamości oraz zdjęcie z dokumentu musi odpowiadać naszemu rzeczywistemu wyglądowi (w metodzie online zgodność weryfikuje specjalny algorytm lub kurier, a w stacjonarnej pracownik banku);
  • Zawarcie umowy kończy de facto proces zakładania konta w banku. Bez tego bank nie może nam otworzyć konta i świadczyć usług bankowych (w przypadku metody przez Internet umowę podpisuje się np. kodem SMS lub własnoręcznie, kiedy kurier dostarczy dokumenty, w przypadku metody stacjonarnej podpis składamy przy pracowniku banku);
  • Wydanie fizycznej karty płatniczej jest ostatnim, ale nie zawsze obowiązkowym etapem. W żadnej z dostępnych metod nie jest możliwe, abyśmy otrzymali kartę „od ręki”, ponieważ musi ona wcześniej wytworzona w specjalnej firmie (w przypadku metody kurierskiej to kurier dostarcza nam od razu kartę wraz z dokumentami, w każdej innej metodzie musimy poczekać od kliku do kilkunastu dni na przesyłkę pocztową z kartą).

Bezpieczeństwo podczas zakładania konta bankowego

Konto bankowe to rachunek, na którym zwykle deponujemy większość swoich oszczędności. Warto zatem mieć na uwadze, że wybór właściwej metody założenia konta ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Wybierając metodę online warto upewnić się, że korzystamy z wolnego od wirusów, czy innych programów śledzących urządzenia, a sieć internetowa, do którego jest ono podłączone jest właściwie zabezpieczona.

Ze względu na potencjalne cyber-oszustwo założenie konta w oddziale banku wydaje się najpewniejszą metodą. Trudno jest przestępcom podszyć się pod pracownika banku w placówce banku, ponieważ są to silnie monitorowane pod kątem bezpieczeństwa punkty.

Podsumowanie

Jak widać banki przygotowały się na wiele sytuacji starając się dostosować do preferencji przyszłych klientów. Jeśli zależy nam na szybkim otwarciu funkcjonalnego konta, z którego można korzystać już w kilkanaście minut od rozpoczęcia wnioskowania o jego otwarcie to powinniśmy zdecydować się na metodą 100% online (na selfie). Jeśli jednak wolimy kontakt z żywym przedstawicielem banku oraz zależy nam na korzystaniu od razu z fizycznej karty płatniczej to warto wybrać metodę z kurierem lub po prostu udać się do najbliższej placówki banku. Wybierając właściwą ofertę zwróćmy uwagę na koszty utrzymania konta wraz z kartą płatniczą. Opisywane metody otwierania rachunku dotyczą również kont bankowych bez opłat.

Nie przegap

Przeczytaj też: Testujemy metody otwierania konta. Która będzie najlepsza dla Ciebie?

Przeczytaj też: W jakim banku najlepiej założyć osobiste?

Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1200 zł +4%

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.

Od 01.11.2022

Warunki
  • 100 zł za samo otwarcie konta osobistego;
  • 400 zł za aktywność przez 4 miesiące (min. 1000 zł wpływu, jedną płatność kartą lub BLIKIEM i jedno logowanie do aplikacji);
  • 100 zł za spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 200 zł za konto dla dziecka;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(szczegóły)

1200 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część